شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۳

به همت کتابداران قمی و با هدف ترویج فرهنگ مطالعه در فروردین ماه ۹۷ صورت گرفت؛

نشست های فرهنگی بهاره در کتابخانه های عمومی استان قم

هفت سین فرهنگی فروردین97.jpg

به همت کتابداران قمی و با هدف ترویج فرهنگ مطالعه در فروردین ماه ۹۷ ؛ نشست های متنوع فرهنگی با عنوان «بهاره»، در کتابخانه های عمومی استان قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم؛ به همت معصومه بداقی کتابدار بخش کودک و نوجوان کتابخانه امام علی (ع)، نخستین نشست کتاب خوان با حضور شماری از اعضا سر «سفره هفت سین» تشکیل شد.

در این نشست پنج نفر از اعضاء فعال به معرفی کتاب های خوانده شده خود به شرح زیر پرداختند:

زینب صوری نیا با معرفی کتاب «گل گل گلابم» نوشته جواد گنجعلی؛ نرگس جهاندیده با معرفی کتاب «پسر قهرمان وجادوگر بدجنس» نوشته  شاها گیراتا؛ نرگس الهیاری با معرفی کتاب «۱۴ قصه از ۱۴ معصوم» نوشته کاظم مزینانی؛ فاطمه عبدی با معرفی کتاب «قصه های پند آموز کهن» نوشته علیرضا لوشابی؛ محمدثه محمدی با معرفی کتا «ب مرد بارانی» نوشته کاظم مزینانی؛ تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

دومین نشست کتاب خوان در کتابخانه امام علی (ع) قم

طیبه قربانی رضوان مسئول کتابخانه دومین نشست کتاب خوان را با حضور گروهی از اعضاء کودک و نوجوان برگزار کرد.

در این نشست ۶ نفر از اعضاء به معرفی کتاب های خوانده شده به شرح زیر پرداختند:

نرگس جهاندیده با معرفی کتاب «مثنوی معنوی داستان عجب اشتباهی» به بازنویسی مریم شریف رضویان؛ محدثه محمدی با معرفی کتاب «دایره المعارف اسلام» نوشته غلامرضا حیدری ابهری؛ نرگس اله یاری با معرفی کتاب «دایره المعارف تغذیه» نوشته فیلیپ سیمون؛ ریحانه سرداری با معرفی کتاب «اژدهای گل آفتابگردان» نوشته محمدرضا یوسفی؛ ابوالفضل رحیمی آسایش با معرفی کتاب «مار در دهان خفته» نوشته پرویز امینی؛ ابوالفضل شعبانی با معرفی کتاب «شیر و خرگوش» نوشته پرویز امینی؛ تجربیات مطالعاتی خود را باد یگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

نشست مجله خوانی در کتابخانه امام علی(ع)

 در این نشست؛ بداقی در یک دورهمی صمیمی و دوستانه با دعوت از خردسالان؛ ضمن معرفی مجلات ویژه گروه سنی خردسالان، آنها را با مجله هایی همچون قلک، نبات کوچولو  و ... آشنا کرد و با آموزش های کاربردی و رهنمودهای این کتابدار، بخش هایی از مجلات جمع خوانی و هم خوانی شد که مورد استقبال کودکان نیز قرار گرفت.  

جمع خوانی و بلندخوانی در کتابخانه امام علی(ع)

همچنین به پیشنهاد این کتابدار بخش کودک، از کتاب «امام موسی کاظم (ع)» نوشته فریبا کلهری جمع خوانی و بلند خوانی شد. گفتنی است موضوع این کتاب سیره عملی و رفتاری این امام همام در زندگی فردی و اجتماعی و توصیه برای بهتر زیستن است. در پایان هر بخش، اعضاء در مورد موضوع آن داستان با یکدیگر بحث و گفتگو کردند.

برگزاری کارگاه کاردستی با موضوع طبیعت توسط اعضا کتابخانه امام علی (ع)

در این کارگاه مسئول کتابخانه با دعوت از مادران و فرزندان و دیگر اعضا فعال کتابخانه، با بهره مندی از مقواهای رنگی، چسب و قیچی و ... و بر اساس ذوق و سلیقه شخصی خود، به طراحی منظره ای زیبا از طبیعت با خلاقیت خود پرداختند و در پایان از تابلوهای دست ساز در کارگاه کاردستی نمایشگاهی نصب و در معرض دید عموم گذاشته شد.

جمع خوانی کتاب به مناسبت روز فناوری هسته ای در کتابخانه امام علی (ع)

قربانی رضوان در این نشست ضمن فواید و اهمیت انرژی هسته ای به معرفی کتاب «سرگذشت انرژی هسته ای» نوشته هیزل ریچاردسون پرداخت و یاد و خاطره ۴ شهید هسته ای ایران اسلامی(شهیدان مصطفی احمدی روشن، مسعود علیمحمدی، داریوش رضایی نژاد و مجید شهریاری) را گرامی داشت. در ادامه بخش هایی از این کتاب توسط اعضا جمع خوانی شد و سپس درباره مطالب علمی آن بحث و گفتگو به عمل آمد.

معرفی ۸ عنوان کتاب در قالب نست کتاب خوان با حضور بانوان در کتابخانه عمومی نرگس قم

به همت عذرا سادات حکیم مسئول کتابخانه عمومی نرگس در نخستین ماه بهار؛ ۸ عنوان کتاب در قالب نشست کتاب خوان با حضور بانوان پویا و علاقمند به کتاب، معرفی و خوانش شد.

 در این نشست؛ منصوره برجی با معرفی کتاب «پر» نوشته شارلوت مری؛ زهره هدایتی با معرفی کتاب «کلیله و دمنه» نشر پیدایش؛ بهجت گرامیان با معرفی کتاب «بیست و یک داستان از نویسندگان فرانسه» نوشته آنره مورو؛  ژول تلیه؛  شارل ـ لویی فیلیپ؛ معصومه محمدی زاد با معرفی کتاب «فرنگیس» نوشته مهناز فتاحی؛ ملیحه کرمی با معرفی کتاب «خواسته ی خود را دنبال کنید» نوشته آندره؛ مریم رسولی با معرفی کتاب «فرانک اشتاین» نوشته مری شری؛ انسیه هدایتی با معرفی کتاب «رامونا و پدرش» نوشته بورلی کلی‌یری؛ سمانه کرمی با معرفی کتاب «بسته شده» نوشته کالین هوور؛ تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

برپایی نخستین نشست کتاب خوان مدرسه ای در دبستان حضرت رقیه(س) توسط مسئول کتابخانه روستایی شهدای صرم

نخستین نشست کتاب خوان مدرسه ای در دبستان حضرت رقیه(س) در فروردین ماه ۱۳۹۷برپا شد. در این نشست ۶ نفر از شش دانش آموزان  به معرفی کتاب‌های خوانده‌ شده خود به شرح زیر پرداختند.
در این نشست؛ زر افشان حسینی با معرفی کتاب «درخت سلامتی» نوشته‌ پرویز امینی؛ غزاله سلیمانی با معرفی کتاب «من نبودم دستم بود» نوشته لعیا اعتمادی؛ زینب سلیمانی با معرفی کتاب «لانه خالی» نوشته‌ کلر ژوبرت؛ رقیه ذاب با معرفی کتاب «حسن پوست باقالی خور» نوشته‌ شفیق مهدی؛ زهرا شعبانی با معرفی کتاب «پروین اعتصامی» نوشته‌ مریم صباغ زاده ایرانی؛ زینب رضایی با معرفی کتاب " پریزادان درخت سیب " نوشته سید نوید سیدعلی اکبر؛ تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

همچنین نمایشگاه کتابی با۵۰ درصد تخفیف برای فروش در مدرسه برقرار شد.

کتابخانه آیت الله خامنه ای شهر جعفریه

پس از اتمام تعطیلات نوروزی، دانش آموزان مدارس ابتدایی و پسرانه حجه الوداع روستای باقرآباد و دخترانه برکت روستای محمودآباد همراه با مسئولین مدرسه در کتابخانه آیت الله خامنه ای شهر جعفریه حضور یافتند.

در این بازدید فاطمه شجاع مسئول کتابخانه ضمن معرفی بخش های مختلف کتابخانه و انواع خدمات و کارکرد آن، دانش آموزان را با اقسام دانشنامه ها در موضوعات مختلف و چگونگی جستجوی کتاب ها و نحوه امانت دهی و عضویت آشنا کرد. وی سپس به معرفی و سبک ادبی نویسنده کودک و نوجوان داوود امیریان پرداخت و آثار وی همچون: «فرزندان ایرانیم»؛ «رفاقت به سبک تانک»؛ «ایرج خسته است»؛ «گردان قاطرچی ها» را به دانش آموزان برای مطالعه پیشنهاد کرد.

در ادامه، بازدیدکنندگان بخشی از کتاب های معرفی شده و مورد علاقه خود را در زنگ مطالعه، خوانش کردند و چکیده ای از کتاب ها را برای یکدیگر بازگو کردند.

کتابخانه حضرت ولیعصر(عج) روستای مبارک آباد

کتابخانه حضرت ولیعصر(عج) در نخستین ماه بهار ۱۳۹۷، نمایش عروسکی و گروه خوانی از کتاب «روبات ها در پزشکی و علوم» نوشته استیو پارکر را با حضور شماری از اعضای فعال برگزار کرد.

 فردوس نادعلی زاده مسئول کتابخانه در آغاز، درباره محتوای کتاب و چگونگی ساخت ربات با کودکان و نوجوانان سخن گفت.  وی بیان کرد: در مطالب این کتاب، کودکان با مفاهیمی همچون کاربرد روبات ها برای راحتی و پذیرش بیماران و سرعت و دقت بیشتر آنان، ردیابی و حس کردن امواج صوری برای لمس بیماران و همچنین انجام آزمایش های مختلف از بیماران و تحلیل آن توسط ربات آشنا می شوند.

نمایش عروسکی کودکان کتابخانه در حضرت ولیعصر(عج) روستای مبارک آباد

نادعلی زاده در پایان گفت: نمایش عروسکی برگرفته از کتاب داستان «دختر گیسو طلا و سه خرس و چهار قصه» دیگر نوشته آن هال درک که موضوع آن نیز داستانی و تخیلی می باشد؛ توسط کودکان علاقمند در کتابخانه اجرا شد که مورد استقبال قرار گرفت.

نشست کتاب خوان هفت سین کتاب در کتابخانه موسسه امام صادق(ع)

 به ابتکار مریم تلخابی و ریحانه صادقی از کتابداران کتابخانه موسسه امام صادق(ع)، سفره هفت سینی را با معرفی ۷ عنوان کتاب که نام نخست آن با سین شروع شده بود؛ برپا کرد.

این هفت سین فرهنگی با حضور شماری از دوستداران شعر و ادب پارسی، با حافظ خوانی و تفال به اشعار این شاعر پرآوازه ایران و همچنین تفسیر و تشریح غزل های شیرین آن همراه بود.

گفتنی است، در این سفره، ۷ کتاب شعر با عناوین «سعدی شیرازی» به کوشش خلیل خطیب رهبر، «ستاره یی بدرخشید» به اهتمام مرتضی مولانا، «سیمای معشوق در کلیات شمس تبریزی»   اثر سارا رییسی بگلو، «سه بار می گویم گل سرخ» اثر م. موید، «سهراب سپهری: شاعر نقاش» اثر نظام الدین نوری و «سپیدار» سروده مریم شیخ علی چوپانی، «سبز و سپید و سرخ» سروده کامران شرفشاهی چینش،  معرفی و بخش هایی از آن نیز توسط شرکت کنندگان خوانش شد.

این نشست خلاقانه با هدف ترویج شعر و ادبیات فارسی و همچنین معرفی و گرامیداشت یاد شاعر پارسی گوی ایران حافظ شیرازی در کتابخانه عمومی موسسه امام صادق(ع) انجام شد.

بازدید از کتابخانه عمومی شهدای قم و قصه گویی

نخستین بازدید دانش آموزی مدرسه «فرزندان ولایت قم» همراه با نشست قصه گویی در فروردین ۹۷ به میزبانی کتابخانه عمومی شهدای قم برگزار شد.

در این بازدید، نفیسه نصیری کتابدار کتابخانه، دانش آموزان را با نحوه صحیح مطالعه و غنی سازی اوقات فراغت، شیوه های تند خوانی و دیگر بخش های کتابخانه همانند بخش های کودک، مرجع،  میز امانات، مخزن و منابع موجود در آن و همچنین چرایی رده بندی دیویی آشنا کرد و به پرسش های بازدیدکنندگان پاسخ گفت.

گفتنی است قصه گویی، اهدای کتاب و معرفی کتاب «شما که غریبه نیستید» نوشته هوشنگ مرادی کرمانی از دیگر برنامه های فرهنگی کتابخانه شهدای قم توسط این کتابدار بود.

معرفی کتاب «گلوله های برفی» و نشست کتاب خوان در کتابخانه مریم

به همت کتابداران کتابخانه مریم؛ معرفی و بررسی کتاب «گلوله های برفی» نوشته فاطمه نفری با حضور نویسنده و همراه با کتاب خوان ماه انجام شد.

فاطمه نفری با حضور در این نشست؛ اظهار داشت: کتاب «گلوله های برفی» مجموعه داستان نوجوان است که زبان نوجوان را خوب می داند و احساسات و عواطف آنها را درک می کند. وی گفت: نوجوانان با داستان های این اثر، همذات پنداری می کنند چرا که زبان آن، زبان مخاطب امروزی است.  در ادامه اعضا این اثر را به نقد و بررسی گذاشتند.

معرفی کتاب خوان ماه در کتابخانه مریم

در ادامه نشست معرفی کتاب نقد گلوله برفی،  کتاب های  «زندگانی فاطمه زهرا (س)» نوشته سید جعفر شهیدی؛   «علی(ع) از زبان علی(ع)؛ (زمانه و زندگی امیرالمؤمینی علیه السلام از زبان خودش) » نوشته محمد محمدیان توسط محدثه طاهری مهر معرفی و بخش هایی از آن خوانش شد.

در پایان هنرجویان جوان ضمن خواندن داستانهای خود، آن را به بوته نقد گذاشتند.

کارگاه آموزش نقاشی و بازی در کتابخانه مریم

در کارگاه نقاشی محدثه طاهری به کودکان شیوه رنگ آمیزی صحیح و آشنایی با رنگ ها و اشکال را آموزش داد. پس از اتمام این کارگاه،  عابدینی با هدایت کودکان به اتاق بازی، با اسباب بازی های ارسالی نهاد، نمایشی را با این عزیزان در قالب قصه اجرا کرد.

نشست کتاب خوان مدرسه ای به همت کتابخانه مریم

در نشست کتاب خوان مدرسه ای،  فاطمه موسوی با معرفی کتاب «تو مادر منی»  محمدرضا شمس؛ زینب علیزاده با معرفی کتاب «پیرزنی که در چرخ و فلک زندگی می کرد» نوشته روت سیلوستر؛ زهرا اسماعیل زاده با معرفی کتاب «بهرام گور» محمدحسن حسینی؛ سارا فخارنیا با معرفی کتاب «با کار گروهی می توانیم مشکلات را حل کنیم» نوشته مرضیه قربانعلی بیک؛ حدیث تقی زاده با معرفی کتاب «اشلی آتش نشان» نوشته راس مندی؛ حدیث عزتی با معرفی کتاب «آسمان کجاست»  زهره مسکنی؛ حکیمه عابدینی کتابدار کتابخانه با معرفی کتاب «بانوی یاس و یاسین» محسن پارسا؛ تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.