چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۸

در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه مطرح شد؛

پروژه کتابخانه مرکزی کرمانشاه، ضرورتی فرهنگی برای استان

انجمن کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه

معاون سیاسی، امنیتی استاندار کرمانشاه تکمیل پروژه کتابخانه مرکزی را، ضرورتی فرهنگی برای استان دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی کرمانشاه، چهارمین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان در سال ۹۶، ۱۶ بهمن‌ماه با حضور محمدابراهیم الهی تبار، معاون سیاسی امنیتی استانداری؛ علیرضا گودرزی، مدیرکل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری؛حجت الاسلام و المسلمین صالحی، مشاور استاندار در امور روحانیت، ائمه جمعه و جماعت؛ آذر خسروی، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری؛ معصومه حسنی خونسار، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی؛ حجت‌الاسلام جعفری، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر اعضا در دفتر معاون سیاسی و امنیتی استاندار برگزار شد.

در ابتدای جلسه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی ضمن تبریک ایام مبارک دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی، تشکیل مداوم و مستمر جلسات انجمن را امری اثرگذار در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی دانست و گفت: یکی از مهم‌ترین پروژه‌های فرهنگی هر شهر، کتابخانه مرکزی آن است که متأسفانه در حال حاضر از آن بی‌بهره‌ایم و شایسته است مسئولین به‌طور ویژه به این مهم توجه فرمایند.

در ادامه یزدان بهرامی نیا، رئیس اداره امور همکاری‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، گزارشی از عملکرد این اداره کل ارائه داد و گفت: استان کرمانشاه دارای ۱۰۰ باب کتابخانه عمومی است که از این تعداد ۸۱ باب نهادی و ۱۹ باب مشارکتی هستند.

در ادامه محمدابراهیم الهی تبار، معاون سیاسی، امنیتی استاندار،  مطالعه و کتابخوانی را راهی مؤثر جهت افزایش آگاهی مردم دانست و عنوان کرد: اقدامات فرهنگی تأثیر به سزایی در پویایی جامعه و تغییر در کیفیت زندگی و امنیت روانی و اجتماعی مردم دارد. شایسته است به‌منظور بهبود وضعیت موجود و اتخاذ تصمیمات مناسب، برنامه‌ریزی درست و منسجمی در حوزه فرهنگ در استان صورت گیرد. در این راستا، باید از ظرفیت سازمان‌های دولتی و مردمی همچون دانشگاه‌ها، مساجد، آموزش‌وپرورش و ... جهت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه استفاده کنیم.

وی با اشاره به‌ضرورت تکمیل کتابخانه مرکزی با توجه به جمعیت و سابقه فرهنگی کرمانشاه،  بیان کرد: پروژه کتابخانه مرکزی کرمانشاه یک ضرورت فرهنگی و شاخصی برای استان محسوب می‌شود؛ لذا باید تمامی ظرفیت‌ها را برای تکمیل این پروژه بکار بندیم.

معاون استاندار کرمانشاه در خاتمه بر لزوم پرداخت سهم نیم درصدی کتابخانه‌های عمومی از منابع درآمدی شهرداری‌ها تأکید کرد.

ادامه این نشست به پیگیری مصوبات جلسه گذشته، بحث در خصوص وضعیت کتابخانه‌های عمومی و شیوه‌های ارتقای سطح مطالعه در استان اختصاص یافت.