چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۳

به همت کتابداران انجام شد؛

اجرای برنامه‌های فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی شهرستان خمین

قورچی باشی

همزمان با هفته پایانی آبان ماه، برنامه‌های فرهنگی متنوع در کتابخانه‌های عمومی شهرستان خمین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، همزمان با هفته پایانی آبان ماه، برنامه‌های فرهنگی متنوعی در کتابخانه‌های عمومی شهرستان خمین اجرا شد.

دیدار کارکنان و کتابداران کتابخانه های عمومی با امام جمعه شهرستان خمین
کارکنان و کتابداران کتابخانه های عمومی شهرستان خمین با حجت الاسلام علی حسینی پور، امام جمعه شهرستان خمین دیدار و گفتگو کردند.
حجت الاسلام حسینی پور ضمن تقدیر و تشکر از کتابداران، پیرامون اهمیت کتاب و جایگاه کتابداران نکاتی را بیان کرد و گفت: کتابداران در کتابخانه های عمومی باید به مسائل شرعی نیز توجه داشته باشند.
وی کتابخانه ها را فارغ از مسائل فرهنگی، جایگاهی برای آموزش معرفی کرد و افزود: کتابخانه مکانی است که پرورش دهنده روح انسان ها است و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
 


بازدید فرماندار خمین از کتابخانه های عمومی این شهرستان
احمد طهرانی، فرماندار شهرستان خمین از کتابخانه های عمومی شهرهای خمین و قورچی باشی بازدید کرد.
طهرانی در بازدید از کتابخانه عمومی شهید بهشتی و کتابخانه عمومی سرداران شهید شهر خمین با کتابداران دیدار و گفتگو کرد و در جریان مسائل و مشکلات کتابخانه های عمومی قرار گرفت.
فرماندار خمین همچنین به همراه بخشدار، شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر قورچی باشی از کتابخانه عمومی شهدای این شهر بازدیدن کرد و در خصوص حل مشکلات این کتابخانه قول مساعدت و همکاری داد.

نشست کتاب‌خوان با موضوع پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در کتابخانه شهدای قورچی باشی
با حضور دانش‌آموزان پایه ششم دبستان شهید کلانتری، نشست کتاب‌خوان آموزش مهارت‌های زندگی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در کتابخانه عمومی شهدای شهر قورچی باشی برگزار شد.
​در این نشست «لطفا سیگار نکشید: محله عاری از دخانیات»، نوشته نوید شریفی، توسط علی اصغر مجیدی؛ «چرا نباید اسراف کنیم» نوشته غلامرضا حیدری ابهری، توسط محمد حمزه لو؛ «رهایی از اضطراب» نوشته مایکلین ماندی، توسط محمد دالائی؛ «من نمی ترسم» نوشته مالی ویگانت، توسط محسن احمدی؛ «بگونه» نوشته جوی کوالی، توسط زینب عرب؛ «اخلاق خوب» نوشته ژولیت گارشه دجز، توسط ساجده احمدی؛ «احترام» نوشته لوسیا راتما، توسط ساغر میرزایی و «صمیمیت» نوشته لوسیا راتما، توسط ستایش طاهری معرفی و با حاضرین به اشتراک گذاشته شد.

مسابقه نقاشی و قصه گویی در کتابخانه سرداران شهید خمین
مسابقه نقاشی و قصه گویی در کتابخانه عمومی سرداران شهید شهر خمین برگزار شد.
در این برنامه نونهالان مهد کودک غنچه‌های انتظار و پیش دبستانی کوثر در کتابخانه سرداران شهید خمین حضور یافتند و در برنامه قصه گویی از کتاب «پی تی کو پی تی کو و دو داستان دیگر» نوشته فرهاد حسن زاده شرکت کردند. همچنین مسابقه نقاشی با موضوع کتاب و کتابخوانی برگزار و جوایزی به رسم یادبود به کودکان تقدیم شد.

نشست کتاب‌خوان کودک در کتابخانه شهدای قورچی باشی 
نشست کتاب‌خوان کودک و نوجوان در کتابخانه عمومی شهدای شهر قورچی باشی برگزار شد.
در این نشست «قصه هایی از عطار»، نوشته شراره شیرودی، توسط محسن احمدی؛ «پر» نوشته چائو ون شوان، توسط امیرمحمد عرب؛ «بیا گفت و گو مشکل را حل کنیم» نوشته چری جی. مینرز، توسط علیرضا دالایی؛ «نخودی» نوشته شکوه قاسم نیا، توسط دانیال دالایی؛ «دوقلوها» نوشته سحر سیاحی، توسط محمد حمزه لو؛ «امام حسن(ع)» نوشته حسین فتاحی، توسط مهدی احمدی؛ «ضامن آهو» نوشته محسن سلامی نژاد، توسط مژگان یوسفی معرفی و با حاضرین به اشتراک گذاشته شد.

جلسه قصه گویی در کتابخانه شهید بهشتی شهر خمین
با حضور دانش آموزان دبستان الزهرا(س)، جلسه قصه گویی در کتابخانه عمومی شهید بهشتی شهر خمین برگزار شد و داستان هایی از کتاب «قصه های خوب برای بچه های خوب» برای کودکان روایت شد.

حضور مسئول کتابخانه شهدای قورچی باشی در مدارس شهر
مژگان یوسفی، مسئول کتابخانه شهدای قورچی باشی با حضور در مدرسه شهید کلانتری، توضیحاتی پیرامون کتاب و کتابخوانی ارائه دادو از کودکان فعال کتابخوان تقدیر کرد. یوسفی همچنین شرایط عضویت در کتابخانه و نحوه امانت کتاب را برای دانش آموزان توضیح داد و آنها را به بازدید از کتابخانه دعوت کرد. 

جمع‌خوانی کتاب «دعبل و  زلفا» در کتابخانه شهید بهشتی 
با حضور جمعی از اعضای نوجوان، کتاب «دعبل و  زلفا» نوشته مظفر سالاری در کتابخانه عمومی شهید بهشتی شهر خمین معرفی و جمع‌خوانی شد.
اشرف شمسی، مسئول کتابخانه شهید بهشتی گفت: رمان «دعبل و زلفا» روایتی عاشقانه از آشنایی و زندگی پر فراز و نشیب دعبل خزاعی، شاعر اهل بیت(ع) و همسرش زلفا است.  مقاطعی از زندگی دعبل در زمان امام موسی کاظم(ع) و امام رضا(ع) به صورت داستانی کنکاش شده است.

کارگاه نقاشی در کتابخانه شهدای قورچی باشی برگزار شد
 با حضور جمعی از کودکان، کارگاه نقاشی در کتابخانه عمومی شهدای شهر قورچی باشی برگزار شد. همچنین کودکان در مسابقه ساخت بادبادک و مسابقه «چرا  کتاب می خوانم ؟» شرکت کردند و از نفرات برتر تقدیر به عمل آمد.

بازدید دانش آموزان از کتابخانه شهید بهشتی خمین
دانش آموزان مهد و پیش دبستانی متین شهر خمین از کتابخانه عمومی شهید بهشتی بازدید کردند و با خدمات کتابخانه آشنا شدند.

بازدید دانش آموزان مدارس از کتابخانه عمومی شهدای قورچی باشی
دانش آموزان مدرسه پسرانه طلوع فجر و مدرسه میرزا کوچک خان از کتابخانه عمومی شهدای قورچی باشی بازدید کردند. دانش‌آموزان در ابتدا با قسمت‌های مختلف کتابخانه آشنا شدند و ضمن بازدید از نمایشگاه کتاب و پوستر، در برنامه جمع خوانی کتاب «قصه های شیرین تذکره الاولیا» نوشته افسین اعلا شرکت کردند.

کارگاه کتاب سازی در کتابخانه عمومی شهید بهشتی خمین
با حضور اعضای کودک و نوجوان، کارگاه کتاب سازی در کتابخانه عمومی شهید بهشتی شهر خمین برگزار شد.
اشرف شمسی، مسئول کتابخانه شهید بهشتی گفت: در این کارگاه یک داستان برای کودکان تعریف شد و از کودکان و نوجوانان خواسته شد که برای آن داستان، نقاشی بکشند و عکس و تصاویرمناسب بر روی صفحات آن بچسبانند.
شمسی افزود: همچنین از شرکت کنندگان خواسته شد که در مورد آن داستان مطالبی بنویسند که این کار خلاقیت را رشد می دهد.
 

مسابقه «چرا کتاب می خوانم» در کتابخانه شهدای شهر قورچی باشی
مسابقه فرهنگی «چرا کتاب می خوانم» و تکمیل جملات ناقص درباره کتاب از جمله برنامه‌های فرهنگی اجراشده در کتابخانه عمومی شهدای قورچی باشی بود. همچنین نمایشگاه از پوسترهای جذاب درباره کتاب و کتابخوانی و تصاویر بازدید دانش آموزان در سال های گذشته از کتابخانه در معرض دید عموم قرار گرفت.معرفی و جمع‌خوانی کتاب «هیچ کس جرئتش را ندارد» در کتابخانه شهید بهشتی خمین
برنامه معرفی و جمع‌خوانی کتاب «هیچ کس جرئتش را ندارد» در کتابخانه عمومی شهید بهشتی شهر خمین برگزار شد.
اشرف شمسی، مسئول کتابخانه شهید بهشتی گفت: «هیچ‌کس جرئتش را ندارد» عنوان تازه‌ترین رمان حمیدرضا شاه‌آبادی است و داستان نوجوانانی است که برای کمک به دوستی که پدربزرگش بیمار است به دنبال او می‌روند. در نهایت، داستان به آغاز جنگ تحمیلی و دفاع مقدس ملت ایران گره می‌خورد.
شمسی افزود: این اثر، دارای داستانی پرماجرا است و فضای آن، تفاوت‌های زیادی با سایر رمان‌های نوجوان دارد و داستانی غیرقابل پیش‌بینی است که به جنگ ختم می‌شود.

وی ادامه داد: روخوانی بخش‌های جالب و شنیدنی این کتاب توسط شرکت‌کنندگان، بخش پایانی این برنامه بود.

بازدید دانش آموزان پیش دبستانی ساحل از کتابخانه شهدای قورچی باشی
دانش آموزان پیش دبستانی ساحل از کتابخانه عمومی شهدای قورچی باشی بازدید کردند. کودکان ضمن آشنایی با بخش های مختلف کتابخانه، در بخش کودک مشغول رنگ آمیزی برگه های نقاشی با موضوع دخترک کتابخوان برای دختران و پسرک کتابخوان برای پسران شدند.بازدید دانش آموزان شهر خمین از کتابخانه شهید بهشتی 
دانش آموزان مدرسه دخترانه الزهرا و مدرسه دخترانه فاطمیه شهر خمین از کتابخانه شهید بهشتی بازدید کردند. در این بازدیدها مطلبی پیرامون خدمات کتابخانه، نحوه عضویت و امانت کتاب و بخش های مختلف کتابخانه ارائه شد.

ساخت کاردستی با وسایل دوریختنی در کتابخانه شهدای قورچی باشی
کودکان شهر قورچی باشی در کتابخانه عمومی شهدای قورچی باشی گرد هم آمدند و به ساخت کاردستی با وسایل دوریختنی اقدام کردند.
مژگان یوسفی، مسئول کتابخانه شهدای قورچی باشی گفت: کودکان با ذوق و شوق به ساخت کاردستی با جعبه دستمال کاغذی پرداختند.
یوسفی افزود: اجرای اینگونه برنامه ها به شکوفایی استعداد کودکان کمک می‌کند و آنها خلاقانه به ساخت دوربین و فوتبال دستی مشغول شدند و در پایان به رنگ آمیزی ساخته های خود با اسپری رنگ پرداختند.قصه گویی برای کودکان در کتابخانه شهید بهشتی خمین
با حضور دانش آموزان پیش دبستانی متین شهر خمین، برنامه قصه گویی در کتابخانه عمومی شهید بهشتی برگزار شد و بخش هایی از کتاب «قصه های زینب» نوشته مهری ماهوتی برای کودکان خوانده شد. 
 اشرف شمسی، مسئول کتابخانه شهید بهشتی هدف از اجرای این برنامه را آشنایی کودکان با وضو، نماز و حجاب به زبان ساده و شیرین عنوان کرد. شمسی همچنین آشنایی کودکان با بخش کودک وعضویت آنها در کتابخانه را از مهم ترین برنامه جانبی کلاس های قصه گویی برشمرد.


بازدید دانش آموزان مهد قرآنی عترت مصباح از کتابخانه شهدای قورچی باشی
دانش آموزان مهد قرآنی عترت مصباح از کتابخانه عمومی شهدای شهر قورچی باشی بازدید کردند.
در این بازدید کودکان ضمن آشنایی با بخش‌های مختلف کتابخانه، در بخش کودک حضور یافتند و در برنامه قصه گویی از کتاب «روزی که زرافه من گلو درد شد» نوشته مرتضی خسرو نژاد شرکت کردند و به رسم نقاشی با موضوع کتاب پرداختند.برگزاری مسابقه نقاشی کودکان در کتابخانه شهید بهشتی خمین 
با حضور کودکان شهر خمین، مسابقه نقاشی در کتابخانه عمومی شهید بهشتی برگزار و به بهترین نقاشی ها جوایزی به رسم یادبود اهدا شد.

نشست کتاب‌خوان دانش‌آموزی در شهر قورچی باشی برگزار شد
به همت کتابخانه عمومی شهدای شهر قورچی باشی، نشست کتاب‌خوان در مدرسه شهدای این شهر برگزار شد.
در این نشست «سفر به دنیای بی نهایت کوچک ها»، نوشته نوربرت لاندا، توسط مریم آقاجانی؛ «بچه های قالیباف خانه» نوشته هوشنگ مرادی کرمانی، توسط فاطمه دالایی؛ «هیچ کس جراتش را ندارد» نوشته حمیدرضا شاه آبادی، توسط فریبا صفایی؛ «تمدن مصر باستان» نوشته بیژن یاور، توسط نگین عبداللهی؛ «آخرین فرستاده» نوشته رضا رهگذر، توسط زینب لطفی و «ملک الشعرای بهار» نوشته محمود پوروهاب، توسط زهرا دالایی معرفی و با حاضرین به اشتراک گذاشته شد.جلسه قصه گویی در کتابخانه شهید بهشتی خمین برگزار شد
با حضور دانش آموزان پیش دبستانی الزهرا جلسه قصه گویی از کتاب «قصه های خوب برای بچه های خوب» در کتابخانه عمومی شهید بهشتی شهر خمین برگزار شد.
اشرف شمسی، مسئول کتابخانه شهید بهشتی گفت: «قصه های خوب برای بچه های خوب» مجموعه است به قلم مهدی آذر یزدی که در آن، داستان‌های کهن را برای کودکان و به زبان کودکانه، بازنویسی کرده است.
شمسی افزود: مجموعه «قصه های خوب برای بچه های خوب» شامل هشت جلد: «قصه های کلیله و دمنه»، «قصه های مرزبان نامه»، «قصه های سندباد نامه و قابوس نامه»، «قصه های مثنوی مولوی»، «قصه های قرآن»، «قصه های شیخ عطار»، «قصه های گلستان و ملستان» و «قصه های چهارده معصوم (ع)» است.
وی هدف از برگزاری این برنامه را آشنایی کودکان با آداب سخنوری، توانایی سخنرانی در جمع، مشارکت در موضوعات گروهی و ارائه نظر و پیشنهاد در جلسات عنوان کرد و افزود: در پایان جلسه نیز یک کتاب علمی معرفی و به صورت خلاصه برای کودکان قرائت شد.

مسابقه نقاشی با موضوع کتاب و کتابخوانی در کتابخانه شهدای قورچی باشی
با حضور دانش آموزان فعال مدارس شهر قورچی باشی، مسابقه نقاشی به مناسبت در کتابخانه عمومی شهدای قورچی باشی برگزار شد. در این مسابقه کودکان تصاویری زیبا با موضوعات کتاب، کتابخوانی و کتابخانه به تصویر کشیدند و در پایان از نفرات برتر تقدیر شد.