شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۸

مسئول کتابخانه شهید بهشتی مطرح کرد؛

طرح «باهم بخوانیم» کمک شایانی به توانمندسازی کتابداران می‌کند

با هم بخوانیم کتابخانه شهید مطهری

مسئول کتابخانه عمومی شهید بهشتی جاجرم، با اشاره به موفقیت اجرای طرح «با هم بخوانیم» و استقبال خوب اعضا، بهترین ویژگی این طرح را توانمند سازی بسیار عالی کتابداران در برنامه ریزی و اجرای شیوه عملی فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی  خراسان شمالی، یاسر مرگن، مسئول کتابخانه  شهید بهشتی جاجرم گفت: طرح «باهم بخوانیم»برای اولین بار، پس از برگزاری یک دوره آموزشی سه‌روزه در شهریورماه سال ۱۳۹۶ و آشنایی کتابداران با ملزومات این طرح، در بهمن‌ماه سال جاری در ۹۸ کتابخانه عمومی مستقر در مناطق کمتر توسعه‌یافته کشور به اجرا درآمده است که طی آن اعضای ۹ تا ۱۲ ساله این کتابخانه ­ها در گروه‌­های ۱۲ نفری، در جریان این سیر مطالعاتی هدفمند قرار گرفته و از آن بهره‌مند می شوند.

مرگن عنوان کرد: کتابداران حاضر در این طرح در طول برگزاری، اطلاعات اعضای گروه‌های ۱۲ نفره خود و سپس کتاب‌های انتخاب‌شده توسط این اعضا را در سامانه مخصوص این طرح وارد می‌کنند و سپس با تکمیل پرسشنامه‌های طراحی‌شده، ارزیابی خود از عملکرد اعضای گروه را به‌صورت هفتگی ثبت خواهند کرد.

وی افزود: برای اجرای این طرح پس از توجیه طرح برای شرکت کنندگان، در جلسه ای جداگانه از خانواده های دانش آموزان نیز در جریان کامل طرح قرار گرفتند تا حمایت های لازم را در طول طرح از دانش آموزان داشته باشند. این طرح هم اکنون در کتابخانه شهید مطهری چهارمین  جلسه خود را پشت سر گذاشته و مخاطبان خاص خود را پیدا کرده است و خانواده‌ها معلمین و کسانی که در جریان اجرای طرح هستند رضایت مندی خود را از این برنامه اعلام کرده اند.

 مسئول کتابخانه عمومی شهید مطهری ادامه داد: کتاب هایی که در این طرح ارائه شده اند جذاب و با نظر کارشناسان تامین شده اند و روند برگزاری جلسات به خاطر فرآهم آوری تجهیزات و نظم به خصوص آن برای کاربر، احترام آمیز بوده و باعث جذب بیشتر کاربران می شود. کتابداران مجری این طرح قبل از شروع جلسه به موضوع جلسه و کتاب مسلط شده و می توانند به خوبی جلسه را مدیریت کنند و به سوالات دانش آموزان به خوبی پاسخگو هستند و اینها همه باعث شده که  دانش آموزان استقبال خوبی از این طرح داشته باشند.

 مرگن خاطر نشان کرد: تدوین سیر مطالعاتی و انتخاب ۲۰ کتاب جذاب و خواندنی، اولویت دادن به مناطق کمتر توسعه‌یافته برای اجرای طرح، طراحی سامانه پشتیبانی و گزارش‌گیری به‌منظور رصد لحظه‌به‌لحظه فرآیند اجرای طرح و پشتیبانی کامل از کتابداران مجری ازجمله ویژگی­های طرح «باهم بخوانیم» است.

وی در پایان تصریح کرد: طرح «با هم بخوانیم» برنامه‌ای بسیار با کیفیت بوده و برای دانش آموزان شرکت کننده در برنامه، بسیار تاثیر گذار و جذاب است و  البته از لحاظ تبلیغی نیز در زمینه مطالعه و کتابخوانی بسیار مفید، و بهترین ویژگی این طرح توانمند سازی بسیار عالی کتابداران  با توجه به برنامه ریزی و اجرای شیوه عملی  فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه بوده است.