شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۴

کتابدار کتابخانه امام صادق (ع) کرند غرب مطرح کرد؛

«باهم بخوانیم» طرحی خلاقانه برای تقویت ایده پردازی در بین کودکان

شهرستان دالاهو -با هم بخوانیم کتابخانه امام صادق(ع)

سهیلا افتخاری، کتابدار کتابخانه عمومی امام صادق (ع) شهرستان دالاهو گفت: طرح باهم بخوانیم باعث افزایش لذت مطالعه و تقویت قدرت ایده پردازی در بین کودکان شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی کرمانشاه، سهیلا افتخاری، کتابدار کتابخانه عمومی امام صادق (ع) شهرستان دالاهو از اجرای طرح «باهم بخوانیم»  در این کتابخانه خبر داد و گفت: این طرح برای گروه سنی ۹ تا ۱۲ سال طراحی شده است که در مرحله اجرای اولیه مخاطبانی فراتر از حد انتظار داشت.  

وی در خصوص اهداف این طرح بیان کرد: این طرح باعث ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی و تشویق کودکان مناطق محروم به خواندن کتاب و همچنین رشد زبانی و شناختی کودکان می‌شود. از ابتدای اجرای طرح به دلیل استفاده از روش‌های جمع خوانی و بلند خوانی به‌صورت گروهی جهت افزایش حس مشارکت در بین کودکان، فضای جلسه به‌گونه‌ای پیش رفت که در هر جلسه ایده‌ای جالب برای مطالعه هر کتاب از سوی کودکان پیشنهاد و ارائه می‌شد؛ در یکی از جلسات به پیشنهاد بچه‌ها، یکی از کتاب‌ها با عنوان «سکه طلا» به‌صورت نمایشی اجرا شد و مورد استقبال سایر کودکان قرار گرفت؛  به‌این‌ترتیب لذت خواندن موجب تقویت قدرت ایده پردازی در بین کودکان شده و آنان را به تفکر و مطالعه بیشتر  وامی‌دارد.

وی در خصوص اجرای بهتر طرح گفت: باید برای مناطق محروم کتاب‌های باکیفیت بر طبق علایق کودکان در اختیار کتابخانه قرار گیرد؛ چراکه هدف از اجرای این طرح علاقه‌مندتر کردن کودکان به کتاب و ترویج این فرهنگ در این مناطق است که با گفتگو و انجام فعالیت‌های جانبی در پیوند با کتاب همراه می‌شود.

افتخاری در ادامه گفت: فعالیت جانبی در هنگام مطالعه یک کتاب بایستی افزایش یابد و در صورت ادامه طرح، بیشتر به کتاب‌هایی مانند اسرار طبیعت توجه شود؛ چراکه این کتاب‌ها برای کودکان بسیار جذاب است.

وی در مورد ویژگی‌های برجسته این طرح افزود: برترین مزیت این طرح اجرای فعالیت‌های متنوع در فرایند مطالعه کتاب است که برای کودکان جذابیت دارد و میزان یادگیری را به بالاترین سطح می‌رساند؛ همچنین گفتگوی‌هایی که در حین مطالعه بین مجری طرح و کودکان صورت می‌گیرد باعث تقویت قدرت ایده پردازی و کنجکاوی در آن‌ها می‌شود.