سه‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۲

با حضور دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛

نخستین نشست نمایشنامه خوانی استان تهران برگزار شد

نمایشنامه خوانی

نخستین نشست نمایشنامه خوانی استان تهران با حضور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در کتابخانه محقق حلی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور به نقل از لیزنا، نخستین نشست نمایشنامه خوانی در کتابخانه های عمومی استان تهران با خوانش نمایشنامه «میزان» اثر شهید سیدحسن حسینی و «خون خاک» اثر خداداد رضایی و با نقش خوانی فرهاد بشارتی و مهدی امینی روز دوشنبه، ۲۴ دی در کتابخانه عمومی محقق حلی شهر تهران برگزار شد.

در این نشست علیرضا مختارپور؛ دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور علی نیکنام؛ مدیرکل کتابخانه های عمومی تهران و جمعی دیگر از مسئولان نهاد حضور داشتند.

پس از اجرای نمایشنامه خوانی، علیرضا مختارپور  با ابراز خوشحالی از حضور در این جلسه گفت: از  ۳ سال پیش طرحی در کتابخانه های عمومی کشور با نام نشست کتابخوان آغاز شد و تا به حال بیش از ۱۰ هزار کتاب در کتابخانه های کشور خوانده و به اشتراک گذاشته شده است. امیدواریم نمایشنامه خوانی نیز در کتابخانه های عمومی کل کشور مانند طرح کتاب خوان با قوت اجرا شود. نمایشنامه این فرق را با فیلم دارد که به اندازه آن هزینه بردار نیست و نیاز به دکور، وسایل و ابزار ندارد و می تواند در مدرسه توسط دانش آموزان یا در منزل توسط اعضای خانواده انجام شود.

مختارپور در ادامه به عنوان مقدمه ای برای مهارت یابی در نمایشنامه خوانی نکته ای را آموزش داد. وی از چهار نوجوان دعوت کرد تا هر کدام چند جمله از یک کتاب را بخوانند. سپس گفت: هر چهار نفر بسیار خوب خواندند اما هیچ کدام هنگام خواندن کتاب سرشان را بلند نکردند و به مخاطبان خود نگاه نکردند.

وی با اشاره به اینکه برای تأثیرگذاری بر مخاطبان خود تأثیر بهتر و بیشتری بگذاریم باید بتوانیم با مخاطب ارتباط برقرار کنیم، گفت: برای این کار در یک سطر باید بتوانید به سرعت چند کلمه جلوتر از آنچه می خوانید را ببینید و به خاطر بسپارید. سپس کلمه بعدی را در حالی که به مخاطب خود نگاه می کنید بگویید. این کار را هنگام خواندن متن تکرار کنید. هرچه بیشتر به مخاطب نگاه کنید تاثیرگذاری بیشتری خواهید داشت و با تمرین، مهارت تان در این کار بیشتر می شود.

مختارپور در ادامه گفت: این کار علاوه بر اینکه به ارتباط بهتر با مخاطب کمک می کند، موجب تقویت حافظه شخص هم تقویت می شود. هرچه بیشتر از حافظه خود کار بکشیم قوی تر، وسیع تر و بزرگتر می شود و این نکته تفاوت حافظه انسانی با  هاردهای کامپیوتری است.

وی افزود: البته متن ها با هم متفاوت هستند و هر متنی را نمی توان به این شکل خواند. متن های علمی نیاز به دقت بیشتری دارند. این روش مربوط به متون ادبی، قصه و داستان و بخصوص شعر است. در شعر می توان با مخاطب ارتباط بیشتر و بهتری برقرار کرد.

او از کتابداران خواست تا نمایشنامه هایی را انتخاب کنند که می توانند ارتباط بیشتری با مخاطبان برقرار کند.

همچنین پس از اجرای نمایشنامه خوانی، کودکان و نوجوانان حاضر در جلسه به بیان نظرات خود در مورد این برنامه و درک خود از داستان نمایشنامه های اجرا شده پرداختند.

گفتنی است سلسله نشست های نمایشنامه خوانی با هدف خوانش بهترین نمایشنامه های ایران و جهان، معرفی سبک ادبی نمایشنامه و نمایشنامه نویسان برتر به همت نهاد کتابخانه های عمومی برگزار می شود. این برنامه از فعالیت های ترویجی نهاد کتابخانه های عمومی است که با توجه به استقبال افراد به ویژه جوانان و نوجوانان از نمایشنامه و هنر تئاتر طراحی شده و  همچون نشست های کتاب‌خوان در کتابخانه های عمومی سراسر کشور برگزار به صورت مستمر برگزار خواهد شد. استان های تهران و فارس نخستین میزبان برگزاری این نشست ها در دی ماه بودند.