جمعه ۱۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۹

«مهری نیکخواه گل میشه» کتابدار کتابخانه علامه امینی فردیس:

طرح با هم بخوانیم در کودکان حس مهم بودن ایجاد می کند

باهم بخوانیم فردیس

طرح «باهم بخوانیم» در کتابخانه عمومی علامه امینی فردیس با استقبال بی نظیر اعضا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان البرز، طرح «باهم بخوانیم» توسط مهری نیکخواه گل میشه، کتابدار کتابخانه عمومی علامه امینی فردیس برگزار شد.

نیکخواه در مورد روند شکل گیری و اجرای طرح «باهم بخوانیم» گفت: در طی برگزاری دوره آموزشی طرح «باهم بخوانیم» که با همت و تلاش بسیار همکاران نهاد اجرا شد ما در جریان چگونگی انجام این کار قرار گرفتیم به لحاظ کیفی دوره آموزشی مناسبی بود و با توجه به بازخوردی که همکاران در کرمان گرفته بودند و همچنین حجم کار و مطالعه ای که روی آن صورت گرفته بود قابل پیش بینی بود که برای نوجوانان جذاب باشد.

وی با اشاره هدف طرح «باهم بخوانیم» افزود: این طرح در واقع با هدف فرهنگ سازی زندگی ایرانی- اسلامی در بین نوجوانان با مطالعه 20 عنوان کتاب گزینش شده که در 8 هفته بصورت جمع خوانی، بلندخوانی و فردی اجرا می شود.

کتابدار کتابخانه علامه امینی از استقبال خوب شهروندان از این طرح خبر داد و گفت: خوشبختانه استقبال خانواده ها و نوجوانان از طرح بسیار چشمگیر بود به طوریکه در ابتدای ثبت نام طرح را با 6 نفر آغاز کرده و در هفته اول برای اجرا بیش از 15 نفر در کتابخانه حاضر شدند که اجبارا با توجه به تعداد نفرات مشخص شده با 12 نفر اجرا شد. در هفته های آتی نیز مراجعان خواستار پیوستن به طرح بودند که برای دوره های بعدی، در صورت ادامه طرح قول دادیم از آنها استفاده شود.

نیکخواه در مورد شیوه اجرا طرح «باهم بخوانیم» گفت: بعد از دریافت اقلام اجرایی این طرح ، این اقلام در یک ویترین کوچک با توجه به امکانات کتابخانه در معرض نمایش قرار داده شد. از بچه های علاقمند طرح که قبلا در کلاس جمع خوانی کتابخانه شرکت کرده بودند و در جریان این طرح قرار دادشتن خواسته شد تا از کتاب ها و جوایز و اقلام رسیده بازدید کنند که بسیار مورد توجه بچه ها قرار گرفت و مشتاق شروع طرح شدند و هر کدام به صورت زنجیروار از دوستان و اقوام خود برای حضور در این طرح دعوت کردند تا تعداد نفرات تکمیل شد.

نیکخواه نکات جالب توجه این طرح را بدین شرح برشمرد: برای اجرا با توجه به دستورالعمل اجرایی که از سوی نهاد بهمن ماه ارسال گردیده بود کتاب همراه یک عدد مداد، پاکن و تراش و راهنمای مطالعه، پرسشنامه مربوط به همان جلسه در پوشه قرار داده شده و به افراد شرکت کننده تقدیم گردید. چیزی که برای من همان جلسه اول جالب توجه بود به دلیل دریافت همین پک بچه ها حس خوشایندی داشتند و مدام تکرار می کردند که انگار در پروژه مهمی شرکت کرده اند و احساس مهم بودن کرده اند. و به همین دلیل با جدیت بیشتری طرح را پیگیری می کنند.

وی در ادامه افزود: در طی چهار جلسه ای که برگزار شده من به همراه بچه ها لحظات خوب زیادی را تجربه کرده ایم بچه ها معمولا هر بار که کتابی خوانده شده با حال و هوای کتاب آن ارتباط خوبی برقرار کرده اند مثلا جلسه اول بعد از اتمام کتاب که در آن قهرمان داستان تیر خورده و شهید شده بوده بچه ها همگی از شهادت منصور ناراحت و غمگین شده بودند و این نشان میداد بچه ها با کتاب اراتباط گرفته اند. در این جلسات سعی بر آن می شود که پیرامون مباحث مطرح شده در کتاب با بچه ها گفت و گو صورت بگیرد تا مطالب کتاب برای کودکان بیشتر جا بیفتد و از تجربیات شان برای جمع بگویند که لحظه های شیرین و به یادماندنی را برایمان رقم می زند.

نیکخواه در پایان پیشنهاد کرد: احتمالا اگر این طرح مجددا در تابستان که بچه ها از درس و مدرسه فارغ هستند اجرا شود با استقبال بیشتری از طرف نوجوانان و خانواده مواجه خواهد شد.

گفتنی است مهری نیکخواه گل میشه کارشناس ارشد رشته کتابداری و اطلاع رسانی(علم اطلاعات و دانش شناسی) مجری طرح باهم بخوانیم در کتابخانه علامه امینی فردیس است. وی از 8 آذرماه سال 89 در نهاد کتابخانه های عمومی کشور مشغول فعالیت شد.