دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۱

در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استهبان عنوان شد؛

حل مسئله استیجاری بودن ساختمان کتابخانه ها، نیاز اصلی شهرستان استهبان است

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استهبان

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان استهبان با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس و فرماندار استهبان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، روح الله منوچهری با حضور در شهرستان استهبان، ضمن بازدید از شش کتابخانه عمومی این شهرستان، در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استهبان که با موضوع حل مشکل استیجاری بودن کتابخانه های عمومی این شهرستان برگزار شد، حضور یافت.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در این نشست با تصریح اینکه مهم ترین مشکل کتابخانه های عمومی شهرستان استهبان، استیجاری بودن ساختمان های کتابخانه های عمومی این شهرستان است، عنوان کرد: از مجموع شش کتابخانه عمومی این شهرستان، ساختمان سه کتابخانه استیجاری است که بخشی از اعتبارات نیم درصد این شهرستان صرف پرداخت اجاره بهای این ساختمان ها می شود.

منوچهری وضعیت کتابخوانی در شهرستان استهبان را مطلوب دانست و گفت: استهبان در شاخص های زیربنا، عضو و امانت از میانگین استانی بالاتر است و این نشان دهنده توجه مردم استهبان به مقوله کتابخوانی است؛ اما وضعیت استیجاری بودن و انتقال کتابخانه ها در این شهرستان به وضعیت کتابخوانی آسیب می رساند.

منوچهری گفت: اختصاص زمین مناسب برای ساخت کتابخانه در شهر ایج توسط شهرداری، تعیین تکلیف ساختمان کتابخانه عمومی شهر رونیز و تکمیل هرچه سریع  تر ساختمان کتابخانه روستایی بنوان از جمله مباحثی است که مسئولان شهرستان باید به آن اهتمام جدی داشته باشند.

وی همچنین افزود: نیاز است که ساختمان کتابخانه عمومی امام علی(ع) شهر استهبان نیز از حالت استیجاری خارج شده و ساختمان در اختیار کتابخانه عمومی قرار گیرد.

فرماندار استهبان نیز در ادامه این دیدار فضای کتابخوانی را در این شهرستان استهبان مطلوب عنوان کرد و گفت: فعالیت های کتابخوانی و فرهنگی بسیاری در شهرستان استهبان صورت می گیرد که بارها مورد استقبال مسئولان استانی و ملی بوده است؛ علاوه بر آن مدیران این شهرستان نیز همواره به گسترش کتابخوانی توجه ویژه ای داشته اند که نمونه توجه شهرداران به پرداخت نیم درصد کتابخانه های عمومی استهبان است.

محمدمهدی شرفی با تصریح اینکه استیجاری بودن ساختمان های کتابخانه های عمومی در شهرستان آسیبی جدی است، افزود: مبالغی راکه صرف اجاره بها می شود، می توان خرج برنامه های فرهنگی کرد؛  لذا لازم است که با حمایت همه مسئولان شهرستان این معضل را پشت سر گذاشت.

فرماندار استهبان از آمادگی فرمانداری در زمینه همکاری با کتابخانه های عمومی خبر داد و عنوان کرد: در سال جاری فرمانداری بودجه ای را برای تکمیل کتابخانه عمومی بنوان در نظر گرفته است. علاوه بر این، در صورت وجود زمین در شهرهای دیگر، فرمانداری در پروژه ساخت و اختصاص بودجه همکاری خواهد داشت.

گفتنی است در ادامه این سفر یک روزه، روح الله منوچهری از شش کتابخانه «محقق العلما»، «امام علی(ع)» و کتابخانه مشارکتی «امامزاده پیرمراد» شهر استهبان، «خاتم الانبیا» شهر رونیز، «سید الشهدا» روستای بنوان خیر و  «صاحب الزمان» شهر ایج بازدید کرد. افزون بر این  بازدید و بررسی زمین های پیشنهادی شهرداری ایج برای ساخت کتابخانه عمومی و حضور در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهر رونیز از دیگر برنامه های مدیرکل کتابخانه های عمومی استان بود.