دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۸

به میزبانی شهرستان بافق؛

سومین جلسه شورای اداری اداره کل کتابخانه‌های عمومی یزد برگزار شد

جلسه شورای اداری استان یزد

سومین جلسه شورای اداری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان یزد به میزبانی شهرستان بافق و با حضور فرماندار این شهرستان، در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی یزد، محمد زاده‌رحمانی، فرماندار بافق در ابتدای این جلسه با نشکر از تلاش‌های چشمگیر مدیرکل و کارکنان اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان یزد، گفت: در طول مدت حضور خانم دوست فاطمی‌ها در کتابخانه‌های عمومی، شاخص‌های کتابخانه‌ای رشد قابل توجهی داشته است و کتابخانه‌ها نیز توسعه کیفی مناسبی یافته‌اند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های فرهنگی پرشمار شهرستان بافق، تصریح کرد: بافق از لحاظ سابقه تاریخی، در عرصه شعر و ادبیات، سیاست و دولتمداری صاحب آثار ارزشمند است. هم‌اکنون ۹۳ اثر در بافق به ثبت ملی رسیده و در عرصه گردشگری نیز اقدامات خوبی شده و بافق در این حوزه، جزو رتبه های برتر توسعه گردشگری در کشور است.

زاده‌رحمانی، با بیان برخی اقدامات چشمگیر و توفیقات کتابخانه‌های عمومی بافق، گفت: در چند سال اخیر شهرستان کتابخانه‌های شهرستان شاهد اتفاقات مثبت بسیاری بودند که از آن جمله می‌توان به تعمیر و بهسازی قدیمی‌ترین کتابخانه شهرستان و بهسازی تنها کتابخانه روستایی بافق در روستای مبارکه اشاره کرد.

وی درخشش کتابخانه‌ها و کتابداران بافقی را در سطح کشور و استان طی دو سال اخیر ستود و بیان داشت: در هفته کتاب سال جاری، کتابخانه مفیدی موفق به کسب رتبه برتر کشوری شد و چند تن از کتابداران بافقی نیز برگزیده کشوری شدند که این موفقیت‌ها، مرهون تلاش‌های رئیس اداره کتابخانه‌های شهرستان و کتابداران بافقی و همچنین حمایت‌های اداره کل کتابخانه‌های استان است.

رقیه دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان نیز با تشکر از فرمانداری بافق به دلیل میزبانی جلسه شورای اداری کتابخانه‌های عمومی استان، گفت: فرمانداری بافق همواره با حمایت‌های ویژه از مجموعه کتابخانه‌های عمومی شهرستان، باعث رشد و پیشرفت آن شده که امیدواریم این حمایت‌ها تداوم یابد و شاهد موفقیت‌های روزافزون کتابداران و کتابخانه‌های شهرستان در عرصه کشور و استان باشیم.

وی ادامه داد: کتابخانه‌های شهرستان بافق در سال‌های گذشته تلاش‌های ارزشمندی برای تعالی فرهنگ کتابخوانی داشته‌اند که نمونه این تلاش‌ها، حضور اعضا و مراجعان کتابخانه مفیدی در جشنواره کتابخوانی رضوی در سال جاری بود که بیشترین شرکت کننده در سطح استان به این کتابخانه تعلق داشت و ۳ برگزیده کشوری در جشنواره نیز از شهرستان بافق بودند.

در ادامه این جلسه، معاونان و کارشناسان اداره کل به بیان نکات حوزه تخصصی خود پرداختند.

کارشناس مشارکت‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان نیز از عقد چند تفاهم‌نامه جدید با برخی نهادهای استان خبر داد و خواستار همکاری و مشارکت روسای شهرستان‌ها در راستای این تفاهم‌نامه‌ها شد.

کارشناس فرهنگی این اداره کل نیز به تشریح برنامه‌های دهه فجر در کتابخانه‌های عمومی استان پرداخت.

وی دیدار با خانواه شهدا، خاطره‌گویی در کتابخانه‌ها، افتتاح کتابخانه حاج علی اکبر محبوبی در شهرستان مهریز، بازگشایی دو کتابخانه رئیس فرهمند شهرستان یزد و آیت‌الله فاضل شهرستان اردکان، مسابقه نقاشی ۲۰ آفرین در همه کتابخانه‌های استان، برگزاری شب شعر «رد پای بهار» در اردکان، حضور پرشور کارکنان و کتابداران کتابخانه‌های استان در راهپیمایی ۲۲ بهمن و برپایی غرفه «کتابخانه» در مسیر راهپیمایی ۲۲ بهمن در شهرستان‌ها، نقد دو کتاب در بهاباد و خاتم و رونمایی از یک عنوان کتاب کودک در شهرستان یزد را از برنامه‌های مهم کتابخانه‌های عمومی استان و کمیته «کتاب و کتابخوانی» ستاد دهه فجر استان، عنوان کرد.

سومین جلسه شورای اداری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان یزد با مصوباتی نیز همراه بود.

مکاتبه با سازمان نوسازی مدارس برای پیگیری مراحل ساخت کتابخانه روستایی چاهک، نصب عناوین فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه‌ها در تابلوی اعلانات هر کتابخانه به منظور اطلاع‌رسانی دقیق به اعضا و مراجعان برای شرکت در این برنامه‌ها و اعلام برنامه‌های همه شهرستان‌ها در جریان برگزاری نمایشگاه کتاب استان یزد در اسفندماه، از مهم‌ترین مصوبات این جلسه بود.

در پایان این جلسه، فرماندار بافق با اهدای لوح سپاس از تلاش‌های ارزشمند مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در طول تصدی این مسئولیت که باعث تحول و تغییر اساسی در کتابخانه‌های استان و شهرستان بافق شده است، قدردانی کرد.

گفتنی است، اعضای شورای اداری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان یزد در حاشیه جلسه خود از کتابخانه‌های بهسازی شده «محمد مفیدی» و «مهدیه مبارکه» بافق دیدن کردند.