شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۹

سرپرست مؤسسه خانه کتاب عنوان کرد؛

«کتابخانه‌گردی» جریان کتابخوانی را در طول سال زنده نگه می‌دارد

نيكنام حسين پور

نیکنام حسین‌پور گفت: اجرای طرح کتابخانه‌گردی در اسفند ماه، در کنار برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب، در ابتدای سال و اجرای برنامه‌های هفته کتاب در نیمه دوم سال، می‌تواند جریان کتابخوانی را زنده نگه دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نیکنام حسین‌پور، سرپرست موسسه خانه کتاب، طی بازدید از کتابخانه ارغوان در روز کتابخانه‌گردی، ضمن تبریک به مناسبت سالروز تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، اظهار کرد: ابتکار نهاد برای اجرای طرح «کتابخانه‌گردی» بسیار قابل تقدیر است. چراکه این ابتکار باعث شده تا نگاه مسئولین بیش از پیش به کتاب و کتابخوانی جلب شود و مردم نیز تصور کامل‌تری نسبت به خدمات ارائه شده در کتابخانه‌ها پیدا کنند.

وی با اشاره به اجرای مهم‌ترین طرح‌های حوزه کتابخوانی در طول سال گفت: در طول  سال برنامه‌های فرهنگی متنوعی در حوزه کتاب در کشور برگزار می‌شود که عمده‌ترین آنها برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در ابتدای سال و اجرای برنامه‌های هفته کتاب در نیمه دوم سال است که بر این اساس اجرای طرح کتابخانه‌گردی در اسفند ماه می‌تواند زنجیره طرح‌های کتابخوانی در طول سال را کامل ‌کند و جریان کتابخوانی را در طول سال زنده نگه دارد.

حسین‌پور با اشاره به تنوع برنامه‌های ارائه شده در کتابخانه‌های عمومی طی سال‌های اخیر، گفت: یکی از اشکالاتی که در گذشته درباره کتابخانه‌ها مطرح می‌شد، راکد بودن فضای کتابخانه‌ها بود. اما خوشبختانه طی سال‌های اخیر فعالیت‌های ارزنده‌ای در کتابخانه‌های عمومی در جریان است که باعث پویایی این مراکز فرهنگی شده است؛ بر اساس گزارشی که از فعالیت‌های نهاد در ایام هفته کتاب خواندم، اجرای بیش از ۹۰۰۰ برنامه فرهنگی و ترویجی در کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور، موضوعی بسیار قابل توجه است.

سرپرست موسسه خانه کتاب ادامه داد: مردمی کردن فعالیت‌های کتاب‌محور همواره یکی از مهم‌ترین اهداف فعالان این حوزه طی سال‌های اخیر بوده، که طرح «کتابخانه‌گردی» نیز می‌تواند با دعوت از خانواده‌ها و معرفی کتابخانه و ظرفیت‌های عظیم آن، یکی دیگر از فعالیت‌های مردمی در حوزه کتابخوانی را رقم بزند. ما نیز بر اساس وظایف ذاتی موسسه خانه کتاب، آمادگی خود را برای همکاری در پیشبرد اهداف مشترک‌مان با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اعلام می‌کنیم.