شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۰

در راستای اجرای برنامه‌های مشترک فرهنگی انجام شد؛

دیدار دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی مرکزی

جلسه با دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی به‌منظور اجرای برنامه‌های مشترک فرهنگی با سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی مرکزی، نبی‌الله شاه‌محمدی، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان در دیدار با علی‌اکبر احمدی، سرپرست کتابخانه‌های عمومی در خصوص این سازمان گفت: دبیرخانه شورا در حوزه‌های درمان و حمایت‌های اجتماعی، توسعه مشارکت‌های مردمی و پیشگیری از اعتیاد وظایف متعددی بر عهده دارد اما درعین‌حال بر برنامه‌ها و اقدامات فرهنگی و پیشگیری تأکید بسیار داشته و برنامه‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی را برای تمامی گروه‌های هدف ازجمله دانش‌آموزان، دانشجویان، خانواده‌ها، محیط‌های کاری و صنعتی، روحانیون و... در دست اجرا دارد.

شاه‌محمدی گفت: یکی از اهداف دبیرخانه شورا سوق دادن تشکل‌های دولتی و غیردولتی به سمت اجرای اقدامات پیشگیرانه است. متأسفانه روزبه‌روز بر آمار افراد مبتلا به اعتیاد اضافه می‌شود که این نشان‌دهنده کمبود برنامه‌ها و اقدامات پیشگیرانه است.

وی تصریح کرد: کتاب‌ها و مقالات خوبی در حوزه پیشگیری و درمان اعتیاد در سال‌های اخیر به چاپ رسیده که در صورت وجود قفسه مستقل در کتابخانه‌های عمومی، منابع را در اختیار این مراکز قرار می‌دهیم.

در ادامه علی‌اکبر احمدی، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی گفت: در حال حاضر برنامه‌های متنوع و مفیدی در حوزه پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی در کتابخانه‌های عمومی استان اجرا می‌شود که ازجمله آن‌ها می‌توان به برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان و کارگاه‌های تخصصی اشاره کرد.

احمدی ادامه داد: نجات یک معتاد از بلای خانمان‌سوز اعتیاد بسیار مهم و حیاتی بوده و هر اقدامی در این زمینه ارزشمند است. قطعاً این اداره کل با هماهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از اجرای برنامه‌هایی در زمینه کاهش مصرف مواد مخدر حمایت می‌کند و آمادگی داریم کتاب‌های این حوزه را جهت استفاده جامعه هدف در کتابخانه‌های عمومی قرار دهیم.

تدوین پیش‌نویس تفاهم‌نامه همکاری از دیگر مباحث مطرح‌شده در این جلسه بود.