سه‌شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۴

در روزهای آغازین سال نو؛

وزیر ارشاد از طرح کتابخوانی روستای شمسی اشکذر یزد بازدید کرد

وزیر ارشاد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دوشنبه شب از طرح دوستدار کتاب روستای شمسی شهرستان اشکذر استان یزد به عنوان روستای برتر کشور در این عرصه بازدید کرد.

سید عباس صالحی عصر دوشنبه ۶ اردیبهشت وارد یزد شد و با حضور در این روستا در جریان طرح کتابخوانی شمسی اشکذر قرار گرفت.
وی پس از دیدار با آیت الله محمدرضا ناصری یزدی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد، در مراسم افتتاح نخستین گذر فرهنگ و هنر کشور در کوچه مازاری ها شرکت کرد.
وی همچنین از طرح «یک داستان تازه، یک استکان چای تازه» و داستان خوانی رقیه دوست فاطمی ها مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان بازدید کرد.
علی زینی وند، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری یزد، مجید جوادیان زاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانم دوست فاطمی ها صالحی را در این بازدید همراهی کردند.
روستای شمسی دهستان رستاق شهرستان اشکذر در ۲۵ کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد و سال های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ به عنوان «روستای برتر دوستدار کتاب» در کشور انتخاب شد.
این روستا خاستگاه بسیاری از شخصیت های فرهنگی و علمی از جمله مرحوم آیت الله سید جواد حیدری یزدی، آیت الله حاج شیخ غلامرضا فقیه خراسانی و سید اسماعیل داوودی شمسی است.
روستای شمسی یکهزار و ۵۰۰ نفر جمعیت دارد، ۹۶ درصد اهالی آن باسواد هستند.
نخستین گذر فرهنگ و هنر کشور، دوشنبه شب با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در کوچه تاریخی مازاری های شهر یزد بهره برداری شد.
این گذر با ارائه طرحی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری شهرداری و با هدف احیای شهرسازی فرهنگ مدار بهره برداری شد.
خارج شدن از فضای بسته فرهنگی و هنری و رفتن به سمت اجتماعی شدن فرهنگ و هنر از دیگر اهداف ایجاد گذرهای فرهنگی است.
همزمان با افتتاح نخستین گذر یادشده تئاتر خیابانی، نمایشگاه هنرهای تجسمی، کتابفروشی، نقد کتاب، طرح یک داستان تازه و یک استکان چای تازه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرا شد.
گذرهای فرهنگی در گذشته، علاوه بر معماری اصیل و زیبای خود، محلی برای اجرای فعالیت های فرهنگی و هنری بودند و سعی شده است با احیای گذر مازاری ها، فعالیت های فرهنگی و هنری یزد رونق گیرد.
فضای بیرون گذر فرهنگی مازاری برای تمرکز فعالیت های فرهنگی و هنری اختصاص داده شده است.