دوشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۴

گفتگو با فعالان حوزه کتابخانه های عمومی در ایام کرونا/۱۵

فضای مجازی امکان تعامل کتابداران و اعضای کتابخانه های سراسر کشور با یکدیگر را فراهم کرد

ندا اميرلو

معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین با اشاره به ظرفیت‌های فضای مجازی، تعامل و حضور گسترده کتابداران در این بستر را عاملی تأثیرگذار برای تبادل ایده‌های کاربردی همه کتابداران سراسر کشور با یکدیگر دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، ندا امیرلو، معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین، به عنوان یکی از کتابداران برگزیده نهاد در سال ۱۳۹۹ در گفتگویی عنوان کرد: یکی از دغدغه‌های شخصی‌ام در روزهای نخست تعطیلی کتابخانه‌ها به دلیل اپیدمی کرونا، ارتقای انگیزه و ترغیب همکارانم در کتابخانه‌های عمومی قزوین برای فعالیت مثبت و مستمر در فضای مجازی بود. در واقع با توجه به شرایط پیش آمده نیاز بود تا فعالیت‌هایمان را به سمت فضای مجازی منتقل کنیم و اجازه ندهیم خللی در تعامل و ارتباط با اعضاء و علاقه‌مندان ایجاد شود.

وی اضافه کرد: تصمیم گرفتم با ایجاد صفحه‌ای ‌شخصی‌ در فضای مجازی (اینستاگرام) تلاش کنم تا فعالیت‌های همکارانم در کتابخانه‌های عمومی استان را پوشش و به همه نشان دهم. در واقع عمده هدفم از این کار تهییج و ترغیب همکارانم برای استمرار فعالیت‌هایشان در فضای مجازی بود.

امیرلو با تشکر از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بابت رصد دقیق و موشکافانه فعالیت‌ها در فضای مجازی، گفت: امروز وقتی به تعداد صفحات در فضای مجازی نگاه می‌کنیم به وضوح درمی‌یابیم که فعالیت‌ها افزایش چشمگیری یافته‌اند و اکثر کتابداران فعال شده‌اند و با اشتیاق فراوان مشغول ترویج فعالیت‌هایشان هستند. این احساسی بسیار خوشایند و دلگرم‌کننده برای همه ایجاد کرده و نباید انکار کرد که کتابخانه‌ها و کتابداران در ماه‌های گذشته عملکرد موفقیت‌آمیز از خود نشان داده‌اند.

معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین با اشاره به گستردگی فضای مجازی، بیان داشت: با اینکه بسیاری از فعالیت‌های کتابخانه‌ها در پایگاه‌های اطلاع‌رسانی نهاد و استان‌ها منتشر می‌شد اما مخاطبان کمتری از آنها مطلع می‌شدند. اما پتانسیل فضای مجازی و ارتباط گسترده‌ای که کتابداران با اعضاء در این فضا برقرار کردند باعث شد تا هم فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی در این ایام بیشتر دیده شود و هم اکثر همکاران در سرتاسر کشور بتوانند تلاش‌های یکدیگر را ببینند و از ایده‌های هم استفاده کنند.

امیرلو در پایان با تأکید بر لزوم «آموزش» به عنوان یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها در استمرار فعالیت کتابداران در فضای مجازی، خاطرنشان کرد: با توجه به حضور پیش‌بینی نشده و چه‌بسا ناخواسته در فضای مجازی می‌بایست برای آموزش‌های تخصصی در حوزه سواد رسانه‌ای و اثرگذاری بیشتر در فضای مجازی تدبیری اندیشیده شود که خوشبختانه معاونت توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی فعالیت‌هایی را در این خصوص آغاز کرده که مثبت و امیدوار کننده است.

گفتنی است طی مراسم روز بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۹، برگزیدگان فعال در حوزه کتابخانه‌های عمومی شامل، کتابخوانان برتر، کتابداران برتر در حوزه فعالیت های شاخص، کتابداران برتر در حوزه فعالیت های ترویجی، برگزیدگان حوزه فعالیت در فضای مجازی، خیرین، کتابداران فنی، کتابخانه های مشارکتی برتر، خدمتگزاران برتر، پیشکسوت برتر، انجمن های استانی و شهرستانی برتر معرفی شدند. این گفت و گو در چهارمین شماره از ماهنامه «کتاب خوان» به صورت اختصاصی منتشر شده است. 

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
8 + 10 =