یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۰

گزارشی از حضور مردم، مسئولان و چهره های فرهنگی در طرح ملی کتابخانه‌گردی فارس؛

کتابخانه گردی یک تحول است که باید استمرار داشته باشد

کتابخانه گردی در فارس

همزما با سالروز تأسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، شعرا، نویسندگان و پژوهشگران استان فارس در کتابخانه های عمومی حضور یافتند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی فارس، استاد احد ده بزرگی  پدر شعر آیینی فارس با حضور در طرح کتابخانه گردی با بیان اینکه طرح کتابخانه گردی حیرت انگیز است،   عنوان کرد: کارهای فرهنگی بسیاری در حوزه ترویج کتابخوانی در استان انجان می شود که از دید مردم  پنهان است. یکی از سازمان هایی که با تمام تلاش برای ارتقای سطح فرهنگی جامعه تلاش می کند نهاد کتابخانه های عمومی کشور است که باید خدمات آن به مردم و مسئولان نشان داده شود.

این شاعر شیرازی با تأکید بر حضور مسئولان در طرح کتابخانه گردی ادامه داد: مقوله کتاب و کتابخوانی در کتابخانه های عمومی در حال شکوفا شدن است. کسانی که خود را متولی فرهنگی در استان فارس می دانند باید از این شکوفایی بهره ببرند، دست کم کودکان خود را به کتابخانه  ها بیاورند و زمینه رشد و بلوغ فکری آن ها را فراهم کنند.

کتابخانه گردی برای آشنایی مسئولان با ظرفیت های کتابخانه های عمومی  است

امین فقیری نویسنده شیرازی نیز با حضور در کتابخانه عمومی رئیسی اردکانی شیراز، گفت: طرح کتابخانه گردی بیشتر برای آشنایی مسئولان با ظرفیت کتابخانه های عمومی است و امیدوارم که مسئولان امروز را از یاد نبرند و با هر وسیله ای که می توانند به ترویج کتابخوانی کمک کنند.

نویسنده کتاب «دهکده پرملال» با تأکید بر اینکه طرح کتابخانه گردی می تواند نهضتی را برای گسترش مطالعه به وجود آورد، افزود: ترویج فرهنگ مطالعه تنها وظیفه کتابخانه های عمومی نیست و اگر همه مسئولان همکاری نکنند، طرح های فرهنگی فایده چندانی نخواهد داشت. آموزش و پروش یکی از سازمان هایی که در این حوزه بسیار تأثیرگذار است و باید در زمینه ترغیب دانش آموزان به مطالعه، همکاری بیشتری با کتابخانه ها داشته باشد.

کتابخانه گردی یک تحول است که باید استمرار داشته باشد

سیروس رومی پژوهشگر تاریخ مطبوعات فارس نیز با بیان اینکه طرح کتابخانه گردی تحول جدی در کتابخانه هاست، گفت: این تحول باید ادامه داشته باشد و در گام های بعدی مسئولان کتابخانه ها زمینه هایی را فراهم کنند تا ادیبان و فرهیختگان با حضور در کتابخانه های عمومی از تجارب خود استفاده کرده و به آسیب شناسی کمبود مطالعه در جامعه بپردازند.

این شاعر شیرازی با تأکید بر اینکه اگر کتابخانه ها گسترش یابد زندان ها از بین می روند، خاطر نشان کرد: تمامی سازمان ها به ویژه صداو سیما و آموزش و پرورش باید در ترویج فرهنگ کتابخوانی در کنار کتابخانه های عمومی تلاش کنند.

همچنین امام جمعه موقت و امام جمعه شهرک های شمال غرب شیراز روز ۱۷ اسفندماه با حضور در کتابخانه عمومی رئیسی شیراز، گفت: طرح ملی کتابخانه گردی ابتکار ارزشمندی است که باید از آن تقدیر شود و ائمه جمعه نیز از این اقدام ارزشمند حمایت می کنند.

 حجت الاسلام و المسلیمن محمد حسن مرادی به اهمیت کتاب در دین مقدس اسلام اشاره و عنوان کرد: در کلام الله مجید بارها به اهمیت مطالعه اشاره شده است و پبامبر اکرم(ص) و ائمه معصومین(ع) نیز در این باره تأکیدات فراوانی داشته اند. به طوریکه بر اساس فرموده پیامبر اکرم (ص) : «راه در قفس کردن علم کتاب است» و ائمه اطهار نیز فرموده اند: «کتاب بنویسید چون منتقل کننده دانش به نسل های بعد است».

خطیب جمعه شیراز با بیان اینکه متأسفانه سرانه مطالعه در جامعه پایین است  و انس مردم در جامعه با کتاب کم شده است،   ادامه داد: طرح کتابخانه گردی اقدام  شایسته ای است که مرد را به مطالعه تشویق می کند. افزون بر این باید با تجهیز مکان های عمومی و وسایل نقیله به کتاب، منابع مطالعاتی مفید را در دسترس مردم قرا دهیم.

او در ادامه ضمن تقدیر از طرح ریزی کتابخانه گردی گفت: این اقدام فرخنده و نیک را که برای نخستین بار در کشور برگزار شده است به فال نیک می گیرم و از دست اندرکاران برگزاری آن کمال تقدیر و تشکر را دارم.


رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس نیز روز پنج شنبه با مشارکت در طرح کتابخانه گردی، بیان کرد: خیلی خوشحالم که فرصتی فراهم شد تا در این روز در کنار پاسداران اندیشه و دانش بشری هستم. روز ۱۷ اسفندماه را به همه مردم ایران تبریک می گویم زیرا این روز نه تنها سالروز تأسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور بلکه روز ملی کتابخوانی تمام ایرانیان است.

محمد کرم الهی با بیان اینکه کتابخانه های عمومی ظرفیت و پتانسیل های بسیاری دارند، ادامه داد: کتابخانه های عمومی خدمات بسیاری را در جامعه انجام می دهند و جای تأسف ایت که بسیاری از مسئولان و مردم از این ظرفیت و خدمات اطلاع چندانی ندارند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ایرانی همواره به اندیشه ورزی و کتاب خوانی اشتهار داشته است، گفت: اگر می خواهیم مقوله کتاب و فرهنگ، چشمه زاینده و دولت پاینده باشد، باید مقوله کتاب و کتابخوانی در صدر دغدغه ها و برنامه ریزی های فرهنگی و سیاسی و ا جتماعی ما قرار گیرد. اینکه ما به افتخارات گذشته اکتفا کرده و در آن توقف کنیم، آورده ای برای امروز ما ندارد.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس با تصریح اینکه جمله جهان بشریت برای رسیدن خلق شده است، اضافه کرد: کتاب مطلوب ترین مسیر رسیدن و بهترین محرک برای کمال است و خوشا به حال تمامی افراد پرتلاش در کتابخانه ها که باغبان این باغ پرنشاط، خوش نشان و خوش میوه هستند.

گفتنی است ۳۸ کتابخانه عمومی فارس، در روز ۱۷ اسفندماه سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، میزبان طرح ملی کتابخانه گردی و حضور مدیران، مسئولان، فرهنگوران، اصحاب رسانه و عموم علاقه مندان بودند.