شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۴

سودابه حسنی پور کتابدار کتابخانه عمومی باقرالعلوم(ع) صومعه سرا:

طرح «باهم‌بخوانیم» تجربه‌ای جدید از خواندن در فضای گروهی است

با هم بخوانیم

همزمان با اجرای طرح ملی باهم بخوانیم در سراسر کشور، کتابخانه عمومی باقرالعلوم(ع) شهرستان صومعه سرا در استان گیلان بعنوان مجری این طرح با برگزاری برنامه های ویژه زمینه حضور نوجوانان را در ای کتابخانه فراهم کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، سودابه حسنی پور؛ کتابدار کتابخانه عمومی باقرالعلوم(ع) صومعه سرا طی گفتگویی کوتاه، ضمن تشریح اقدامات انجام شده در طرح «با هم بخوانیم» در این کتابخانه، عنوان کرد: طرح ملی با هم بخوانیم در راستای طراحی سیرهای مطالعاتی برای کودکان و نوجوانان و اجرای گام به گام سیر های مذکور با هدف نهادینه سازی سبک زندگی اسلامی ایرانی از طریق ترویج فرهنگ کتاب خوانی، برگزار می شود.

حسنی پور اضافه کرد: پس از بررسی تعداد قابل توجهی از برترین کتاب های کودک در رده سنی ۹ تا ۱۲سال ۲۰ عنوان کتاب در قالب بسته کتاب خوانی در کتابخانه هدف توسط گروه ۱۲ نفره در ۸ جلسه مطالعه و بررسی می شود. با هم بخوانیم کتاب ها را در قالب یک بسته حاوی راهنما، کتاب و پرسشنامه با پوششی نشان دار به مخاطبان خود اهدا می کند و پرسشنامه های موجود می کوشد تا با مطرح کردن سوالاتی ساده و درخواست انجام فعالیتی مرتبط، مفهوم کتاب موجود در بسته را در ذهن مخاطب پرورش دهد. این فعالیت ها عمدتا"از جنس فعالیت های هنری نظیر نقاشی، مجسمه سازی و کاردستی است.

کتابدار و مجری طرح باهم بخوانیم در کتابخانه عمومی باقرالعلوم (ع) صومعه سرا همچنین در خصوص استقبال گروه های سنی هدف از این طرح نیز گفت: با توجه به اینکه در این دوره گروه سنی ۹ تا ۱۲ سال انتخاب شده است و بچه ها در این سن شور و اشتیاق خاصی جهت مطالعه دارند، لذا طرح در مراحل اولیه با استقبال خوبی از طرف اعضا برخوردار بوده و در جهت ایجاد روحیه ای نو در مخاطب در مواجهه با کتاب و کتاب خوانی و ترغیب مخاطبان جهت افزایش مطالعه بستر های لازم را فراهم نموده است.

سودابه حسنی پور با اشاره به ویژگی های اجرای طرح باهم بخوانیم در کتابخانه های عمومی گفت: طرح با هم بخوانیم جهت مطالعه کتاب از سه قالب بلند خوانی، جمع خوانی و مطالعه فردی بهره می برد و در مرحله بلند خوانی که به عنوان یکی از بروزترین قالب های مطالعه است، درکی عمیق تر از معانی موجود در متن کتاب را در ذهن مخاطب ایجاد می شود، جمع خوانی که تجربه ای جدید از خواندن در فضای گروهی برای مخاطب است و مطالعه فردی که به نحوی فرصتی است تا مخاطب در حین برگزاری طرح به موازات یادگیری نحوه مطالعه، شیرینی مطالعه را در خلوت خود تجربه کند؛ لذا با این ۳ روش و با توجه به جوایزی که در طول دوره اهدا می شود عادت به مطالعه و انس با کتاب در این گروه سنی تقویت و نهادینه خواهد شد.

مجری طرح باهم بخوانیم در کتابخانه عمومی صومعه سرا با ارائه پیشنهاداتی عنوان کرد: مطالعه امری اکتسابی است و با تدابیری مثل بلند خوانی و جمع خوانی می توان کودک و نوجوان را به خواندن علاقمند کرد و از طرفی بعد از ایجاد علاقه می توان او را به یک فرد کتاب خوان تبدیل کرد و اگرچه این مسیر می تواند سختی هایی داشته باشد، اما با صبوری و امیدواری دست اندر کاران این حوزه ممکن خواهد بود. لذا پیشنهاد می شود این طرح در قالب کوچکتر و با امکانات و ملزومات کمتر در تمامی کتابخانه ها اجرا شود و کتابداران علاقمند مورد حمایت قرار بگیرند.

حسنی پور در پایان اظهار امیدواری کرد با اجرای این طرح افق های جدیدی برای گام نهادن به سوی آینده ای متعالی پیش روی کودکان و نوجوانان این مرزو بوم قرار گیرد.