چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۶

در مراسم افتتاحیه چهاردهمین پویش مطالعاتی «روشنا» مطرح شد؛

«گام تمدن‌ساز» تلاشی موفق در جهت بسط بیانیه گام دوم انقلاب است

پويش روشنا گام تمدن ساز (7).jpg

پویش مطالعاتی «روشنا» در مراسمی، چهاردهمین دوره خود را با رونمایی از کتاب «گام تمدن ساز» آغاز کرد که طی آن فعالان حوزه نشر و پژوهشگران سیاسی از جامعه دانشگاهی، به معرفی و بررسی این کتاب در جهت تبیین بیانیه گام دوم انقلاب از سوی مقام معظم رهبری، پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مراسم افتتاحیه چهاردهمین دوره پویش مطالعاتی «روشنا» به همراه رونمایی از کتاب «گام تمدن ساز» عصر دوشنبه ۲۸ بهمن ماه باحضور حجت الاسلام محسن فوجی، نماینده گروه نویسندگان اثر، مسعود پیرمرادیان، مدیرعامل نشر معارف، حجت‌الاسلام محمد مهدی صالحی، معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، همچنین جمعی از مسئولان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و چهره‌های فرهنگی، در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار شد.

«روشنا»؛ فرهنگ‌سازی در زمینه مطالعه مفید و همه‌گیر کردن آن

در ابتدای این مراسم مسعود پیرمرادیان، مدیرعامل نشر معارف با اشاره به روند شکل‌گیری پویش روشنا، گفت: «روشنا» پویشی است که از سال ۱۳۹۲ بر اساس دغدغه‌ای که در بحث کتابخوانی داشتیم، شکل گرفت. البته در کشور ما توجه به کتاب توجه کمی نیست، اما با توجه به سابقه فرهنگی و دینی ما تاکیدات و ضرورت‌هایی که در بحث کتابخوانی وجود دارد، این توجه، متناسب با آنچه که باید باشد، نیست و بر این اساس پویش «روشنا» برای فرهنگ‌سازی در زمینه مطالعه مفید و همه‌گیر کردن آن شکل گرفت.

وی افزود: انتشارات معارف، به‌نشر، موسسه پاتوق کتاب، انتشارات شهید کاظمی، نشر فدک، نشر کتاب فردا، نشر جمال و شرکت پخش فرات، انتشارات و موسساتی بودند که از ابتدای راه‌اندازی این پویش، پای ثابت فعالیت‌های آن بودند. در مدت فعالیت ۷ ساله پویش «روشنا» بیش از ۳۰ عنوان کتاب از ناشران مختلف معرفی و بیش از یک میلیون جلد از این آثار به خاطر قرار گرفتن در این پویش، چاپ و منتشر شد.

اهمیت پرداختن به بیانیه گام دوم از سوی مقام معظم رهبری

پیرمرادیان در ادامه درباره انتخاب کتاب «گام تمدن ساز» در چهاردهمین دوره پویش مطالعاتی روشنا گفت: علی رغم اینکه در اغلب دوره‌های این پویش به سراغ کتاب‌های حوزه ادبیات، تاریخ شفاهی، رمان و داستان رفته بودیم، در این دوره به سراغ یک کتاب معرفتی رفتیم که ناظر به یک بیانیه است که رهبر معظم انقلاب در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی منتشر کردند که اهمیت این بیانیه ما را به این جمع‌بندی رساند که در این دوره کتابی در این موضوع انتخاب شود.

مدیرعامل نشر معارف تأکید کرد: رهبر انقلاب فرمودند که این بیانیه یک مطلب کلی و اجمالی درباره وضعیت جمهوری اسلامی است که نیاز به بسط و تشریح دارد. برای همین ما برای تسهیل و تشویق مطالعه این بیانیه برای مردم، کتاب «گام تمدن ساز» را برای این دوره انتخاب کردیم؛ کتابی که توانست بیشترین امتیاز را از نگاه ما در میان آثار موجود در این حوزه کسب کند.

تلاشی جامع برای فهم و تبیین بیانیه گام دوم انقلاب

وی درباره این کتاب توضیح داد: کتاب «گام تمدن ساز» در ۴ فصل (سرگذشت انقلاب، برکات بزرگ انقلاب، چالش‌ها و ظرفیت‌ها، توصیه‌ها) به تبیین بیانیه گام دوم پرداخته و حاصل تلاش و پژوهش نزدیک به ۷۰ نفر از نخبگان حوزوی و دانشگاهی بوده که با مطالعه اسناد معتبر تاریخی و گزارش‌های سازمان‌های معتبر بین المللی در مدت زمانی بیش از ۲۵ هزار ساعت تهیه شده است.

پیرمرادیان با بیان اینکه این کتاب به بیان برکات چهل ساله انقلاب بر پایه آمار و ارقام می‌پردازد، گفت: در این کتاب ابتدا مستندات گزاره‌های بیانیه گام دوم انقلاب ارائه شده و در ادامه با استفاده از داده‌های اطلاعاتی منابع اشاره شده بر اساس منطق تبیینی مقام معظم رهبری بخش‌هایی از بیانیه از حالت اجمال درآمده و به تفصیل تشریح شده است. کتاب «گام تمدن ساز» با توجه به اهمیت موضوع و غنای مطالب، و با هدف ایجاد یک پویش همگانی برای فهم و تبیین و ترویج بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، از چاپ اول در پویش مطالعاتی روشنا قرار گرفته است.

لزوم پرداختن به دغدغه‌های سیاسی اقشار مختلف مردم

حجت الاسلام محسن فوجی، به نمایندگی از جمع نویسندگان اثر به بیان توضیحاتی درباره چگونگی شکل‌گیری این کتاب پرداخت و گفت: انگیزه اصلی شکل گیری این کتاب از زمانی آغاز شد که ما در جمعی در شهر مشهد مقدس، تلاش کردیم تا سوالات سیاسی مختلفی که اقشار مختلف مردم از گروه‌های مختلف برایشان مطرح است، دسته بندی کنیم. حدودا ۹۵۰ سوال پرتکرار جمع‌آوری شد. این سوالات دسته بندی و خلاصه‌سازی شد و باز این کار تکرار شد تا ما در نهایت به یک سوال رسیدیم. ما به این نتیجه رسیدیم که اگر بتوانیم به این یک سوال پاسخ دهیم، به بسیاری از سوالات سیاسی که در حاشیه آن مطرح می‌شود، پاسخ داده خواهد شد و آن هم این بود که «آیا نظام اسلامی در این چهل سال کارآمد بوده است یاخیر؟».

وی افزود: بر این اساس یک جمع ۷۰ نفره از دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد جمع شدند و حدودا ۲ سال برای آن پژوهش کردند و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران را بر اساس آمارهای بین‌المللی و معتبرترین منابع استخراج کردند. تقریبا حدود ۲۵ هزار آمار و سند مختلف از منابع معتبر جهانی بررسی شد تا همه طیف‌ها و گروه‌های فکری با تکیه برآن به یک فهم مشترک برسند تا بر نتایج حاصل از آن هیچ خدشه‌ای وارد نشود. در نهایت حاصل آن کار به کتاب با عنوان «صعود چهل ساله» منجر شد که به مناسبت چهل سالگی انقلاب منتشر شد.

ارائه استنادات بیانیه گام دوم انقلاب در کتاب «گام تمدن‌ساز»

حجت الاسلام محسن فوجی با اشاره صادر شدن بیانیه گام دوم از سوی مقام معظم رهبری گفت: ایشان پس از صدور بیانیه فرمودند که این بیانیه اجمالی است و به تفسیر نیاز دارد. در واقع کتاب «گام تمدن‌ساز» استنادات بیانیه گام دوم را بر اساس همان منابع معتبر بین‌المللی بررسی و ارائه کرده است. بر این اساس این کتاب در بخش اول، گزاره‌هایی که در متن بیانیه گام دوم آمده را، اثبات علمی کرده است.

وی ادامه داد: بخش دوم این کتاب، ارائه منطق حاکم بر بیانیه گام دوم بوده است. با توجه به اینکه دومین بخش بیانیه اشاره به برکات انقلاب است. این کتاب به منطق این برکات می‌پردازد. رهبری می‌فرمایند انقلاب را تبیین کنید و خود برای بیان نمونه‌ای از این تبیین به مقایسه انقلاب با دوران پهلوی و دنیا می‌پردازند. در این کتاب تلاش کردیم بند بند بیانیه را با منطق رهبری براساس آمارهای بین المللی بسط دهیم.

ضرورت ورود هوشمندانه جامعه دانشگاهی برای بسط بیانیه گام دوم

همچنین حجت‌الاسلام محمدمهدی صالحی، معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز در ادامه این مراسم، با تأکید بر توجه به منویات مقام معظم رهبری، اظهار کرد: خوشبختانه فضای دانشگاهی به خوبی احساس کرد که نسبت آن با بیانیه گام دوم در وهله نخست، تبیین و گفتمان‌سازی در بین جامعه دانشگاهی و سپس بسط و گسترش آن در میان جامعه است. این درک که اولین وظیفه نخبگان دانشگاهی ما جریان‌سازی و تبدیل بیانیه به گفتمان است، شکل گرفت و دغدغه‌هایی وجود داشت.

وی ادامه داد: رهبری نیز در جلسات متعدد با فرهیختگان دانشگاهی در طول یک‌سال اخیر بر ضرورت ورود عالمانه، هوشمندانه و اقناع‌کننده به بیانه گام دوم تأکید داشتند. اگر چه در بعضی موارد، برخورد کلیشه‌ای در این موضوع دیده می‌شد و آن‌طور که باید اقدامات به رصد مشکلات و مسائل جامعه با محوریت حل آنها و با محوریت بیانیه منجر نشد.

بررسی دستاوردهای انقلاب بر پایه منابع معتبر بین‌المللی

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها افزود: یکی از ویژگی‌های تبیین و گفتمان‌سازی پیرامون بیانیه گام دوم و ماحصل آن، یعنی تدوین کتاب «گام تمدن‌ساز»، این است که تولید این اثر محصول کار تیمی بوده و جمعی از دانشجویان دغدغه‌مند انگیزه‌ای پیدا کردند تا به محاجه در حوزه دستاوردهای انقلاب اسلامی ‌آن هم با ادبیات بین‌المللی بپردازند. همچنین در تبیین بیانیه گام دوم، هویت‌بخشی یکی از مسائلی است که باید مورد توجه جدی قرار بگیرد. در برخی موارد پلتفرم‌ها و اقدامات شتاب‌زده باعث شده هویت ملی خدشه‌دار شود. ذهن جوان خالی است و باید به طریقی احساس هویت کند. این اثر که به همت نشر معارف تولید شده، می‌تواند با ادبیات خاص خود جوانان را آگاه سازد.

صالحی درباره نویسندگان و تهیهکنندگان این اثر گفت: عمده این دانشگاهیان در مقطع کارشناسی هستند که با دغدغه خودجوش و براساس چالش‌های گفتمانی و ادبیات بین‌المللی به دفاع از دستاوردهای انقلاب اسلامی پرداختند. دانشگاهیان با شناخت ادبیات بین‌الملل و با تکیه بر آمار خارجی ضعف فرهنگی ما را که بیگانه‌پرست هستیم شناسایی کرده و با این روحیه به دفاع از دستاوردهای انقلاب اسلامی پرداخته‌اند.

معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به اینکه این کتاب باورپذیر است و موجب هویت‌بخشی به مخاطب می‌شود، عنوان کرد: پویش مطالعاتی روشنا با همت نشر معارف تلاش دارد تا مطالعه این کتاب را در دستور کار مردم قرار دهد که این پویش موجب افزایش سبد مطالعاتی دانشجویان شده است که امیدواریم نقش خود را در حوزه مطالعات کتاب‌های انقلاب نیز ایفا کنند.

در پایان این مراسم نیز ضمن  شعرخوانی  احمد بابایی، از کتاب «گام تمدن ساز» رونمایی شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 4 =