یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۴

رییس حوزه هنری خوزستان در حاشیه روز کتابخانه گردی مطرح کرد؛

راه اندازی استارتاپ کتاب و کتابخوانی در کشور

طباطبایی - مدیرکل حوزه هنری استان

 رییس حوزه هنری خوزستان گفت: استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپایی که در فضای زندگی ما وارد شدند موفق هستند و می توانند در حوزه کتاب و کتابخوانی هم وارد شوند و موفق باشند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان، حجت السلام والمسلمین سید شهاب الدین طباطبایی در حاشیه بازدید از طرح ملی کتابخانه گردی در کتابخانه مرکزی خوزستان اظهار کرد: آن چیزی که همیشه و در همه شرایط در دسترس قرار دارد کتاب است و معتقدم هیچ چیز نمی تواند جای کتاب را در جامعه بگیرد.

وی با بیان اینکه فضای مجازی نمی تواند بر کتاب غلبه کند، یادآور شد: مطالعه کتاب خستگی مطالعه فضای مجازی را ندارد، مطالعه کتاب دلنشین است و در ذهن و روح مخاطب بیشتر و بهتر جای می گیرد.

رییس حوزه هنری خوزستان با اشاره به اینکه کتاب صوتی کار خوبی است و طرفدار آن هستم، تصریح کرد: البته کتاب صوتی هم نمی تواند خلا کتاب های کاغذی و واقعی را پر کند.

حجت‌الاسلام طباطبایی با اشاره به برنامه ها و نرم افزارهای رایانه ای کاربردی برای ارائه خدمات به مردم در حوزه های مختلف و رفع نیازهای آنها گفت: پیشنهاد می کنم اپلیکیشنی برای پیشنهاد کتاب های ممتاز و خوب به مخاطبان طراحی شود.

وی اضافه کرد: استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپایی که در فضای زندگی ما وارد شدند موفق هستند و می توانند در حوزه کتاب و کتابخوانی هم وارد شوند و موفق باشند.

رییس حوزه هنری خوزستان گفت: کتاب دغدغه بزرگ همه جوامع در طول تاریخ بوده و بیشترین میراث ماندگاری که از پیشینیان برای ما به مانده کتاب است.

حجت‌الاسلام طباطبایی ادامه داد: هرجایی که تمدن ها تحلیل رفتند و اصالت تا و هویت ها به چالش کشیده شدند جاهایی است که این ثروت عظیم و نعمت بزرگ را ازدست دادند.

وی بیان کرد: به آتش کشیدن کتابخانه ها و به غارت بردن کتاب ها ، سرمایه ها و هویت جوامع برای اینکه آنها را عقب نگه دارند بزرگترین آفت برای جوامع بشری در طول تاریخ بوده‌است.

رییس حوزه هنری خوزستان افزود: اقتضای زندگی و جامعه امروز ما و گستردگی که در حوزه علوم مختلف ایجاد شده این است که در دوره های مختلف نخبگان و اقشار مختلف با کتاب ارتباط برقرار کنند.

به گفته حجت‌الاسلام طباطبایی روزگاری سرمایه اصلی ما نشست و برخاست های اجتماعی مثل شاهنامه خوانی و حافظ خوانی و داستان های قرآنی و روایات و حکایات سعدی و حافظ بود که متأسفانه در دنیای امروز بخش عمده ای از این ارتباطات هنری و ادبی را فضای مجازی به خود اختصاص داده و پر کرده است.

وی ادامه داد: امیدواریم که با برنامه هایی مثل کتابخانه گردی و اهتمام به حوزه کتاب و کتابخوانی نسل امروز را که به نوعی درگیر فضای مجازی شده است به سمت کتاب برگردانیم.