یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۷

مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان:

ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی نقش برجسته‌ای در توسعه پایدار دارد

انجمن کتابخانه های عمومی استان همدان

مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان: قرن ۲۱ بر مبنای دانایی بنا شده که جز از طریق ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و توسعه کتابخانه‌ها حاصل نخواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عومی استان همدان، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان همدان، با حضور مهرداد نادری‌فر؛ مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان، عاطفه زارعی؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان و سایر اعضای انجمن در سالن جلسات معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری همدان برگزار شد.

نادری‌فر؛ مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان، در این جلسه با بیان اینکه «آنچه امروز به آن نیاز داریم دانایی است»، اظهار کرد: قرن ۲۱ بر مبنای دانایی بنا شده که جز از طریق ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و توسعه کتابخانه‌ها حاصل نخواهد شد.

وی با اشاره به ضرورت برنامه‌ریزی لازم به منظور توسعه کتابخوانی در جامعه، افزود: طرح ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی مصوبه جلسه ۶۹۲ شورای فرهنگ عمومی بسیار خوب و چراغ راهی است تا بتوانیم اهدافی پیش‌بینی شده را محقق کنیم.

وی با تاکید به اینکه «طبق این طرح باید اهداف را مشخص و تفاهم‌نامه استانی را با هدف کمی و کیفی برای هرکدام از بندهای با سایر ادارات منعقد کرد»، افزود: همه دستگاه‌ها موظف به همکاری و انجام امور محوله در این زمینه هستند.

نادری‌فر با اشاره به مقاومت سازمان‌ها در خصوص جمع‌آوری نسخ خطی و جلوگیری از آسیب آنها، افزود: درست است که کتب نسخ خطی متعلق به دستگاه‌ها بوده اما میراث مشترک بشری است و نسبت به آنها تکلیفی داریم.

وی با بیان اینکه «در کشورهای توسعه‌یافته و پیشرفته یکی از جاذبه‌های توریستی کتابخانه‌هایی است که نسخ خطی را نگهداری می‌کنند»، خواستار توجه به جلوگیری از آسیب نسخ خطی در استان شد.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان، با بیان اینکه «نظارت بر اجرای طرح برنامه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی مصوبه جلسه ۶۹۲ شورای فرهنگ عمومی را استانداری همدان برعهده خواهد گرفت»، افزود: اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان دبیرخانه اجرای طرح باشد.

در ادامه، عاطفه زارعی؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، با اشاره به اینکه در سالی که گذشت اقدامات مهمی در حوزه کتابخوانی صورت گرفته است، اظهار کرد: در ابتدای سال با رشد چهار برابری تعداد شرکت‌کنندگان در جشنواره کتابخوانی رضوی مواجه شدیم.

وی با اشاره به اینکه طی هفته کتاب رتبه‌های برتر در چندین شاخص کشوری را به دست آوردیم، گفت: در بیست و پنجمین دوره کتاب، کتابخوانی و کتابدار از استان همدان در بخش‌های مختلف افراد و کتابخانه‌های برتر انتخاب و تقدیر شدند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان با بیان اینکه « ۱۳ فعال حوزه کتاب و کتابخوانی همدان برتر کشوری شدند»، افزود:‌ برای چهارمین سال پیاپی افتخار دیگری نصیب اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان شده و نام یکی از کتابخانه‌های روستایی در جمع برگزیدگان کشوری قرار گرفت.

وی با اشاره به انتخاب کتابخانه عمومی «فرهنگ» روستای حسین‌آباد کارخانه قند شهرستان بهار در بین ۶ کتابخانه روستایی برگزیده کشوری، بیان کرد:‌ اخیراً چهارمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب برگزار شد و سه کتابخانه عمومی همدان جزو ۴۰ کتابخانه روستایی برگزیده کشوری انتخاب شدند.

زارعی با اشاره به اینکه «طی یک سال گذشته شاهد ریزش و ثبت اعضای جدید در کتابخانه‌های عمومی استان بودیم»، افزود: امسال ۹.۸ درصد رشد اعضای کتابخانه‌ها را داشتیم.

وی با اشاره به برنامه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی مصوب جلسه ۶۹۲ شورای فرهنگ عمومی، خاطرنشان کرد: اجرای طرح کتابخانه گردی نیز در قالب این طرح، ۱۷ اسفندماه در همدان برگزار شد.

زارعی اظهار داشت: فرهنگ‌سازی، ایجاد گسترش و تجهیز کتابخانه‌ها و اجرایی‌سازی، نظارت و پایش سه محور اصلی اجرای طرح ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است.