شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۱

مسئول کتابخانه گنج دانش قوشچی بیان کرد؛

درک لذت مطالعه با اجرای طرح «باهم بخوانیم»

قوشچی- با هم بخوانیم

حسین مقدسی، مسئول کتابخانه عمومی گنج دانش قوشچی اجرای طرح باهم بخوانیم را زمینه‌ساز درک لذت مطالعه در بین کودکان دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان غربی، حسین مقدسی، مسئول کتابخانه عمومی گنج دانش قوشچی در خصوص اجرای طرح «باهم بخوانیم» گفت: در راستای ترغیب و تشویق نونهالان به امر کتاب‌خوانی طرحی به نام «باهم بخوانیم» در حال اجرا است؛ بر اساس این طرح مطالعه در کتابخانه و با مشارکت کتابدار بخش کودک به‌صورت بلندخوانی یا جمع‌خوانی انجام می‌شود تا اعضای شرکت‌کننده در این طرح نهایت لذت را از مطالعه برده و بیشترین استفاده را از محتوای منابع داشته باشند.

وی افزود: در گام نخست این طرح به‌صورت آزمایشی در مناطق کمتر برخوردار اجرا شد؛ در این راستا نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به‌عنوان متولی اصلی این طرح به برپایی دوره آموزشی برای کتابداران کتابخانه‌های حائز شرایط اقدام کرد و تعداد ۸۹ باب کتابخانه از سراسر کشور برای اجرای فاز اول این طرح مناسب تشخیص داده شد که کتابخانه‌های عمومی گنج دانش شهر قوشچی از توابع شهرستان ارومیه و کتابخانه مرکزی شهر تکاب در زمره این کتابخانه‌ها بودند.

حسین مقدسی ادامه داد: در این طرح تعداد ۲۰ عنوان کتاب در نظر گرفته‌شده که طی ۱۲ هفته باید توسط گروه ۱۲ نفره‌ای که مشخصات آن‌ها از قبل در سامانه طرح «باهم بخوانیم» ثبت شده مطالعه شود؛ برای فاز اول گروه سنی  ۹ تا ۱۲ سال پیشنهاد شده و ۴ عنوان از این کتاب‌ها به‌صورت بلندخوانی، ۴ عنوان جمع‌خوانی و مابقی به‌صورت انفرادی مطالعه خواهد شد. جلسات جمع‌خوانی و بلندخوانی در بخش کودک کتابخانه و با راهنمایی و مشارکت کتابدار برگزار می‌شود.

وی درباره نحوه برگزاری این کلاس‌ها بیان کرد: در ابتدای هر جلسه بسته‌ای شامل کیف نایلونی، کتاب هفته، مداد و پاک‌کن، راهنمای مطالعه کتاب و پرسشنامه مربوط به کتاب در اختیار هر فرد قرار می‌گیرد. سپس کتاب مربوط به آن هفته با هدایت کتابدار و مشارکت اعضای طرح بلندخوانی و یا جمع خوانی می‌شود. در پایان پرسشنامه توصیفی کتاب توسط شرکت‌کننده تکمیل و فعالیت‌های مربوطه نیز (مانند نقاشی و یا کاردستی) با راهنمایی کتابدار انجام می‌شود. طی این مدت جوایز ارسالی از سوی نهاد اشتیاق و انگیزه شرکت‌کنندگان را برای مشارکت بیشتر می‌کند.