شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۱

طرح ملی کتابخانه گردی از دیدگاه مردم و مسئولان استان هرمزگان؛

طرح ملی کتابخانه گردی، مسئولان را در جریان مشکلات کتابخانه‌های عمومی قرار داد

کتابخانه گردی

در حاشیه برگزاری مراسم کتابخانه گردی، مردم و مسئولان هرمزگانی نقطه نظرات خود را در ارتباط با طرح ملی کتابخانه گردی و ترویج کتابخوانی بیان کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، مردم و مسئولین در آیین کتابخانه گردی ضمن حضور در کتابخانه‌های استان و آشنایی با خدمات ارزنده کتابداران، نکات مختلفی را در ارزیابی این طرح بیان کردند.

 آبادی کتابخانه‌ها به استقبال زیاد مردم از کتابخانه است

محمد حسن فروزان نژاد مدیر ستاد اقامه نماز استان هرمزگان ضمن بازدید از کتابخانه‌ عمومی فردوسی بندرعباس، از نشردهندگان کتاب و کتابخوانی تشکر کرد گفت: مقوله کتاب از بحث های اساسی نظام هایی است که می‌خواهند راه تکامل را طی کنند زیرا کتاب نقشه راه انسان ها را در همه زمینه‌ها مشخص می‌کند.

فروزان نژاد ادامه داد: مسئولان باید نگاه ویژه ای به بحث کتاب و کتابخوانی داشته باشند و آبادترین فضاها در مجموعه استان باید کتابخانه‌ها باشند و آبادی کتابخانه‌ها به داشتن کتاب زیاد نیست بلکه به میزان استقبال مردم از این مجموعه است.

وی ادامه داد: برای افزایش اعضاء کتابخانه‌ها باید نیاز سنجی صورت گیرد و منابعی به آنان ارائه شود که مورد نیاز آنان است و پاسخگوی نیازهای آنان باشد. همچنین باید جلساتی در کتابخانه‌ها برگزار شود که به خوانندگان یاد دهد چگونه سیر مطالعاتی را باید پیمود و از کجا و چگونه باید کتابخوانی را شروع کرد.

مدیر ستاد اقامه نماز استان هرمزگان افزود: مسئولان برای ترویج کتابخوانی باید خودشان الگوی مناسبی برای مردم باشند و در مرحله اول باید خودشان کتابخوان باشند تا بتوانند دیگران را به کتاب خواندن ترغیب کنند.

کتاب خواندن نوعی عبادت است

اشرف باقری زاده رئیس حوزه علمیه خواهران و استاد حوزه و دانشگاه ضمن بازدید از کتابخانه‌ عمومی فردوسی بندرعباس و آشنایی با خدمات کتابخانه‌های عمومی بیان کرد: برای جذب افراد به کتابخانه‌ها باید سعی شود منابعی در کتابخانه‌ها قرار داده شود که قلمی خوانا و شیوا  داشته باشند و باید از طرق مختلف نوجوانان را به کتاب علاقه مند کنیم تا از آسیب های اجتماعی در امان باشند.

باقری زاده ادامه داد: با توجه به پیشینه غنی فرهنگی ملت ایران، نوجوانان مسلمان باید از همه علوم و مسائل روز جامعه آگاهی داشته باشند تا از اسلام فاصله نگیرند.

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: با توجه به عصر تکنولوژی باید از فضای مجازی و گوشی‌های همراه نیز در جهت افزایش مطالعه و علاقه مند کردن مردم به مطالعه استفاده کرد؛ چه اشکالی دارد مردم به جای استفاده از منابع چاپی گاهی از منابع الکترونیکی و کتابخانه‌های مجازی نیز استفاده کنند.

وی اجرای طرح کتابخانه‌گردی را در افزایش فرهنگ مطالعه در جامعه بسیار تأثیرگذار دانست و از اجرای این طرح ابراز خرسندی کرد.

برای ترویج فرهنگ کتابخوانی باید بر روی خانواده‌ها سرمایه گذاری شود

علی بهرامشاهی عضو انجمن کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان و رئیس انجمن مؤلفان و نویسندگان هرمزگان ضمن حضور در مراسم کتابخانه گردی و تبریک به مناسبت فرا رسیدن سالگرد تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بیان کرد: یکی از حوزه‌های بسیار خوب در زمینه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، خانواده‌ها هستند و باید تلاش کرد تا مطالعه و خواندن در بین والدین نهادینه شود و با کودکان با الگوبرداری از خانواده خود می‌توانند کتابخوانی را جزء عادات خود کرده و از آن لذت ببرند.

بهرامشاهی ادامه داد: دور از واقعیت نیست که رسانه‌های دیداری و شنیداری بسیاری از قت خانواده‌ها را به خود اختصاص داده است ولی باید اقداماتی صورت گیرد تا والدین به این حقیقت اعتقاد پیدا کنند که کلید حل همه مشکلات در کتاب است و برای رفع هر مشکلی از منبع کتاب یاری بجویند.

جواد بلارک رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز در حاشیه بازدید از کتابخانه فردوسی در سالروز تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ضمن خرسندی و ابراز خوشحالی از اجرای طرح کتابخانه گردی بیان کرد: اجرای طرح «کتابخانه‌گردی» از بعد فرهنگی و شناساندن کتاب و کتابخانه‌ها به عموم مردم بسیارتأثیر گذار خواهد بود و برگ زرینی را در تاریخ ثبت خواهد نمود. اجرای این طرح سبب می‌شود افراد با کتاب که غذای روح انسان است انس بیشتری بگیرند و به واسطه این مجاورت، فرهنگ جامعه نیز افزایش یابد و به سمت پیشرفت و ترقی سوق خواهیم یافت. نقش مسئولین نیز در این زمینه نباید از چشمها دور نگه داشته شود و مسئولین برای ترویج کتابخوانی از طریق همکاری برای اجرای چنین طرحهایی باید پیشقدم باشند تا از طریق تبلیغات گسترده بتوان فرهنگ سازی کتابخوانی را به منصه ظهور برسانیم و با کمک همدیگر کشوری آباد را بسازیم.

کتابخانه گردی گردش تفریحی و پرسود علمی است

علیرضا درویش نژاد مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان بیان کرد: کتابخانه گردی ابتکاری بسیار زیبا و نوعی گردش پرسود علمی است و باعث ایجاد فضایی می‌شود که دیگران را به سمت کتابخوانی بکشاند.

درویش نژاد ادامه داد: در واقع کتابخانه‌گردی فرصتی را فرهم می‌آورد که مردم و مسئولین با زحمات کتابداران و خدمات کتابخانه‌های عمومی آشنا شوند تا بتوانند بهره بیشتری از این فضای فرهنگی ببرند.

وی ادامه داد: حضور مردم در فضای کتابخانه‌ها به بهانه‌های مختلف آنان را به کتاب و کتابخوانی جذب خواهد نمود و رفتار آنان را تغییر خواهد داد.