شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۳

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران:

مدیریت خلاقانه و فعالانه کتابخانه های عمومی مازندران، نشاط را برای استان به ارمغان آورده است

انجمن کتابخانه های عمومی مازندران

پنجاه و یکمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مازندران به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، پنجاه و یکمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مازندران به ریاست احمد حسین زادگان معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری برگزار شد.

وی در این جلسه با تمجید از مدیریت سرکار خانم آرزو ولیپور بر اداره کل کتابخانه های عمومی استان، اظهار داشت: مدیریت خلاقانه و فعالانه کتابخانه های عمومی مازندران، نشاط را برای کتابخوانی به ارمغان آورده است.

حسین زادگان با بیان اینکه اگر همه دستگاه ها چنین عمل کنند، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد، اظهار داشت: باید به این ظرفیت ایجاد شده در فضای کتابخانه های عمومی و کتابخوانی کمک کنیم چون باری فرهنگی از دوش همه مسئولین بر می دارد.

وی افزود: اگر مسئله کتابخوانی را حل کنیم، در همه حوزه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، امنیتی، کاهش جرائم، بهداشت و روان و ... مشکلات مان حل می شود و می توانیم بهتر مدیریت کنیم  چرا که نشاط حاصل از کتابخوانی به نشاط اجتماعی می انجامد.

معاون سیاسی، امنیت و اجتماعی استانداری مازندران کتابخانه و کتابداری را دارای اولویت مهم دانست و تاکید کرد: مسئولین باید با دغدغه در این حوزه ورود کنند، ساخت و سازها نباید دارای اولویت بیشتری باشد چون این مباحث راحت تر به نتیجه می رسد اما باید به معضلات اخلاقی و فرهنگی حساس بود و نسبت به آن نگرانی داشت.

حسین زادگان با بیان اینکه موقعی موفق می شویم که برنامه های خودمان را مردم محور کنیم، گفت: بهره مندی از ظرفیت سایر دستگاه ها برای ترویج کتابخوانی، دخالت در امور آن دستگاه نیست و مدیران همه دستگاه ها باید از برنامه های مشارکتی با کتابخانه های عمومی استقبال کنند.

وی در پایان سخنان خود بیان داشت: اداره کل کتابخانه های عمومی برنامه ای جامع تدوین و سهم هر دستگاهی که می تواند به ترویج فرهنگ کتابخوانی کمک کند را طی آن مشخص نماید تا در جلسات بعد انجمن کتابخانه های عمومی به آن پرداخته شود.

آرزو ولیپور مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران هم در سخنانی در این جلسه اظهار داشت: مازندران با ۱۱۳ کتابخانه عمومی و حدود ۱۱۰ هزار عضو، برنامه های متنوع فرهنگی با رویکرد خلاقانه را در طول سال انجام می دهد که منجر به افتخاراتی برای استان در کشور هم شده است.

وی افزایش ۷ درصدی فضای کتابخانه ای در استان، افزایش ۱۷ درصدی اعضای کتابخانه های عمومی، مشارکت ۵۰ هزار نفری در جشنواره کتابخوانی رضوی و حضور بیش از ۲۰۰۰ نفر در نخستین دوره سیر مطالعاتی با عنوان یاوران موعود را از نتایج همدلی و همراهی مردم با خانواده کتابخانه های عمومی در سال ۹۶ دانست و گفت: همراهی مسئولین برای اداره هر چه بهتر کتابخانه ها باعث شده است، مازندران در تشکیل جلسات انجمن که به ریاست استاندار در استان و فرمانداران در شهرستان ها برگزار می شود، رتبه اول را به لحاظ کمی و کیفی در سطح کشور داشته باشد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، انتخاب ۱۰ کتابخوان و یک خانواده نمونه برتر کتابخوان کشور در هفته کتاب از مازندران را نشانه دیگری از شور کتابخوانی در استان عنوان کرد و بیان داشت: با مشارکت خیرین، ۲ باب کتابخانه روستایی در سال ۹۶ به بهره برداری رسید و با برنامه ریزی هایی که با بنیاد برکت و موسسه قلم چی شده است، در سال ۹۷ نیز پروژه های دیگری تکمیل خواهد شد که همه اینها نشان از پویایی کتابخوانی و کتابخانه ها در استان دارد.

ولیپور افزود: در سال ۹۶، ۱۷ باب کتابخانه عمومی تعمیر و شاداب سازی شدند و تجهیز ۵۴ باب کتابخانه به جدیدترین تجهیزات کتابخانه ای صورت گرفت تا اعضای کتابخانه ها و مراجعین در فضایی مجهز، امن و شاداب مواجه باشند و از این بابت دغدغه و نگرانی نداشته باشند.

وی موفقیت کتابخانه های روستایی مازندران در جشنواره ملی روستاهای دوستدار کتاب را نشان دهنده فعالیت علمی و دقیق کتابداران، حتی در روستاها بیان کرد و گفت: دولت باید کمک کند تا کتابخانه های روستایی را در استان توسعه دهیم و تعداد بیشتری از این مراکز در روستاها راه اندازی کنیم؛ در حال حاضر ۳۸ پروژه کتابخانه سازی در استان داریم که اغلب آنها در روستاها هستند و در صورت تکمیل بهحد استاندارد بسیار نزدیک خواهیم شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران، امکان کسب پایتختی کتاب برای یکی از شهرهای استان را دور از ذهن ندانست و اظهار داشت: برگزیده شدن روستای قادیکلای بزرگ در جشنواره روستاهای دوستدار کتاب نشان داد ما می توانیم افتخاراتی از این دست برای استان کسب کنیم اما همه مسئولین و بخصوص شهرداری ها باید در این حوزه بصورت جدی به یاری کتابخانه های عمومی بشتابند.

گفتنی است در پایان این جلسه از مرضیه فلاح کردآبادی رئیس اداره کتابخانه های عمومی قائمشهر و مهلا یعقوبی مسئول کتابخانه شهید حسینعلی رستگار قادیکلای بزرگ به دلیل کسب رتبه برتر ملی در جشنواره روستاهای دوستدار کتاب و از فاطمه سادات جعفری رئیس اداره کتابخانه های عمومی نکا به دلیل انتخاب روستای گلبستان به عنوان روستای شایسته تقدیر در این جشنواره، تقدیر شد.