پنجشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۷

در گفتگو با کتابدار کتابخانه شیخ عبدالله رازی مطرح شد؛

ویژگی «طرح با هم بخوانیم» تنوع در انتقال مفاهیم به اعضا است

با هم بخوانیم راز

کتابدار کتابخانه عمومی شیخ عبدالله رازی شهرستان مرزی رازوجرگلان گفت: طرح «با هم بخوانیم» همزمان با سراسر کشور در راستای ترویج فرهنگ مطاله و کتابخوانی در بین کودکان و نوجوانان در محل این کتابخانه برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی  خراسان شمالی،  سحر امانی، کتابدار کتابخانه  عمومی شیخ عبدالله رازی با اشاره به معرفی آثاری با محوریت رویکرد سبک زندگی اسلامی ایرانی در طرح با هم بخوانیم، عنوان کرد: در این طرح کتاب هایی معرفی شده که دارای مفاهیم والایی مانند احترام به والدین، ظلم ستیزی  و امانت داری و ... است که در قالب داستان به اعضا ارائه شده است. امتیازی که این طرح را متمایز کرده، این است که فرد به صورت مستقیم با این مفاهیم روبه رو نمی شود، بلکه در قالب داستان این مفاهیم را درک کرده و در انتها خود عضو آن مفهوم را به عنوان نتیجه داستان بیان می کند.

وی اضافه کرد: بلند خوانی یک کتاب این فرصت را به اعضا می دهد که در گفتگو و بحث در مورد آن کتاب شرکت کنند و با نگرش و دیدگاه های دیگران نسبت به آن موضوع آشنا شوند و تجربه های بیشتری از آن موضوع به دست آورند.

کتابدار کتابخانه عمومی شیخ عبدالله رازی گفت: کتاب هایی مانند «مادر مسیحی من» که از چندین داستان کوتاه تشکیل شده است برای مطالعه مورد استقبال بیشتری قرار  گرفت و  بچه ها هر داستان را با شوق شروع می کردند  و به علت کوتاه بودن داستان‌ها، برای انتخاب داستان بعدی علاقه زیادی نشان می‌دادند.

 امانی با بیان اینکه در این طرح اعضا کتاب ها را در سه حالت بلند خوانی، جمع خوانی و فرد خوانی مورد مطالعه قرار می دهند، عنوان کرد: حالت بلند خوانی بیشتر از جمع خوانی مورد علاقه بچه ها قرار گرفت، زیرا در این حالت هر عضو یک کتاب برای خود دارد و راحت مطالب داستان را مطالعه می کند. زمانی که بچه‌ها در جمع دیگر دوستان خود یک قسمت از کتاب را بلند می خوانند باعث تشویق و ایجاد انگیزه بیشتر برای مطالعه کودکان می‌شود.