شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۱

با کتابداران برگزیده ششمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ۴/

کتابداری که کتاب را به میان مردم می برد

كتابخانه روستاي بنه گز

کلثوم عالی پور، کتابدار کتابخانه عمومی شهدای سپاه روستای بنه گز، گفت: زمانی که کار خود را به عنوان کتابدار آغاز کردم، تصمیم گرفتم به جای به انتظار نشستن برای مراجعه افراد، کتاب را به میان آنان ببرم و به این ترتیب کتاب، محور تعامل من با مراکز فرهنگی روستا و مردم شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، با معرفی روستاهای دوستدار کتاب در ششمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، روستای بنه گز شهرستان تنگستان واقع در استان بوشهر، به عنوان یکی از روستاهای برگزیده شناخته شد.

کلثوم عالی پور، کتابدار کتابخانه عمومی شهدای سپاه روستای بنه گز در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، در تشریح فضای فرهنگی این روستا اظهار داشت: روستای بنه گز با جمعیت حدود ۳ هزار و ۷۰۰ نفر، در سی کیلومتری بوشهر واقع شده و نسبت به سایر روستاهای شهرستان تنگستان از امکانات بیشتری برخوردار است؛ وجود مدارس در تمامی مقاطع تحصیلی، دارالقرآن، پایگاه های بسیج، مساجد، بانک ها، موسسات خیریه، درمانگاه و خانه بهداشت و همچنین فاصله اندک روستا با بوشهر و رفت و آمد مستمر مردم به شهر، این روستا را به لحاظ فرهنگی در وضعیت مطلوبی قرار داده است.

وی که بومی این روستا است، شناخت اهالی روستا و وجود اعتماد متقابل را عامل اثرگذاری در جلب مشارکت اهالی در برنامه های فرهنگی کتابخانه دانست و گفت: علاوه بر اداره کتابخانه روستا،‌ مدیریت دارالقرآن نیز بر عهده من است؛ همچنین کلاس هایی برای آموزش قرآن در مدارس، مساجد و در جمع بانوان روستا برگزار می کنم؛ روستا محیط کوچکی است و به این واسطه تقریبا همه اهالی مرا می شناسند. شناسایی نیاز اطلاعاتی افراد در این جلسات و تلاش برای رفع آن با معرفی کتاب هایی کاربردی،‌ ضمن جلب اعتماد اهالی،‌ آن ها را با برنامه های کتابخانه همراه کرده است.

عالی پور افزود: کتابخانه شهدای سپاه در حاشیه روستا و دور از دسترس اهالی قرار دارد؛ بیش از چهار سال پیش که کار خود را به عنوان کتابدار آغاز کردم، بیشتر مواقع کتابخانه خلوت و بدون مراجع بود؛ بنابراین تصمیم گرفتم به جای به انتظار نشستن برای مراجعه افراد، کتاب را به میان آنان ببرم؛ و به این ترتیب کتاب، محور تعامل من با مراکز فرهنگی روستا و مردم شد. علاوه بر این، کتاب رسانی به دو روستای همسایه یعنی باغ خلیفه و باغ چرخی،‌ که فاقد کتابخانه هستند،‌ را نیز در برنامه کاری خود قرار دادم. دو بار در ماه با حضور در مدارس این روستا، برای دانش آموزان کتاب امانت می برم و این برنامه با استقبال بسیار دانش آموزان، خانواده ها و اولیای مدرسه همراه است. آنچنان که چندین بار برای بازدید از کتابخانه شهدای سپاه به روستای ما آمده اند.

روستای بنه گز به واسطه اجرای ۱۸۱ طرح کتاب محور، در ششمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب برگزیده شد. کتابدار کتابخانه روستا در معرفی تعدادی از این طرح ها، اظهار داشت: یکی از طرح هایی که بسیار مورد استقبال اهالی روستا قرار گرفت، برپایی نمایشگاه کتاب و ارائه برنامه های فرهنگی در پارک جنگلی روستا بود. پارک جنگلی بنه گز مملو از درختان گز، یکی از مکان های تفریحی روستا است که بسیاری از اهالی و حتی ساکنان روستاهای مجاور، آخر هفته خود را آنجا سپری می کنند. اجتماع مردم و فراغت آنان در روزهای جمعه را، فرصت مناسبی برای تبلیغ کتاب یافتم. بنابراین نمایشگاهی از کتاب های کتابخانه در پارک جنگلی برپا کردم؛ آنجا برای کودکان کتاب می خواندم، کتابخانه را به خانواده ها معرفی می کردم و به این ترتیب توجه خانواده ها به کتاب و کتابخانه شهدای سپاه جلب می شد. امروز بسیاری از اعضای کتابخانه ما ساکنان روستاهای مجاور هستند.

عالی پور اضافه کرد: از دیگر فعالیت های انجام شده، رساندن کتاب به اصناف و بازاریان بود. ایده این طرح از آنجا شکل گرفت که روزی یکی از بازاریان روستا به کتابخانه آمد و کتابی به امانت برد؛ او از فرصت محدود بازاریان برای حضور در کتابخانه شکایت می کرد. بنابراین تصمیم گرفتم هر دو هفته یک بار، به مغازه داران مراجعه کنم، عناوین کتاب های مورد علاقه آنان را جویا شوم و به دستشان برسانم.

وی افزود: شب نشینی با کتاب از دیگر برنامه های کتاب خوانی شاخص در روستای بنه گز است؛ همچون تمامی مناطق، در بنه گز، روزها هر کسی مشغول کاری است و بزرگسالان عموما فرصت کمتری برای مطالعه کتاب دارند؛ شب ها، اما، خانواده ها و گاه همسایه ها دور هم می نشینند و ساعاتی را به گفتگو با یکدیگر می گذرانند. به اعتقاد من فراغت شب نشینی ها،‌ فرصتی مناسبی برای صحبت از کتاب بود. بنابراین نخستین برنامه شب نشینی با کتاب را در خانه خودمان برگزار کردم؛ اعضای خانواده و تعدادی از همسایه ها،‌ گرد هم آمدیم و کتاب، صحبت مشترک ما شد. این برنامه با استقبال اهالی روستا رو به رو شد و حالا اهالی روستا داوطلب میزبانی شب نشینی با کتاب شده و این برنامه دو بار در هفته برگزار می شود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 9 =