دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۶

همراه با منابع یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی/ ۱

مروری بر کتاب «مهدویت (دوران ظهور)»

مهدویت (دوران ظهور)

برخی بر این باورند که بسیاری از علایم ظهور اتفاق افتاده و تنها علایم حتمی ظهور باقی مانده است. رحیم کارگر در کتاب «مهدویت (دوران ظهور)» به این پرسش پاسخ داده است که بخشی از آن را در ادامه می خوانید.

بخشی از بخشی از کتاب «پرسش و پاسخ های دانشجویی: مهدویت (دوران ظهور)» اثر رحیم کارگر (در ۱۲۰ صفحه از انتشارات معارف) که به عنوان یکی از منابع بخش جوان و بزرگسال یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی معرفی شده را می خوانید:

اینکه بعضی از علایم ظهور به وقوع پیوسته، آیا نمی‌تواند نشانه‌ای از نزدیک بودن قیام حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) باشد؟

برخی بر این باورند که بسیاری از علایم ظهور اتفاق افتاده و تنها علایم حتمی ظهور باقی مانده است؛ پاسخ این است که واقعاً نمی‌توان سخنی قطعی و کامل در این مورد گفت؛ زیرا منابع اصلی و شیعه، معمولاً از نشانه‌های خاص و محدود نام برده‌اند و بعضی از این نشانه‌هایی که به عنوان علایم اتفاق افتاده مطرح می‌شود، در این منابع وجود ندارد و یا بسیار کم‌رنگ مطرح شده است پس ارائه نظر قطعی در مورد این نشانه‌ها، نیاز به پژوهش‌های علمی و گسترده در همه این منابع دارد.

از امام باقر علیه السلام نقل شده است: «منتظر صدایی باشید که از طرف دمشق، ناگهان به شما می‌رسد که آن، گشایش بزرگ برای شما خواهد بود.» در بعضی از روایات، سخن امام به گونه‌ای است که خبر از یک اتفاق و واقعه می‌دهد، نه اینکه بخواهد آن واقعه را یکی از علایم ظهور معرفی کند؛ مانند وقوع گرمای شدید در زمین. با این حال بعضی از علایم و نشانه‌های ظهور محقق شده است. و این می‌تواند نویدی از نزدیک شدن ظهور باشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 5 =