دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۸

در دیدار با مدیرکل پدافند غیرعامل خراسان رضوی مطرح شد؛

کتابخانه ها بزرگترین سرمایه اجتماعی هستند

ستاد پدافند غیرعامل اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

در دیدار اعضای ستاد پدافند غیرعامل اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری خراسان رضوی، بر نقش کتابخانه ها به عنوان بزرگترین سرمایه اجتماعی تاکید شد. 

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، اعضای ستاد پدافند غیرعامل اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با علیرضا قامتی، مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری خراسان رضوی دیدار و گفتگو کردند.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در ابتدای این جلسه که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، گفت: انقلاب اسلامی ایران در حال حاضر در معرض بزرگترین تهدیدات دشمن قرار گرفته است و امروز پدافند اقتصادی یکی از ضروریات اجتماعی است تا مردم از طریق آشنایی با روش های پیشگیری از آسیب پذیری در برابر این تهدیدات مصون بمانند. کتاب هم نوعی ابزار آموزشی است که باعث کاهش آسیب های اجتماعی می شود و به نوعی از تعاریف پدافند غیر عامل محسوب می شود.

وی ادامه داد: کتابخانه های عمومی به عنوان پایگاه های فرهنگی، با آموزش های پیشگیرانه و برگزاری برنامه های جانبی کتاب محور در قالب نشست های مشاوره ای، کتاب خوان می توانند به عنوان بازوی اجرایی پدافند غیر عامل محسوب شوند.

سبزیان ادامه داد: در حال حاضر 207 کتابخانه عمومی و مشارکتی با بیش از 250 هزار عضو، ظرفیت مناسبی برای فعالیت در حوزه پدافند غیرعامل است.

مسلم رحمانی، دبیر ستاد پدافند غیر عامل اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه پدافند غیرعامل دفاع بی سلاح است، گفت: در یک سال گذشته تمامی کتابخانه های عمومی استان برنامه هایی با موضوع پدافند غیرعامل داشتند و در 28 شهرستان، 28 نمایشگاه کتاب برگزار شد و امسال نیز چهار نمایشگاه موضوعی پدافند غیر عامل در مشهد برگزار می شود.

وی ادامه داد: اگر ساختمانی با شکوه و گرانقیمت تخریب شود، قابل احیا و بازسازی است ولی از بین رفتن کتابخانه قابل جبران نیست.

علیرضا قامتی در ادامه با اشاره به پنج شاخص پدافند غیرعامل گفت: افزایش بازدارندگی، تداوم فعالیت های ضروری، کاهش آسیب پذیری، ارتقای پایداری ملی و تسهیل در مدیریت بحران شاخص های پدافند غیر عامل هستند.

وی ادامه داد: تهدیدات دشمن جدی است و بحث نفود باید به صورت جدی مطرح شود. این امر در کتابخانه های عمومی نیز به عنوان بزرگترین سرمایه اجتماعی، مورد توجه قرار گرفته است.  


 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 0 =