سه‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۷

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در نشست کتاب خوان مدیران شهرستان بندر انزلی:

نشست کتاب خوان فرمانداران گیلان برگزار می شود

نشست کتاب خوان بندر انزلی

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در نخستین نشست کتاب خوان مدیران و مسئولین شهرستان بندر انزلی از برگزاری نشست کتاب خوان فرمانداران استان طی هفته آینده خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، نشست کتاب خوان مدیران شهرستان بندرانزلی به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بندر انزلی روز پنجشنبه (۱۶ فروردین) با معرفی 5 عنوان کتاب در حوزه های مختلف با حضور هادی نوری؛ مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان، زهرا بدن آرا؛ معاون توسعه کتابخانه ها و همکاری ها، میرشمس مومنی زاده؛ فرماندار شهرستان بندر انزلی، میثم بابایی؛ سرپرست اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان، مسئولین، اصحاب فرهنگ و رسانه و نیز کتابداران بندر انزلی در  فرمانداری این شهرستان برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ مطالعه یک امر بین دستگاهی است گفت: طبق مصوبه شورای فرهنگ عمومی دستگاه های فرهنگی و غیرفرهنگی موظف به ترویج فرهنگ کتابخوانی و بسترسازی برای ترویج این امر هستند.
هادی نوری با بیان اینکه نهاد کتابخانه های عمومی یکی از دستگاه های متولی امر کتابخوانی در کشور است افزود: کتابخوانی جنبه زیربنایی در فرهنگ کشور داشته و نیازمند همکاری همه دستگاه هاست.
نوری، عامه مردم و نخبگان را دو قشر هدف در ترویج فرهنگ کتابخوانی دانست و اذعان کرد: طبق تفاهم نامه با آموزش و پرورش برنامه های مختلفی در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی چون نشست های کتاب خوان، گفتمان های ادبی، نقد کتاب با حضور کارشناسان این اداره کل در مدارس استان انجام می شود.
وی با اشاره به برگزاری هر ماهه نشست کتاب خوان مدیران استان اذعان کرد: هفته آینده نشست کتاب خوان فرمانداران استان گیلان برگزار خواهد شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان ادامه داد: همچنین نشست کتاب خوان مدیران شهرستانی نیز در حال اجراست که تا کنون در سه شهرستان آستارا، صومعه سرا و امروز در انزلی برگزار شده است.
وی به نشست کتاب خوان کارکنان دستگاه های اجرایی استان اشاره و بیان کرد: برگزاری این نشست ها موجب ترویج فرهنگ مطالعه و معرفی کتب می شود و باید این برنامه ها در بخش های مختلف گسترش یابد.
نوری با بیان اینکه فرهنگ مطالعه مربوط به قشر و طبقه خاصی نیست خاطرنشان کرد: همه دستگاه های اجرایی و عامه مردم باید درگیر کتاب و کتابخوانی شوند و ما به دنبال تحقق این امر در اداره کل کتابخانه ها هستیم.
مومنی زاده: کتابخوانی لازمه رشد همه جانبه جوامع است
در ادامه این نشست میر شمس مومنی زاده؛ فرماندار شهرستان بندر انزلی نیز در ابتدای این نشست کتاب و کتابخوانی را لازمه رشد همه جانبه جوامع در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دانست و با ابراز خوشنودی از برگزاری نشست کتاب خوان در جلسات شورای اداری این حرکت مجموعه کتابخانه های عمومی را ارزشمند توصیف کرد.
وی همچنین از سرپرست اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بندر انزلی در پیگیری و زمینه سازی برگزاری نخستین نشست کتاب خوان مدیران این شهرستان قدردانی کرد.

ایجاد دغدغه کتابخوانی در بین مردم هدف اصلی برگزاری نشست های کتاب خوان است
در ادامه این نشست میثم بابایی ضمن خیرمقدم به مدعوین و حاضرین در نشست با اشاره به اهمیت مقوله ترویج فرهنگ مطالعه در بین اقشار مختلف مردم جامعه ایجاد دغدغه کتابخوانی در میان مدیران و مسئولین شهرستان را از اهداف برگزاری نشست های کتاب خوان عنوان کرد. وی همچنین در ادامه با معرفی کتاب مسیا؛ نوشته مصطفی موسوی گرمارودی به صحبت های خود پایان داد.
معرفی کتاب توسط  مدیران کتاب خوان:
در این نشست صادق امیدوار؛ رئیس اداره مخابرات شهرستان بندر انزلی با معرفی کتاب توسعه اثر دکتر الوانی، حسن کاووس؛ رئیس کمیته امداد امام (ره) با معرفی کتاب زبان بدن نوشته آلن پیر، فرهاد رحمان زاده؛ رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندر انزلی با معرفی کتاب کارگردان ها از تئاتر می گویند اثر ماریا ام دلگادو و اردشیر پور حسین؛ رئیس اتاق بازرگانی این شهرستان با معرفی کتاب طب سینا نوشته محمد وحیدیان نخستین نشست کتاب خوان مدیران شهرستان بندر انزلی را به پایان رساندند.