یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران؛

آموزش، نشاط و پویایی کتابخانه‌های عمومی را در پی دارد

دوره آموزشی شاداب سازی

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران هم‌زمان با آغاز برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه کتابداران استان، آموزش را زمینه‌ساز ایجاد نشاط و پویایی در کتابخانه‌های عمومی دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی مازندران، برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه کتابداران مازندران در ۳ عنوان «شاداب سازی محیط کتابخانه‌های عمومی»، «مبانی، مفاهیم، نظریه‌ها و روش‌های سواد رسانه‌ای» و «نقد کتاب در کتابخانه‌های عمومی» از پنجم اسفندماه به‌طور هم‌زمان در ساری و چالوس آغاز شد. این جلسات با حضور اساتید مجرب کتابداری در سطح کشور ویژه روسای ادارات، مسئولین کتابخانه‌ها و کتابداران استان در سه مرحله برگزار می‌شود. در روز نخست کلاس «شاداب سازی محیط کتابخانه‌های عمومی» در ساری و «نقد کتاب در کتابخانه‌های عمومی» در چالوس برگزار شد.

آرزو ولی پور، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در آغاز برگزاری نخستین جلسه از دوره‌های آموزشی ویژه کتابداران شرق و مرکز استان در ساری اظهار داشت: کتابخانه‌هایی می‌توانند به محل شایسته‌ای برای اهالی فرهنگ و کتاب تبدیل شوند که در علم و دانش کتابداری روزآمد و متبحر باشند و در علوم دانشگاهی و اطلاعات شخصی متوقف نشوند.

وی افزود: فرهنگ‌سازی به‌عنوان یکی از سخت‌ترین رسالت‌های کتابداران نیازمند بهره‌مندی از علم و دانش کافی و آشنایی با روش‌های هوشمندانه و دقیق فرهنگ‌سازی است که با ایستایی در علم و خمودی در کسب اطلاعات حاصل نمی‌شود و باید در این زمینه تحرک لازم را داشت که البته با بررسی‌های به‌عمل‌آمده مازندران در این زمینه با مشکلات زیادی روبرو نیست.

ولی پور با بیان اینکه ساختمان کتابخانه‌های عمومی باید روحی جذاب و نشاط ‌آفرین داشته باشند، اذعان کرد: آموزش، نشاط و پویایی را برای کتابخانه‌های عمومی در پی دارد و باید از این فرصت‌های آموزشی بهره‌برداری لازم صورت گیرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران مطالعه را پیش‌نیاز و لازمه تکمیل این دوره‌های آموزشی دانست و گفت: کتابدار باید کتاب‌شناسی حرفه‌ای باشد تا بتواند با دانش خود به‌عنوان یک مشاور امین، محور جذب مخاطب به کتابخانه‌های عمومی باشد.