یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۱

در کتابخانه تخصصی کودک و نوجوان عترت برگزار شد:

مراسم رونمایی و نقد دو اثر از عزت اله الوندی

کتابخانه تخصصی عترت تویسرکان

مراسم رونمایی از کتاب‌های «مرغ هوا» و «جگر گرگ» با حضور نویسنده کتاب در کتابخانه تخصصی کودک و نوجوان عترت برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، معصومه بیات؛ مسئول کتابخانه تخصصی کودک و نوجوان عترت تویسرکان، بیان داشت: مراسم رونمایی از کتاب «جگر گرگ» با حضورعزت اله الوندی؛ نویسنده کتاب، مسعود عبدالمنافی؛ رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان، مهدی کریمی؛ رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی و تعدای از همکاران اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کتابخانه‌ها و دانش آموزان و معلمان علاقمند به حوزه کتاب دبیرستان نمونه دولتی پروین اعتصامی در این کتابخانه برگزار شد.

در ادامه، معصومه بیات؛  عنوان کرد: از مهم‌ترین موارد تحسین شده این کتاب، پردازش زیبا، تصاویر و نقاشی‌های جذاب، شخصیت‌پردازی موفق، خلق متن کوتاه و زیبا، استفاده به‌جا و موفق از نماد گرگ، جذاب ‌بودن قلم نویسنده، صحنه‌پردازی‌های زیبا، تناسب زبان داستان با حال مخاطب نوجوان و استفاده نویسنده از ظرافت‌هایی همچون استفاده از شعر اخوان ثالث در توضیح کودتای ۲۸ مرداد و بهره‌بردن از اشعار رضی‌الدین آرتیمانی بود که به درستی در متن درج شده است.

بیات با بیان اینکه «همچنین در این مراسم کتاب «مرغ هوا» اثر دیگر نویسنده مورد نقد و بررسی قرار گرفت»، افزود: «مرغ هوا» داستانی نوجوانانه درباره دو پسر عموست که هم به دلیل رقابت‌ها و قهر پدران‌شان و هم به دلیل دوران پر از شور نوجوانی با هم رقابت می‌کنند.

وی ادامه داد: داستان در یکی از شهرهای غربی ایران و در دامنه‌های الوند(تویسرکان) رخ می‌دهد و پیدا شدن یک نامه در داستان که خطاب به جوانی از گروه شورشیان علیه حکومت پهلوی نوشته شده، پای یکی از نوجوانان و سپس پسر عمویش را به مبارزات انقلاب باز می‌کند.

معصومه بیات اضافه کرد: عزت‌اله الوندی ۲۵ خردادماه سال ۱۳۵۳ در شهر تویسرکان استان همدان به دنیا آمد و از کودکی علاقه زیادی به نوشتن داشت. او پس از فارغ التحصیلی از رشته ادبیات فارسی، کار نویسندگی را به صورت حرفه‌ای آغاز کرد و نخستین کتابش در سال ۱۳۸۰ منتشر شد و تاکنون بیش از ۱۴ عنوان کتاب برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان نوشته است.

وی خاطرنشان کرد: آثار الوندی در جشنواره‌های مختلفی مطرح بوده و خودش نیز مسئولیت‌های اجرایی و ادبی زیادی تا کنون داشته است از جمله سوابق این نویسنده به این موارد می‌توان اشاره کرد: دبیری بخش کودک دفتر ادبیات کودک و نوجوان حوزه ی هنری از ۱۳۹۱ تا اردیبهشت ۱۳۹۵، عضو هیات مدیره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان طی سه دوره تا امروز، دبیر انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در دوره جدید از خرداد ۱۳۹۵، سردبیر برنامه آپارات و برنامه تازه به تازه نو به نو رادیو جوان در سال ۱۳۹۰، فعالیت نشر کتاب با موضوعیت فرهنگ و هنر (مدیرمسوول انتشارات کتاب سپید) از ۱۳۹۰ و دبیر تحریریه مجله یکی بود یکی نبود از آغاز انتشار تا زمان تعطیلی ۹۱ تا ۹۲.