سه‌شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۴

کتابدار کتابخانه عمومی مشکان شهرستان نی ریز:

طرح «با هم بخوانیم» خلاقیت کودکان را شکوفا می کند

طرح با هم بخوانیم نی ریز

کبری زینل پور کتابدار کتابخانه عمومی مشکان شهرستان نی ریز گفت: ذوق و شوق کودکان که با نشاط فراوان به کلاس های «با هم بخوانیم» می آیند، نشان دهنده موفقیت این طرح فرهنگی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، کبری زینل پور درباره طرح «با هم بخوانیم» عنوان کرد: اولین دوره طرح «با هم بخوانیم» با حضور ۱۲ عضو ۹ تا ۱۲ سال در کتابخانه عمومی مشکان در حال اجراست که در این طرح تاکنون چهار کتاب «مادر مسیحی من»، «جای خالی او»، «هر آیه یک قصه» و «اسرار طبیعت» به صورت جمع خوانی و بلند خوانی معرفی شده است.

این کتابدار نی ریزی با بیان اینکه طرح «با هم بخوانیم» یکی از برنامه های تأثیرگذار در حوزه کتابخوانی کودکان است، ادامه داد: این طرح خلاقیت کودکان را شکوفا کرده و حس همکاری و تعامل را در بچه ها بیدار می کند. در این گروه همه اعضای حاضر با هم دوست هستند و کارها را با تعامل انجام می شود. این موضوع افزون بر اینکه ذوق و نشاط کودکان را برای حضور در کلاس بیشتر می‌کند، اعتماد به نفس کودکان را نیز افزایش داده است.

زینل پور همچنین با اشاره به اینکه از زمان شروع این طرح، کودکان بسیاری با مراجعه به کتابخانه، خواستار شرکت در کلاس های «با هم بخوانیم» شده اند، ادامه داد: همین که کودکان حضور در این کلاس‌ها را به بازی و استراحت ترجیح می‌دهند، نشان می دهد که «با هم بخوانیم» کودکان را جذب کتابخوانی کرده است.

کتابدار کتابخانه عمومی مشکان با تأکید بر اینکه لازم است این طرح تداوم یابد، خواستار برگزاری دوره  های بعدی آن شد و گفت: طرح «با هم بخوانیم» درصورتی می تواند به صورت کامل تأثیرگذار باشد که دوره های بعدی آن نیز اجرا شوند. باید با اجرای برنامه هایی هدفمند برای کودکانی که در این طرح شرکت می کنند، آن ها را به ادامه این مسیر هدایت کرد تا بتوان از ظرفیت آن ها به عنوان مروجان و مشوقان کتابخوانی و همیار کتابخانه های استفاده کرد.

گفتنی است طرح «با هم بخوانیم» از جمله طرح های ترویجی نهاد کتابخانه های عمومی کشور است که دو کتابخانه عمومی «مشکان» نی ریز و «پرفسور حشمتیه» آباده فارس نیز همراه با دیگر کتابخانه های عمومی کشور در اجرای این طرح شرکت کرده اند.