چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۶

همزمان با سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی صورت گرفت؛

میزبانی کتابخانه محقق حلی از ۷ شاعر انقلاب

نشست کتابخوان شعر

به مناسبت ایام الله دهه فجر نشست‌ کتاب‌خوان شعر، با همکاری مشترک اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران و مؤسسه فرهنگی شهرستان ادب با حضور ۷ شاعر جوان به میزبانی کتابخانه محقق حلی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره ‌کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، بیست و یکمین نشست از سلسله نشست‌های «کتاب‌خوان شعر» که در سال جاری با همکاری مشترک موسسه شهرستان ادب و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در حال برگزاریست، دوشنبه ۱۶ بهمن و همزمان با ایام سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، با حضور علی نیکنام، مدیرکل کتابخانه های عمومی تهران، روسای ادارات شهرستان و جمعی از مسئولین و کتابداران و کتاب دوستان در کتابخانه عمومی محقق برگزار شد.

استفاده از ظرفیت‌های پنهان قصیده در «سیاه مست سایه تاک»

در این نشست که با حضور ۷ شاعر جوان و برجسته کشور برگزار شد، ناصر فیض شاعر و طنزپرداز، با اشاره به استقبال دوستداران شعر از برگزاری سلسله نشست‌های «کتاب‌خوان شعر»،   به معرفی کتاب «سیاه مست سایه تاک» سروده مرتضی امیری اسفندقه پرداخت و گفت: این کتاب مجموعه قصیده های شاعری معروف و جوان است. نویسنده این کتاب را معمولا حرفه ای های رشته شعر می شناسند، چرا که این کتاب و سایر آثار این شاعر، مخاطبان واقعی شعر را تحت تاثیر قرار می دهد. این اثر با قوت اثبات می کند که قالب قصیده هنوز کارایی هایی دارد که قبلا نداشته است.

فیض تصریح کرد: از این شاعر آثاری در قالب های متعدد شنیده‌ایم که تجربیات موفقی در قالب‌های مختلف داشته است، اما به نظر من این اثر نشان می‌دهد که تجربیات ایشان در قالب قصیده موفق تر بوده است. به همین دلیل معتقدم که این کتاب، یک اثر ارزشمند است به خصوص برای افرادی که قصیده را فراموش شده می دانند. این اثر همچون یک کتاب آموزشی در باب قصیده است و کتابی که سابقه نادری در قالب قصیده به حساب می‌آید.

وی درباره برخی ویژگی‌های این اثر گفت: در حقیقت شاعر در قالب قصیده داستانگویی می کند و در حالی که معمولا قصیده قالبی جدی و خشک است، توانسته به خوبی طنز و شوخ طبعی را در قصیده وارد کرده است. در این کتاب ما با یک نوع نقد اجتماعی خطاب به افرادی که جایگاه اجتماعی خود را تشخیص نمی دهند مواجهه هستیم. ضمن اینکه نویسنده از اصطلاحات رایجی که در میان مردم مرسوم است در قصیده استفاده کرده که کمتر در قصیده دیده می شود.

«۱۰ شاعر انقلاب» کتابی برای شاعران و علاقه‌مندان به شعر

در این نشست محمد جواد آسمان نیز به معرفی کتاب «۱۰ شاعر انقلاب» نوشته محمد کاظم کاظمی پرداخت و گفت: نویسنده این اثر یکی ازچهره های برجسته ای است که در سال‌های گذشته به نقد ادبی آن هم به صورت جدی پرداخته است. معتقدم این کتاب برای دو طیف بسیار قابل اهمیت است؛ اول برای کسانی که علاقه مند جدی به شعر به معنی منتقدانه آن هستند و گروه دوم نیز خود شاعران.

وی با اشاره به بیان شیوای نویسنده در این اثرگفت: سنگ بنای این کتاب، نقدهای منتشر شده ایشان در مطبوعات است. نویسنده سعی کرده بیشتر به لحاظ فنی به آثار شاعران بپردازد و نقد محتوایی را بیشتر مدنظر داشته تا نقد صوری که البته این کار می تواند وجهه آموزشی نیز داشته باشد.

محمد جواد آسمان ادامه داد: شکل و ترتیب مطالب، ترتیب زمانی دارند و سعی شده بر اساس سیر زندگی شاعران باشد. این کتاب از مقدمه خوبی برخوردار است و نقدهای ارائه شده درباره شاعران کاملا متکی بر آثار شاعران از ۱۵ صفحه تا ۵۰ صفحه را شامل می شود. بر این اساس معتقدم که این اثر برای علاقه‌مندان به شعر و پژوهش گران ادبی، کتاب ارزشمندی خواهد بود.

تأکید بر عنصر اندیشه در اشعار «همقفسان»

در ادمه این نشست افسانه غیاثوند، نیز به معرفی کتاب «هم قفسان» سروده مژگان عباسلو پرداخت و گفت: این کتاب از این دست کتاب هایی است که غزل های موفق زیادی دارد که ارزش چندین بار مطالعه را دارد. این کتاب متشکل از ۳۴ غزل است و تازه ترین اثر شاعر محسوب می شود.

وی افزود: شاعر سعی کرده است از اصطلاحات مرسوم گذر کند و به سمت ویژگی های بارزتر شعر مثل عنصر اندیشه برود و ما را به یاد سبک سعدی در غزلیاتش می اندازد. ضمن اینکه این اثر سرشار از ابهام و صنایع ادبی است و شاعر به گونه ای این صنایع را بکار برده است که ما در مواجهه اولیه تصور می‌کنیم با نثری غیر از شعر روبرو هستیم و این امر امتیاز مهمی برای کتاب به حساب می آید.

به گفته وی، ابیاتی در این کتاب وجود دارند قابلیت ضرب المثل شدن را دارند و سلامت و روانی زبان شاعر، تنوع مضامین، قوت و اقتدار غزل ها و سادگی و همه فهم بودن، از نکات بارز و مثبت این کتاب است.

استشمام عطر روستا در کتاب «بهارخواب»

مبین اردستانی شاعر دیگری بود که به معرفی کتاب «بهار خواب» سروده محمد حسین نجفی پرداخت و گفت: نویسنده این کتاب روستا زاده ای است که اگر چه امروز شهر نشین شده است اما هیچگاه روستا زادگی اش را فراموش نمی کند و هنوز دلتنگ روستا است و شعرهایش نیز همین گونه است.

وی ادامه داد: ذوق شاعر با ورود به دانشگاه از بین نرفته است ضمن اینکه شاعر در کودکی مادرش را از دست می دهد و برخی از ابیات این کتاب متاثر از همین ماتم است. محمد حسین نجفی جزو مهندسین برتر رشته برق در دانشگاه شریف است و بعد رشته ادبیات را انتخاب می کند که در این رشته هم ممتاز می شود.

«بی چشمداشت» اثری مثال زدنی در بُعد درونی

سید وحید سمنانی نیز از دیگر شاعران ارائه دهنده در این نشست بقود که به معرفی کتاب «بی چشمداشت» اثر موسی عصمتی پرداخت و گفت: متاسفانه این شاعر در ۱۲ سالگی به دلیل مننژیت نابینا می شود، اما امیدش را از دست نمی دهد و ناخودآگاه ما را به یاد رودکی می اندازد. این کتاب جزو کتاب های متوسط در عرصه شعر است اما در بعد درونی مثال زدنی است.

وی ادامه داد: حجم عمده ای از این کتاب به تجربیات شاعر و آنچه را که بر او گذشته است می پردازد و در برخی از ادبیاتی که در این کتاب وجود دارد اگر چه خاکستری‌اند، اما زنده هستند.

سمنانی تصریح کرد: این کتاب به دو بخش تقسیم می شود، به طوری که در کنار قصیده های خوبی که در این اثر به چشم می خورد، ما شاهد شعرهای سفید هم هستیم و شاعر در این شعرها به هیچ عنوان قصد ندارد که ترحم مخاطب را برانگیزد.

به گفته این شاعر جوان، کتاب «بی چشمداشت» به خط بریل نیز چاپ شده است و قرار است چاپ دوم آن هم به بازار بیاید.

ویژگی تعادل در «کلیات اشعارقیصر امین پور»

بهمن بنی هاشمی شاعر دیگری بود که در این نشست به معرفی کتاب «کلیات اشعارقیصر امین پور» پرداخت و گفت: لفظ تعادل مناسب ترین لفظی است که به قول استاد شفیعی کدکنی می توان برای اشعار امین پور بکار برد و این تعادل موجب شده تا قیصر از شگردهای زبانی و شعری استفاده کند.

وی اضافه کرد: آرایه های نامحسوسی در اشعار امین پور مشاهده می شود و این درحالی است که شاعر گرفتار تصنع نمی شود و آرایه ها را نیز به صورت حل شده بکار می برد.

بنی هاشمی تاکید کرد: به گفته برخی از شاعران اگر قیصر امین پور به شعر کودک نپرداخته بود می توانست آثار ماندگارتری در ادبیات به جز کودک خلق کند اما من معتقدم همین تجربه های ایشان در شعر کودک سبب شده ذهن ایشان در ساده سخن گفتن قوت بگیرد.

  

میلاد عرفان پور که اجرای برنامه را نیز برعهده داشت، آخرین شاعری بود که به معرفی کتاب «حق السکوت» سروده محمد مهدی سیار پرداخت و ضمن قرائت ابیاتی از این کتاب عنوان کرد: این کتاب که دومین اثر شاعر محسوب می شود، توانست جایزه کتاب سال در حوزه شعر را تصاحب کند.

وی با بیان اینکه این کتاب در چند حوزه شاخص است ادامه داد: یکی از این شاخص ها، بحث تعادل بین عناصر مختلف شعر است ضمن اینکه شعر محمد مهدی سیار شعری مملو از عاطفه، عرفان و اندیشه است و از طرف دیگر نیز سرشار از زیبایی زبانی و موسیقی قابل فهم است. اشعار این شاعرنسبت به مردم و دردهای آنان بی تفاوت نیست و از سوی دیگر، اشعار این کتاب، اشعار طراز در دوران ماست.

یاد آور می شود که در پایان این مراسم نیز با حضور علی نیکنام، اکرم نادری و قربانی از شاعران دعوت شده با اهدای هدایایی تقدیر شد.