یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۲

گزارشی از حضور چهره های مختلف فرهنگی در طرح ملی کتابخانه گردی؛

کتابخانه گردی طرحی خلاقانه برای آشنایی با یار مهربان است

6K2A5928.jpg

برای نخستین بار در کشور در چهاردهمین سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، طرح ملی کتابخانه گردی همزمان در سراسر کشور با هدف آشتی با یار مهربان و آشنایی با خدمات و فعالیت های کتابخانه های عمومی با حضور مسئولین استانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم؛ سید مهدی صادقی استاندار قم بعدازظهر پنج شنبه با حضور در کتابخانه آیت‌ الله خامنه ای، عنوان کرد: در چند سال اخیر تحولات خوبی را در کتابخانه های عمومی استان شاهد بودیم.

استاندار قم در طرح ملی کتابخانه گردی گفت: تربیت نسل امروز و ایجاد عادت به مطالعه در واقع تربیت نسل های آینده است که جوانان را به سمت کتاب خوانی سوق می دهد.

وی افزود: در حال حاضر برنامه های منسجمی در کتابخانه های استان برای جذب افراد صورت می گیرد که با آموزش ها و هدایت های انجام شده توسط کتابداران منجر به تربیت نسل جدید می شود.

صادقی با اشاره به فعالیت بی نظیر بخش بریل کتابخانه آیت الله خامنه ای، بیان کرد: این افراد بهترین کارهای فرهنگی را برای روشندلان سراسر کشور انجام می دهند که این کاری بسیار ارزشمند در پیشگاه خداوند به شمار می رود چرا که روشندلان همانند افراد بینا نمی توانند به آسانی به کتاب ها دست پیدا کنند.

وی با بیان اینکه امروزه جوانان در خطر فضای غیر قابل کنترل مجازی هستند گفت: اندیشه های انسان ها منتج به نگرش هایی می شود و از این رو در این زمینه جوان ها باید به مسیر درستی هدایت شوند تا از آسیب ها مصون باشند؛ البته جوانان نیز باید بدانند چه می خوانند و معلومات خود را با چه خوراک فکری افزایش می دهند.

استاندار قم ضمن تشکر از مدیر کل کتابخانه های عمومی استان قم و دیگر کارکنان خدوم و کتابداران پرتلاش عرصه فرهنگ کتابخوانی، اظهار داشت: تربیت نسل امروز و ایجاد عادت به مطالعه در واقع تربیت نسل های آینده ای است که با کتابخوانی می توانند به پیشرفت و موفقیت دست پیدا می کنند.

صادقی با تاکید بر اینکه همگان حتی مسئولین باید به امر کتابخوانی اهتمام ورزند، تصریح کرد: در این امر نه تنها مسئولین بلکه نخبگان و فرهیختگان نیز باید وارد شوند و مطالعه کنند و آن را ترویج نمایند و خود را بی نیاز از کتاب و آموزش ندانند تا به عنوان الگویی، مناسب به تشویق و ترغیب دیگران بپردازند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این طرح یک نیاز در جامعه بود که به تصویب رسید و البته باید به این نکته مهم توجه داشته باشیم که کیفیت آن مهم تر از کمیت است که ان شالله ضمن رعایت این موارد، شاهد تداوم آن نیز داشته باشیم و بدانیم در دراز مدت بازخورد مثبت آن را خواهیم دید.

 طرح ملی کتابگردی رویدادی سودمند و قابل ستایش است

احد جمالی معاون سیاسی امنیتی اجتماعی استاندار، با حضور در کتابخانه آیت الله خامنه ای،  روز ملی کتابخانه گردی را نشات گرفته از فرهنگ عمومی مردم دانست و خاطرنشان کرد: این فرهنگ باید از طریق رسانه ها تبلیغ شود که در اوقات فراغت و حتی در هنگام استراحت کتاب مطالعه شود چرا که بهترین زمان برای کتاب و کتابخوانی است.

جمالی بیان کرد: آموزه های دینی و عقلی همه گویای این مطلب است که افرادی که با کتاب انس بیشتری دارند موفق تر و بانشاط تر هستند. وی گفت: سرعت تکنولوژی و پیشرفت ها در دنیا ناشی از مطالعه کتاب های بی شمار در موضوعات مختلف است که ما آن را در کشورهای پیشرفته و کتابخوان می بینیم.

معاون سیاسی امنیتی استاندار اظهار داشت: ملت فهیم ما ثابت کرده جزو ملت های با فرهنگ و پیشینه ای غنی است. وی افزود: با مطالعه کتب تاریخی پی می بریم که در جای جای تاریخ ایران، نقش کتابخانه ها و دانشمندان برجسته است؛ از این رو بر خود فرض میدانیم که برای آشنایی هر چه بیشتر با رخدادهای تاریخی و پی بردن به برخی تحریفات و همچنین دریافت مسائل روز و رویدادهای دنیای امروز و رسیدن به واقعیت کتاب بخوانیم تا به حقیقت پی ببریم؛ تا صاحب اندیشه و قدرت تجزیه و تحلیل قوی شویم.

جمالی ضمن تشکر از دست اندرکاران این طرح ملی و این ابتکار عمل در پایان گفت: حضور در کتابخانه ها از عمر بشر حساب نمی شود و از فرصت های طلایی زندگی هر فردی به شمار می رود.

طرح کتابخانه گردی تشویق، تاکید، تبلیغ و ترویج کتاب است
معصومه ظهیری مشاور استاندار و مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده، ضمن شادباش میلاد فرخنده حضرت فاطمه زهرا (س) و چهاردهمین سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، روز ملی کتابخانه گردی را تشویق، تاکید، تبلیغ و ترویج کتاب دانست.

ظهیری بیان کرد: هر کار فرهنگی همانند کتابخوانی که تشویق در بردارد در واقع دارای یک نوع تاکید و حساسیت نیز هست که آن هم بخاطر اهمیت این موضوع است.

وی افزود: یکی از راه های تاکید، ترویج و گسترش فرهنگ است. اگر ما سه مولفه تشویق، تاکید و ترویج را در کنار طرح هایی همانند طرح ملی کتابخانه گردی قرار دهیم؛ می توانیم به اهمیت کتاب و کتابخانه های عمومی از دیدگاه مسئولین و مدیران پی ببریم؛ چرا که حضور مدیران و مقامات در این تور، تبلیغ و ترویج و تاکید بر کتابخوانی است.

مشاور استاندار و مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده داشت: به همین دلیل است اصل تبلیغ در بسیاری از کارها موثر است و فراوانی جذب را به همراه دارد. بنابراین تلاش مسئولین کشوری و استانی در اجرای این طرح با هدف ترویج، تبلیغ، تاکید و جذب مخاطب به کتابخانه است که برای نخستین بار توانسته مسئولین را با کتابخانه های عمومی همراه و همدل کند تا با خدمات و فعالیت های آن و همچنین منابع موجود در آن آشنا شوند و مردم نیز با الگوبرداری از آنان، از ظرفیت های موجود در این محیط های فرهنگی بهره مند گردند.

بخش نابینایان قم خدمات اعجاب انگیز و بی نظیری را ارائه می دهد

سید محمود حسینی مدیرعامل شرکت تعاونی ناشران و کتاب فروشان استان قم در روز ملی کتابخانه گردی با حضور در کتابخانه آیت الله خامنه ای اظهار داشت: بخش نابینایان خدمات اعجاب انگیز و بی نظیری را در سطح کشور ارائه می دهد و دارای مهارت ها و تخصص هایی خاص هستند؛ علاوه بر اینکه بخش کودک و نوجوان آن نیز فعال و خلاق است.

مدیرعامل شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان استان قم عنوان کرد: با توجه به کاهش سرانه مطالعه در کشور و وضعیت نامناسب فرهنگی که در آن شاهدش هستیم؛   راه اندازی این تور در سراسر کشور بسیار بجا و  به موقع بود.

مدیرعامل شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان استان قم به خدمات و فعالیت های فرهنگی خوب کتابخانه آیت الله خامنه ای اشاره کرد و افزود: این کتابخانه به عنوان کتابخانه منتخب و برگزیده، دارای برنامه های متنوع و هدفمند در گروه های سنی مختلف برای مراجعه کنندگان و علاقمندان می باشد. وی اضافه کرد: این تور برای افرادی که با اینگونه برنامه ها و... و. آشنا نیستند (به ویژه خانواده ها)؛ بسیار مفید و تاثیرگذار است که باید از برگزار کنندگان این طرح ابتکاری تقدیر و تشکر نمود.

حسینی اظهار داشت: در این کتابخانه، بخش نابینایان خدمات اعجاب انگیز و بی نظیری را در سطح کشور ارائه می دهد و دارای مهارتها و تخصص هایی خاص هستند که افراد بینا و ... قادر به انجام آن نیستند. وی گفت: حمایت مدیران و مسئولین ارشد این اداره کل باعث ایجاد روحیه نشاط انگیز و امید در فعالیتهای این بخش است؛ ضمن اینکه بخش کودک و نوجوان آن نیز با تلاش کتابداران متخصص و علاقمند، با اجرای ویژه برنامه هایی شاد و ... به صورت حرفه ای و کاملا خلاق به جذب کودکان و نوجوانان با هدف ایجاد عادت به مطالعه می پردازد.

مدیرعامل شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان استان قم بیان کرد: راه اندازی این تور ما را با پویایی کتابخانه ها و پیشرفت آن و همچنین مهارتهای کتابداران آشنا کرد، و از دیدگاه من که سالهاست در حوزه نشر کتاب و فرهنگ فعالیت می کنم این تور را با دیگر بازدیدها متفاوت می دانم و علت این امر هم هدفمند سازی طرح ملی کتابخانه گردی می باشد که کاملا روشن و محسوس است. وی سپس گفت: این طرح باعث آشنایی بیشتر مردم از نزدیک با کتابخانه و انس با کتاب می شود که بسیار معقول و پسندیده است.

حسینی در پایان ابراز امیدواری کرد: این چنین طرح هایی که بازتاب مثبتی را در جامعه بوجود می آورد؛ همچنان ادامه داشته باشد

 کتاب باید جزئی از سبد ضروری زندگی روزمره مردم در جامعه شود.

مجدالدین معلمی در طرح روز ملی کتابخانه گردی در قم که در کتابخانه آیت‌ الله خامنه ای با حضور مسئولان استان قم برگزار شد، عنوان کرد: باید طرحی ایجاد کرد که کتاب خوانی فعالیتی مهم قلمداد شود و برای آن بهای بیشتری قائل باشیم.

رئیس حوزه هنری استان قم افزود: کتاب باید به عنوان جزئی از سبد ضروری زندگی روزمره مردم درآید و جامعه جایگاه مهم آن را درک کنند.

 وی بیان کرد: هرگونه فعالیت فرهنگی که می تواند مردم و به ویژه جوانان را به سمت کتاب خوانی سوق بدهد باید مورد تاکید باشد.

 معلمی اظهار داشت: ترویج فرهنگ کتابخوانی و ارتقای سطح آگاهی نسبت به ضرورت مطالعه گام های موثری در گرایش جامعه است.  

وی تصریح کرد: باید در جهت ترویج کتاب خوانی قدم های مثبت و مفیدی برداشت، کتابخوانی مساله ای جدی است که نباید مورد غفلت مردم و مسئولان قرار گیرد.

 رئیس حوزه هنری استان قم متذکر شد: فرهنگ در سایه کتاب و کتاب خوانی رشد می کند و جامعه به وسیله کتاب به پیشرفت می رسد.

 وی تاکید کرد: در جهت توسعه کتاب خوانی باید سرمایه گذاری کرد و از نظر مادی و معنوی برای ترویج فرهنگ کتاب خوانی قدم برداشت و وقت صرف کرد.

معلمی افزود: گاهی مشغله زندگی ما را از کتاب خوانی دور می کند در این زمان فعالیت های ترویجی می تواند ما را به سمت کتاب سوق دهد.

وی اظهار داشت: در این راستا برخی از برنامه های فرهنگی از جمله نشست های کتاب خوان و راه اندازی تور کتابخانه گردی نیز می تواند اثر گذار باشد.

 رئیس حوزه هنری استان قم عنوان کرد: اگر تمهیداتی اندیشیده شود که برنامه های فرهنگی اثر گذار همچون ویترین کتاب خوانی جلوی چشم مردم باشد فرهنگ مطالعه نیز ارتقاء می یابد البته ابتدا جامعه باید ضرورت کتاب و کتاب خوانی را درک کند.

 وی گفت: تورهای کتابگردی کاری ارزشمند است و می تواند در آشنایی مردم با کتاب و کتاب خوانی موثر باشد.

 معلمی بیان کرد: روز ملی کتابخانه گردی که به تصویب شورای فرهنگ عمومی کشور رسیده است یک گام مهم در کتاب خوانی است.

رحمان بیرانوند مدیرکل پست استان قم در طرح ملی کتابخانه گردی که ۱۷ اسفند برگزار شد؛ اظهار داشت: در این عصر ما شاهد کتاب های ارزشمند و کتابخانه های بی شماری هستیم که منجر به افزایش رشد و آگاهی های مردم شده است.

مدیرکل پست استان قم بیان کرد: نسل امروز در این دوره زمانی با در اختیار داشتن امکانات و تجهیزاتی مثال زدنی؛ قدرت دستیابی به هر گونه اطلاعات در زمینه های گوناگون را دارد که البته این نکته را هم نباید فراموش کرد که هیچ یک از آنها جای کتاب را نمی گیرد.

وی گفت: فرزندان ما بجای اتلاف وقت با بازی های کامپیوتری بی ارزش و بعضا خطرناک، باید بدانند که کتابخوانی برای آنها سودمند تر است.

بیرانوند سپس عنوان کرد: کتابخانه های عمومی به عنوان یکی از شاخص های مهم فرهنگی، حکم پایه ی یک ساختمان را دارد که اگر درست بنا شود و نیروهای متخصص در آن بکار گرفته شود؛ به رشد و یادگیری و پیشرفت سرمایه های اطلاعاتی آن جامعه کمک بسزایی کرده است و کتابخانه ها می توانند در این زمینه با ابتکار عمل و ایجاد برنامه هایی متنوع، همه اقشار، به ویژه کودکان و نوجوانان را که امیدهای آینده کشور هستند را جذب کتابخانه و مطالعه نمایند.

وی افزود: همه ما باید از فرصت ها و لحظه های طلایی و ناب زندگیمان برای مطالعه مفید استفاده کنیم تا الگویی مناسب برای دیگران به ویژه فرزندانمان باشیم.

مدیرکل پست استان قم اظهار داشت: والدین و خانواده ها به عنوان یک جامعه کوچک باید نخستین کسانی باشند که ساعتی را برای مطالعه فرزندانشان قرار می دهند تا باعث ارتقا سطح علمی و اجتماعی و... آنها شوند. اگر هر خانواده به این موضوع توجه و اهتمام ویژه داشته باشد سرانه مطالعه در کشور افزایش پیدا می کند و آن کشور کمتر دچار ناهنجاری های اجتماعی و تهاجم فرهنگی می شود.

وی گفت: اوقات فراغت و استراحت بهترین زمان ممکن برای حضور در کتابخانه و مطالعه کتاب های مورد علاقه است.

بیرانوند همچنین پیشنهاد کرد: اکنون که در آستانه سال نو به سر می بریم خوب است در کنار سنت پسندیده عیدی دادن؛ کتاب نیز اهدا کنیم تا با این حرکت به اهمیت کتابخوانی و گسترش فرهنگ آن بپردازیم. وی گفت: بچه ها با خوانش کتابهای متنوع دارای افکار و اندیشه هایی نو، ذهنی باز و آگاه می شوند که بازخورد آن را در آینده خواهیم دید و در این کار همه دستگاه ها و نهادها و ادارات و ... در مناسبت های گوناگون فرهنگی و ... باید کتاب را وارد کنند.

مدیرکل پست استان قم بیان کرد: رسانه ها نیز باید در این زمینه اطلاع رسانی و تبلیغات لازم و ضروری را برای معرفی خدمات  و ظرفیت های کتابخانه های عمومی برای استفاده شهروندان داشته باشند. وی در پایان گفت: تور کتابخانه گردی تغذیه فرهنگی و کار خوب و تاثیرگذاری بود که نهاد کتابخانه های عمومی کشور برای نخستین بار آن را انجام داد.


ساخت کتابخانه و ترویج کتاب راه رشد و تمدن بشر است
مهدی محمدی شجاعی دبیر مکتا، در طرح ملی کتابخانه گردی مهمان کتابخانه آیت الله خامنه ای شد. وی با اشاره به اهمیت کتابخوانی گفت: کشورهایی مسیر رشد و پیشرفت را پیدا می کنند که به کتاب و کتابخانه توجه و اهتمام داشته باشند. وی سپس به کشور ویران شده اتریش پس از جنگ جهانی دوم اشاره کرد و افزود: در آن زمان بودجه هایی برای وام به این کشور پرداخت شد؛ که این کشور به جای اینکه بودجه را صرف ساخت کارخانه و... و. کند، به احداث کتابخانه و ترویج کتاب اقدام کرد. وی گفت: اندیشه دولتمردان اتریش اصلاح زیرساخت های فرهنگی برای رشد و تمدن بشر و همچنین علم و دانش بود.

دبیر مکتا در ادامه ضمن ابراز خرسندی از توجه ویژه علما و مراجع به کتاب و تاسیس کتابخانه ها در قم اظهار داشت: توجه و نگاه آیات عظام، نگاهی فقهی، علمی بود که باعث شد قم را به شهر هزار کتابخانه تبدیل کند. وی طرح ملی کتابگردی را ابتکاری نو در نهاد عنوان کرد و گفت: نامگذاری ملی روز کتابخانه گردی باعث افزایش آگاهی مردم از خدمات کتابخانه های عمومی و همچنین فعالیت کتابداران به عنوان صاحبان فکر و اندیشه می شکنند

محمدی شجاعی سپس به فعالیت های گسترده بخش نابینایان اشاره کرد و افزود: این بخش در قیاس با چند سال گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است که قابل تقدیر و ستایش است و با زحمات و تلاش های کتابداران این بخش، روشندلان سراسر کشور از خدمات آن بهره مند می شوند. وی گفت: کتابداران برای کیفیت کار در کتابخانه ها باید کار خود را آهسته و پیوسته انجام دهند و از شتابزدگی و آمارسازی پرهیز کنند.

دبیر مکتا در پایان از خدمات و زحمات اداره کل کتابخانه ها، کارکنان و کتابداران و برگزارکنندگان این تور تشکر کرد.