سه‌شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۸

با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس و مسئولان شهرستان؛

پنجاه سال فعالیت کتابخانه عمومی خرامه گرامی داشته شد

خرامه

آیین گرامیداشت نیم‌قرن فعالیت کتابخانه عمومی محمد رسول‌الله (ص) خرامه هم‌زمان با سومین روز از دهه مبارک فجر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس، آیین گرامیداشت نیم‌قرن فعالیت کتابخانه عمومی خرامه ۱۴ بهمن‌ماه به مناسبت دهه مبارک فجر و با حضور روح‌الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس؛ فرهاد جهانخواه، فرماندار خرامه؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد صباحی، امام‌جمعه خرامه؛ علی‌اکبر طحان، فرمانده سپاه پاسداران شهرستان و دیگر مسئولان و علاقه‌مندان برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس در ابتدای این مراسم با اشاره به اینکه طرح گرامیداشت نیم‌قرن فعالیت کتابخانه‌های عمومی فارس، برای پنج کتابخانه عمومی استان برگزار می‌شود، اظهار داشت: اولین کتابخانه عمومی استان در سال ۱۳۲۹ به نام کتابخانه ملی پارس در شیراز افتتاح شد و پس‌ازآن شهرستان‌های خرامه، آباده، ارسنجان و لار در سال ۴۶ صاحب کتابخانه شدند؛ بر همین اساس به مناسبت ایام مبارک فجر انقلاب اسلامی، نیم‌قرن فعالیت کتابخانه‌های عمومی فارس را با تجلیل از کتابخانه عمومی محمد رسول‌الله (ص) خرامه آغاز کردیم. شهرستان خرامه در زمینه داشتن کتابخانه عمومی پیشگام است. خرامه در حال حاضر ۳ کتابخانه عمومی با مجموع ۳۷ هزار جلد کتاب دارد و استقبال مردم نیز از کتاب و کتابخوانی در این شهرستان چشمگیر است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ادامه داد: با توجه به استقبال و جمعیت مردم، این شهرستان به کتابخانه‌های بیشتری نیاز دارد و این مقوله ضرورت توجه هرچه بیشتر مسئولان خرامه را به ساخت کتابخانه نشان می‌دهد.

فرهاد جهانخواه، فرماندار شهرستان خرامه نیز در آیین گرامیداشت نیم‌قرن فعالیت کتابخانه عمومی خرامه بیان کرد: مهم‌ترین نیاز امروز جامعه بحث کتاب و کتابخوانی است؛ ترویج فرهنگ کتابخوانی نیازمند یک عزم ملی است. باید همه مسئولان، با آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی بین مردم و جامعه هدف، افراد را به‌سوی کتابخوانی سوق دهند.

وی افزود: خوشبختانه قدمت کتابخانه عمومی محمد رسول‌الله (ص) این شهرستان به پنجاه سال می‌رسد و این نشانه بالندگی فرهنگی این منطقه است؛ اما در حال حاضر کتابخانه‌های عمومی خرامه جوابگوی نیاز این شهر نیستند.

جهانخواه ترویج فرهنگ کتابخوانی را مستلزم فراهم شدن زیرساخت‌ها دانست و گفت: باید به وضعیت تجهیزات و فضای کتابخانه‌ای خرامه و همچنین احداث کتابخانه در روستای پرجمعیت این شهرستان توجه بیشتری شود. در صورت همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، فرمانداری شهرستان خرامه در زمینه افزایش زیربنا و تجهیز کتابخانه‌های عمومی همکاری خواهد داشت.

امام‌جمعه شهرستان خرامه نیز در ادامه مراسم بیان کرد: پیشگامی شهرستان خرامه در زمینه داشتن کتابخانه مایه مباهات و برگ زرینی در کارنامه این شهرستان است. زمانی که هنوز در این شهرستان برق، تلفن و آسفالت نبود، مردم شهرستان خرامه به فکر ساختن کتابخانه و ترویج فرهنگ بودند. ما امروز به این موضوع افتخار می‌کنیم؛ باید در زمینه فرهنگی کاری کنیم که فرزندان ما نیز نیم‌قرن دیگر به این اقدامات افتخار کنند.

حجت‌الاسلام والمسلین محمد صباحی با بیان اینکه مناطقی همچون معزآباد، خیرآباد و سجل آباد در این شهرستان به کتابخانه عمومی نیاز دارند، گفت: با تدبیر فرماندار و با تخصیص بودجه برای حوزه فرهنگ، می‌توان ساخت کتابخانه در مناطق پرجمعیت شهرستان را شروع کرد تا این عقب‌ماندگی فرهنگی جبران شود.

وی ادامه داد: در سال جاری کتابخانه عمومی حوزه علمیه با ۲۷۰۰ جلد کتاب به اداره کل کتابخانه‌های عمومی واگذار شد که در حال حاضر با نام کتابخانه عمومی شهید نصرالله ایزدی در شهر خرامه خدمات ارائه می‌دهد.

گفتنی است، برگزاری نشست کتاب‌خوان با ارائه چهار کتاب «شازده کوچولو»، «خانواده موفق»، «نازبالش» و «آلبالوپلو» توسط اعضای نوجوان کتابخانه، گلستان خوانی اعضای انجمن ادبی کوچه رندان و رونمایی از کتاب آناهیتا بذرافکن، نویسنده نوجوان شهرستان خرامه با عنوان «به سس‌ها اعتماد نکن» ازجمله برنامه‌هایی بود که در آیین گرامیداشت نیم‌قرن فعالیت کتابخانه عمومی محمد رسول‌الله (ص) خرامه و در حضور مسئولان انجام شد.