چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۱

با هدف تقویت مهارت‌های کتابداران صورت پذیرفت؛

برگزاری شانزدهمین دوره هم‌افزایی مهارت‌های قصه‌گویی ویژه کتابداران استان البرز

قصه گویی البرز

در روزهای ۲۰ و ۲۱ اسفندماه شانزدهمین دوره «هم افزایی مهارت های قصه گویی» در آمفی تئاتر کتابخانه عمومی امیرکبیر کرج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه های عمومی استان البرز، شانزدهمین دوره «هم افزایی مهارت های قصه گویی» توسط «شاهدخت موسی زاده» مدرس و فعال حوزه کودک و نوجوان و با حضور مدیرکل، معاون و کتابداران کتابخانه های عمومی استان البرز، در آمفی تئاتر کتابخانه عمومی امیرکبیر کرج برگزار شد.

شاهدخت موسی زاده، مدرس و فعال حوزه کودک و نوجوان، در پایان این دوره گفت: دوره «هم افزایی مهارت های قصه گویی» به منظور تقویت مهارت‌های کتابداران بخش های کودک و نوجوان کتابخانه‌های عمومی کشور، در سراسر کشور برگزار شده است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: با توجه به اهمیت و ضرورت توجه به کودکان و نوجوانان و با توجه به تاکید دبیرکل محترم نهاد جناب آقای مختارپور، برنامه های قصه گویی در بخش های کودک کتابخانه های عمومی یکی از اصلی ترین برنامه های ویژه برای کودکان و نوجوانان است.

موسی زاده با اشاره به اینکه تا کنون در ۱۵ استان دیگر این دوره برگزار شده است گفت: در این دوره ها که به مدت دو روز برگزار می شود، روز اول را به ارائه مطالبی (که حاصل ۱۹ سال تجربه و تدریس در این حوزه است) اصلی که مورد نیاز هر مربی و کتابدار کودکی که می خواهد در حوزه قصه گویی فعالیت داشته باشد می پردازیم و روز دوم هریک از کتابداران به قصه گویی با توجه به مطالب ارائه شده می پردازند.

وی گفت: در روز اول سه موضوع اصلی در قصه گویی از قبیل: انتخاب قصه (با توجه به شرایط و روحیه قصه گو، مخاطب قصه، زمان و نوع قصه)، تمرینات قصه (تمرینات و خلاقیت های بعد از انتخاب قصه، حفظ ساختار اصلی قصه و تغییر در ساختار فرعی آن)، اجرا یا بیان قصه (چگونگی شروع کردن قصه، پیش بردن و در آخر پایان مناسب و دلچسب کودکان و شنونده قصه) را به طور کامل و با ارائه قصه هایی جهت تفهیم بهتر مطالب به کتابداران آموزش داده شد.

این مدرس و فعال حوزه کودک و نوجوان با اشاره به پتانسیل بالای کتابداران در این حوزه عنوان کرد: در روز دوم هریک از کتابداران با توجه به مطالب روز قبل یک قصه را انتخاب و اجرا کردند، که بسیار تجربه مفید و خوبی برای این عزیزان بود.

وی در پایان گفت: قرار بر این است در پایان این دوره ها جشنواره ای با همین عنوان برگزار شود. به این ترتیب که از ۵ شهرستان البرز، پس از رقابت در مسابقه قصه گویی، ۵ نماینده منتخب به مرحله استانی راه خواهند یافت و از بین ایشان، خلاق ترین قصه گوها به جشنواره کشوری معرفی خواهند شد.