یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۱

به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم و معاونت نهضت سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان. انجام شد؛

برگزاری چهارمین نشست کتاب خوان ویژه نوسوادان

6K2A4001.JPG

به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم و معاونت نهضت سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان قم؛ چهارمین نشست کتاب خوان ویژه نوسوادان تشکیل شد.

گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم؛ چهارمین نشست کتاب خوان ویژه سوادآموزان، با حضور حجت الاسلام والمسلمین جباری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قم؛ حجت الاسلام والمسلمین قاسم نیا معاون نهضت سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان قم؛ مهندس میرزایی معاون اداره کل کتابخانه ها و شماری از مسئولین و کارشناسان برگزار شد.

در این نشست ۷ نفر از نوسوادان موفق و علاقمند به مطالعه به معرفی کتابهای خوانده شده خود به شرح زیر پرداختند.

در آغاز، مریم رمضانی رئیس اداره امور کتابخانه ها و مشارکت ها به نمایندگی از اداره کل به معرفی کتاب «دختر پیامبر» نوشته آیت الله محمدعلی جاودان پرداخت. وی گفت: در این کتاب پژوهش ها و حرف های ناگفته بسیاری از زمان میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) تا لحظه شهادت آن بانوی گرامی و همچنین رویداد سقیفه انجام گرفته است.

فاطمه امینی از نوسوادان، کتاب «چگونگی رفتار با نوجوانان» نوشته گروه مولفین نهضت سوادآموزی را معرفی کرد و گفت: این کتاب بسیار راهگشا و تاثیرگذار برای والدینی است که فرزندانی نوجوان و جوان دارند و می تواند به آگاهی رسانی خانواده ها در تربیت صحیح فرزندانشان کمک شایانی کند. وی افزود: در کتاب «چگونگی رفتار با نوجوانان» به نحوه طی شدن دوره نوجوانی و احساسات آنها همچون: استقلال طلبی، نافرمانی، زودرنجی و ترس از اجتماع و مدرسه می پردازد و به خانواده ها آموزش می دهد که باید در این شرایط نوجوانشان را درک کرده و به او حس آرامش و محبت را انتقال دهند.

امینی گفت: احترام به جوانان و نوجوانان، مشورت با آنان و پرهیز از تحمیل سلیقه و سرزنش در برابر دیگران از راهکارهای ایجاد صمیمیت بین والدین و فرزندان و همچنین اعتماد به نفس می باشد. وی در پایان گفت: بی توجهی پدر و مادر باعث اعتماد فرزندانشان به گروه های ناسالم می شود در حالی که والدین با ارائه توضیحاتی در باره سن بلوغ و ... می توانند عزیزانشان را از چرایی تغییرات و تحولات انجام شده در بدنشان آگاه سازند.

محسن معصوم زاده از دیگر نوسوادان، به کتاب «آیین خوب زیستن» نوشته گروه مولفین نهضت سوادآموزی اشاره کرد و گفت: در این کتاب آداب معاشرت بر اساس آیات قرآن و روایات ذکر شده است. همچنین نکات تربیتی نیز از دیدگاه رهبری در این کتاب نگارش شده است.

رقیه صالحی پارام نیز با معرفی کتاب  «ایمنی کودک در خانه» نوشته گروه مولفین نهضت سوادآموزی بیان کرد: کودکان در خانه نیازمند امنیت و آرامش هستند و باید سرشار از محبت پدر و مادر باشند تا حس اعتماد به نفس در آنها افزایش یابد. وی یکی از امتیازهای این کتاب را آموزش کمک های اولیه به خانواده ها همچون: نحوه برخورد با برق گرفتگی، مسمومیت و... و. عنوان کرد و افزود: ابزار خطرناکی همچون چاقو، وسایل آتش زا نباید در دسترس بچه ها قرار بگیرد.

مهربانو حقیقی از دیگر ارائه دهندگان سوادآموز با معرفی کتاب «اصلاح الگوی مصرف» نوشته گروه مولفین نهضت سوادآموزی اظهار داشت: در این کتاب به بیان توضیحاتی در باره اسراف پرداخته، وی افزود: اسراف اثرهای زیانباری در زندگی فردی و اجتماعی افراد دارد و گرفتاری های زیادی را برای انسان به همراه می آورد که یکی از آنها عدم حمایت خداوند از بندگانش می باشد و نحوه جلوگیری از اسراف، با میانه روی و قناعت امکان پذیر است.

حقیقی گفت: ارزشمند شمردن نعمات الهی نتایج مفید و مثبتی را برای ما به ارمغان می آورد که تاثیر آن را می توانیم در تربیت فرزندانمان مشاهده کنیم. وی در پایان نقش روحانیت را در این باره موثر دانست و عنوان کرد: قشر روحانی نیز با سخنرانی ها در مساجد و حضور در مدارس و دیگر اماکن فرهنگی مذهبی می توانند آموزش های صحیح  مصرف را ارائه دهند.

عباسعلی عابدی تبار نوسواد موفق و استاد دانشگاه ضمن بیان چکیده ای از زندگی خود به معرفی کتابش با عنوان «رابطه سربداران با عرفان اسلامی» پرداخت و گفت: در این کتاب مستندات و منابع قوی و جدیدی در باره این گروه و عرفان ها و تصوف بیان شده است. وی سپس در باره حمله مغولها به ایران  و رابطه سربداران و عرفان اسلامی  و دیگر عرفان های کاذب و به ظاهر معنوی سخنانی را مطرح کرد.

فاطمه رجبی هم کتاب «اخلاق در خانه» نوشته گروه مولفین نهضت سوادآموزی را به ویژه برای بانوان معرفی کرد و افزود: در این یادآورد شده بانوان باید نسبت به همسر مهربان و رئوف باشند و هر کاری را با مجوز همسر انجام دهند تا مورد رضای پروردگار باشد. وی در پایان گفت: در حدیث نبوی ذکر شده، اگر مردی از همسرش ناراضی باشد هیچ یک از اعمال نیکش در درگاه خداوند قبول نمی شود.

در ادامه این نشست حجت الاسلام والمسلمین جباری ضمن تشکر از حضور نوسوادان و کم سوادان علاقمند به مطالعه در این نشست، آنان را به حضور در کتابخانه و ادامه تحصیل تشویق کرد و یادآور شد: کتابخانه ها مراکز اصلی، علمی فرهنگی و اجتماعی به شمار می روند که می توانند در این زمینه عامل و راهگشای قشر کم سواد  باشند و باعث پیشرفت فرهنگ و غنی سازی آن شوند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قم بیان کرد: همت و اراده نوسوادان انسان را به یاد حدیث شریف نبوی با عنوان «ز گهواره تا گور دانش بجوی» می اندازد که این عزیزان عاملین به عمل این حدیث شریف می باشند و درس و الگوی خوبی برای دیگران می باشند.

در پایان مراسم حجت الاسلام والمسلمین قاسم نیا ضمن تشکر از اداره کل کتابخانه های عمومی در برگزاری این نشست بیان کرد: اهمیت کتاب برای شخصیتی معنوی سیاسی همچون امام خمینی ره به گونه ای بود که ایشان در بیمارستان هم مطالعه داشتند و دیگران را نیز به این امر مهم تشویق می کردند. وی سپس به تاکید رهبرمعظم انقلاب اشاره کرد و گفت: معظم له تاکید دارند که کتاب باید به عنوان کالایی مهم و ارزشمند در سبد زندگی مردم وارد شود.

قاسم نیا اظهار داشت: چند طرح برای نوسوادان و کم سوادان عزیز در حال اجرا می باشد که می توان به نمونه های آن همانند: حلقه های کتابخوانی در کتابخانه های عمومی، ایجاد نشریه ای ویژه به عنوان فرصتی مهم برای این عزیزان، طرح کتاب و خانواده اشاره کرد و در پایان ابراز امیدواری کرد در هفته کتاب از نوسوادان کتابخوان و برتر نیز تقدیر شود.