شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۹

با استقبال علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی برگزار شد؛

نشست کتاب‌خوان اقشار ویژه نویسندگان حوزه کودک و نوجوان

نشست کتاب خوان اقشار همدان

دومین نشست کتاب‌خوان اقشار استان همدان ویژه نویسندگان حوزه کودک و نوجوان با استقبال گرم علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، به مناسبت فرارسیدن سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران دومین نشست کتاب‌خوان اقشار استان همدان ویژه نویسندگان حوزه کودک و نوجوان با محوریت معرفی کتاب‌های ویژه نسل چهارم و پنجم انقلاب با حضور، دکتر مهرداد نادری فر؛ مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان، دکتر طاهره دوروزی؛ مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری همدان، عاطفه زارعی؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان، محمدرضا جوادی؛ مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همدان، نویسندگان مطرح استان و جمعی از علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی در سالن جلسات این اداره‌کل برگزار شد.

زارعی در این نشست، با بیان اینکه «کتاب‌خوان» عنوان نشست‌هایی است که با هدف به اشتراک‌گذاری کتاب‌های خوانده شده توسط افراد و ترویج فرهنگ مطالعه برگزار می‌شود، اظهار کرد: این طرح در سراسر کشور برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه «برگزاری نشست تخصصی برای اقشار مختلف جامعه در بهبود نگرش عموم مردم و بهبود کیفیت سبک زندگی با مطالعه هدفمند و کاربردی بسیار اثرگذار است»، گفت:‌ هدف از برگزاری نشست‌های کتابخوان توسعه رفتار مدنی رشد یافته و رشد دهنده در سراسر کشور است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان با اشاره به اینکه «مطالعه به ارتقای سطح فکری و بهبود کیفیت زندگی منجر می‌شود»، بیان کرد: ترویج فرهنگ کتابخوانی در میان اقشار مختلف جامعه از اولویت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است.

وی با اشاره به اینکه «در نشست‌های کتاب‌خوان به دنبال ایجاد عادت مطالعه در بین اقشار مختلف جامعه، معرفی کتاب‌های مفید و کاربردی و ارتقای توانمندی کتابداران هستیم»، افزود: نشست‌های کتاب‌خوان فرصتی برای علاقه‌مند کردن جوانان و احیای کتابخوانی در جامعه است.

در ادامه طاهره دوروزی؛ مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری همدان نیز به بیان خاطراتی از زمان کودکی خود طی دوران انقلاب پرداخت و اظهار کرد: در دوران انقلاب مردم مؤمن و انقلابی ایران با وحدت و پیروی از آرمان‌های امام (ره) در برابر ظلم فراوان ماموران ستم شاهی مقابله و ایستادگی کردند.

دوروزی با اشاره به اینکه «وحدت مردم در پیروی از ولایت فقیه باعث پیروزی انقلاب اسلامی شد»، گفت: توصیه می‌کنم کودکان، نوجوانان و جوانان با مطالعه آثار انقلابی با فداکاری‌های نسل اول انقلاب بیشتر آشنا شوند.

در این نشست شش کتاب به شرح زیر معرفی شدند:

بهناز   ضرابی زاده؛ نویسنده مطرح استان به معرفی اثر خود با عنوان «محله حاجی» پرداخت و با بیان اینکه «این کتاب برای گروه سنی نوجوان در قالب داستان بلند نوشته شده که داستان دو نوجوان در سال‌های نزدیک به پیروزی انقلاب را بیان می‌کند»، افزود: در بحبوحه داستان زندگی دو نوجوان که درگیر انقلاب و اعتراضات در شهر همدان هستند شکل می‌گیرد و وقایع مهمی مانند فوت حاج ملاعلی همدانی و دیگر حوادث مهم و سازنده در خلال داستان روایت شده است.

سید میثم موسویان از نویسندگان بومی حوزه کودک و نوجوان نیز به معرفی اثر خود تحت عنوان «اذان بی‌موقع» پرداخت و گفت: رمان «اذان بی‌موقع» روایت نوای الله‌اکبر مردم روی پشت‌بام‌ها در ایام انقلاب است و واقعه تاریخی 11 آذر سال 57 و زمانی را که رژیم پهلوی حکومت نظامی اعلام کرد و مردم در پی تداوم راه امام(ره) برای پیروزی انقلاب بر روی پشت‌بام‌ها نوای الله اکبر سر دادند روایت می‌کند.

مریم زرنشان،نویسنده بومی کودک و نوجوان، کتاب «مرغ هوا» نوشته: عزت الله الوندی از نویسندگان بومی حوزه کودک و نوجوان را معرفی کرد و گفت:‌ کتاب «مرغ هوا» داستانی نوجوانانه درباره دو پسرعموست که هم به دلیل رقابت‌ها و قهر پدران‌شان و هم به دلیل دوران پر از شور نوجوانی در یکی از شهرهای غربی ایران و در دامنه‌های الوند(تویسرکان) با هم رقابت می‌کنند.

پرنیان صفری؛ دانش‌آموز و نویسنده، به معرفی کتاب «دهکده کوچک نوفل لوشاتو»، نوشته: محمدرضا شمس پرداخت و گفت: این کتاب رویدادهای انقلاب اسلامی و مبارزات سیاسی امام(ره) در  زمان پیروزی انقلاب را روایت کرده است.

مریم زندی؛ نویسنده بومی کودک و نوجوان نیز به معرفی کتاب «مجموعه شعر تا رادیو خبر داد» نوشته: غلامرضا بکتاش از نویسندگان استان پرداخت و گفت: این کتاب رتبه اول کتاب سال دفاع مقدس را کسب کرده و شاعر سعی کرده در این کتاب در قالب یازده شعر از زبان یک کودک به تصویرگری انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بپردازد.