سه‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۴

هم‌زمان با بیست و ششمین دوره هفته کتاب؛

کتابداران و فعالان برتر حوزه کتاب و کتابخوانی در قم تجلیل شدند

تجلیل از فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی در هفته کتاب 97 قم

هم‌زمان با بیست و ششمین دوره هفته کتاب، خادمان عرصه کتابخوانی با حضور جمعی از مسئولان ملی و استانی تقدیر شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان قم، همایش بزرگداشت مقام کتابداران و تجلیل از خادمان عرصه کتابخوانی ۲۸ آبان ماه با حضور حسام قربانعلی، معاون مدیرکل امور انجمن ها و مشارکت ها نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ رضا سیار، فرماندار قم؛ آیت الله سیدابوالقاسم فقیهی، استاد حوزه؛ حجت الاسلام والمسلمین محمدمهدی مهدوی راد، دبیرعلمی کتاب سال جمهوری اسلامی؛ رضا بختیاری، معاون فرهنگی سپاه امام علی بن ابیطالب(ع)؛ مهدی مقیمی، مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری؛ حسن مالکی‌نژاد، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر؛ احمد حسینی، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان؛ حجت الاسلام والمسلمین امیرعطاءاله جباری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قم؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی طهامی، مدیرکل زندان‌ها؛ سید موسی حسینی کاشانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ حمید خرمی، رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان قم و سیدمحمود حسینی، مدیرعامل شرکت تعاونی ناشران استان قم برگزار شد.

حسام قربانعلی، معاون مدیرکل امور انجمن ها و مشارکت ها نهاد در این مراسم با اشاره به حدیثی از امام علی(ع) اظهار کرد: علم و علم‌آموزی جایگاه مهمی در دین مبین اسلام به ویژه در توسعه فرهنگ دینی دارد.

وی با بیان اینکه ایران اسلامی در سال ۱۴۰۴ باید به افق‌های مورد نظر رهبری در حوزه کتاب و کتابخوانی برسد، اضافه کرد: کتابخوانی باید منجر به توسعه علم و دانش شود، این هدف بدون تلاش نیروهای خط نخست جنگ فرهنگی به ویژه فعالان در حوزه کتاب محقق نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه کتابخانه باید به یک پایگاه فرهنگی و اجتماعی تبدیل شود، تصریح کرد: خدمات مطلوب کتابخانه ای و جذب افراد به کتاب و کتابخوانی منوط به ارتقای سطح علمی، اجتماعی و فرهنگی کتابداران است تا به عنوان مشاورانی امین بتوانند مخاطبان خود را به درستی هدایت کنند.

آسیب های حوزه کتابخوانی از تولید علم جلوگیری می کنند

در ادامه مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی مهدوی‌راد، دبیر علمی جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: آسیب های جدی در حوزه کتابخوانی و پژوهش داریم که از تولید علم و دانش جلوگیری می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه از سال ۱۳۳۲ برخی از مشکلات همانند شیوه نامناسب توزیع کتاب و رسیدن کتاب به مخاطبان وجود داشته است، اظهار کرد: تا قرن چهارم را قرن اوج تمدن اسلامی می‌دانند و شاید اروپایی‌ها با نوشتن ده‌ها کتاب بیشتر از ما به این قرن توجه داشته‌اند چراکه در آن قرن، میراث مکتوب اسلام افزایش قابل توجهی داشته است.

مهدوی راد خاطرنشان کرد: نخواندن کتاب یکی از دردها و رنج های بشر است که در زندگی فردی و اجتماعی خود را نشان می دهد؛ بنده فکر می‌کردم که این افراط باشد که مغول‌ها در نیشابور با کتاب کوره‌های آتش درست می‌کردند اما طی سال‌های اخیر متوجه شدم که این موضوع بسیار به واقعیت نزدیک است.

وی از ناآشنایی جوانان و نوجوانان ایرانی با چهره‌های شاخص علمی، فرهنگی، دینی و تاریخی یاد کرد و گفت: یکی از علل پدید آمدن این مشکل، از بین رفتن آثار مکتوب مرتبط با این افراد است؛ اکنون نیز به درستی از کتاب‌های موجود نگهداری نمی‌کنیم و در برخی کتابخانه‌های عمومی و دولتی نیز کتاب‌های خطی وجود دارد که به شیوه مطلوب از آن‌ها نگهداری نمی‌شود.

این پژوهشگر حوزوی با اشاره به اینکه ما کتابخانه‌های خود را جدی نمی‌گیریم، گفت: همه باید کتاب را مهم دانسته و برای آن ارزش قائل شویم تا بتوانیم خلاها را رفع کنیم اما آمارها نشان می دهد سرانه کتابخوانی مفید در ایران پایین است؛ چراکه آمار مطالعه در ایران از آمار مطالعه مردم کشورهای پاکستان و هند نیزکمترتر است.

تقدیر از  کتابداران و کتابخوانان و فعالان برگزیده در عرصه کتابخوانی و رونمایی از کتب بریل و ارسال آن به سراسر کشور

عارفه اکبری، فاطمه کاظم‌زاده، حمیده رجنی، اقدس طهوری، ربابه آقاپور به‌عنوان کتاب‌خوانان نوسواد، حجت‌الاسلام والمسلمین قاسم‌نیا، معاون نهضت سواد آموزی آموزش و پرورش استان قم؛ یاسر ولیا بیدگلی، خبرنگار خبرگزاری فارس و سید مهدی مهدی موسوی، خبرنگار خبرگزاری حوزه به‌عنوان خبرنگاران برتر در حوزه کتاب و کتابخوانی در مراسم گرامیداشت هفته کتاب تجلیل شدند.

همچنین در پایان مراسم بزرگداشت هفته کتاب نیز زهره محمدی والیجردی، مسئول کتابخانه مریم به‌عنوان مسئول برتر؛ طیبه قربانی، مسئول کتابخانه امام علی(ع) به عنوان مسئول شایسته تقدیر؛ حکیمه عابدینی اقدم به‌عنوان کتابدار برتر؛ زهرا آقایی به عنوان کتابدار برتر؛ معصومه بداقی به‌عنوان کتابدار کودک برتر و نیره خداداد شهری به‌عنوان کتابدار کودک شایسته تقدیر مورد تقدیر قرار گرفتند.

گفتنی است، رونمایی از پنج کتاب بریل با عنوان‌های «دایی سهراب»، «پاورچین تا عشق»، «ای کاش گل سرخ نبود»، «سال‌های بنفش» و «غلبه بر پشت گوش‌اندازی» در ۱۴ نسخه، از دیگر بخش‌های این مراسم بود.