شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۳

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان؛

کتابخانه‌های برتر گیلان در سال ۹۷ معرفی می‌شوند

شورای اداری گیلان

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان در جلسه شورای اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان از انجام مراحل اولیه گزینش طرح کتابخانه الگو در گیلان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان، آخرین جلسه شورای اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان ۲۱ اسفندماه با حضور مدیرکل، معاونین، روسای ادارات کتابخانه‌های عمومی شهرستان‌ها و مسئولین ستادی برگزار شد. در این جلسه آخرین وضعیت اجرای مصوبات جلسات انجمن کتابخانه‌ها در ۱۶ شهرستان استان گیلان و نیز جلسات شورای اداری استان بررسی شد.

در این نشست مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان از انجام مراحل اولیه گزینش کتابخانه‌های الگو در گیلان خبر داد و گفت: بر اساس برآوردهای اولیه، تعدادی از کتابخانه‌های عمومی در استان حائز شرایط لازم برای انتخاب کتابخانه الگو قرار گرفتند که در سال جدید با بررسی‌های بیشتر و در نظر گرفتن معیارها و رعایت شاخص‌های مدنظر، معرفی خواهند شد.

وی یکی از مهم‌ترین مزیت‌های انتخاب یک کتابخانه به‌عنوان الگو را، رفع تمامی نیازهای فیزیکی، محتوایی و فرهنگی آن دانست و گفت: با در نظر گرفتن این شرایط، شایسته است مسئولین و کتابداران از تمامی ظرفیت خود برای پویایی کتابخانه‌ها استفاده کنند.

نوری با اشاره به شاخص‌های انتخاب کتابخانه الگو، میزان گردش کتاب، میزان امانت نسبت به عضو و پشتیبانی را سه عامل تعیین‌کننده در انتخاب کتابخانه الگو عنوان کرد.

نوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود از برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان ویژه مسئولین به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اقدامات در دوره مدیریت خود یادکرد. وی هدف از این نشست‌ها را معرفی مجموعه کتابخانه‌ها به‌عنوان مهم‌ترین دستگاه حامی امر کتاب‌خوانی در استان دانست و از روسای ادارات خواست تا در سال جدید نسبت به برگزاری این نشست اقدام کنند.

وی همچنین ویژه‌برنامه کتابخانه گردی مصادف با سالروز تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی را فرصتی ارزشمند برای مجموعه دانست و گفت: در این روز جمعی از مسئولین استانی، چهره‌های فرهنگی تأثیرگذار و اصحاب رسانه با حضور در کتابخانه‌های عمومی استان از نزدیک در جریان فعالیت‌ها و اقدامات ارزشمند کتابخانه‌ها قرار گرفتند و به‌زودی نتایج مثبت این حضور نمایان خواهد شد.

در ادامه این نشست حاضرین به بیان دیدگاه‌های خود در زمینه‌های مختلف پرداختند.

گفتنی است، لزوم توجه به دستورالعمل‌ها، مکاتبات و بخش‌نامه‌های اداری از سوی مسئولین ستادی، روسا و مسئولین کتابخانه‌ها، توجه بیشتر به موضوع امربه‌معروف و نهی از منکر از سوی کارکنان مجموعه، دعوت از اعضای کتابخانه‌های جهت پیوستن به پویش کتاب‌خوان مجازی، اعلام نیازمندی‌های کتابخانه‌ها در حوزه عمرانی جهت برنامه‌ریزی درست و به‌موقع، همکاری مؤثر با کارشناسان ستادی جهت جمع‌بندی گزارش‌ها در حوزه‌های مختلف از مهم‌ترین موضوعات مطرح‌شده در این نشست بود.