دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۹

هشتمین جلسه کمیته آموزش، پژوهش و اسناد دفاع مقدس استان همدان برگزار شد؛

حمایت کتابخانه‌های عمومی استان همدان از نویسندگان بومی حوزه دفاع مقدس

دفاع مقدس

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به عقد تفاهمنامه با بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس این استان، عنوان کرد: با خرید کتب نویسندگان بومی استان همدان، توجه ویژه‌ای به آثار منتشر شده در حوزه دفاع مقدس داریم.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، هشتمین جلسه کمیته آموزش، پژوهش و اسناد دفاع مقدس این استان، با حضور عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، مهدی ظفری، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس همدان و سایر اعضای این کمیته، در سالن جلسات اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی همدان برگزار شد.

عاطفه زارعی در این جلسه با اشاره به حمایت‌های صورت گرفته  از نویسندگان بومی استان همدان در قالب خرید آثار، عنوان کرد: از سال ۱۳۹۴ همواره به دنبال حمایت و خرید کتاب از نویسندگان بومی بودیم، اما ردیف بودجه‌ای برای این اقدام در دست نداشتیم و این منابع اطلاعاتی بیشتر از سوی وزارت افرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت متمرکز تهیه و ارسال می‌شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان بیان کرد: اگر درخواست‌هایی مبنی بر خرید منابع اطلاعاتی وجود داشته باشد، کمیته انتخاب پس از دریافت این درخواست‌ها، بر اساس نیاز مراجعه کننده اقدامات کارشناسی بر روی این آثار را انجام و در صورت دارا بودن شرایط لازم، نسبت به خریداری این آثار به صورت محدود اقدام می‌کنند.

وی با اشاره به رایزنی‌های صورت گرفته برای حمایت بیشتر از نویسندگان بومی این استان گفت:  در موضوع حمایت از نویسندگان بومی با استاندار همدان مذاکره کردیم و توانستیم ردیف بودجه‌ای را برای این موضوع دریافت کنیم که بر همین اساس می‌توانیم روند خرید آثار نویسندگان بومی در حوزه دفاع مقدس را ادامه دهیم.

زارعی با اشاره به تفاهمنامه اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس این استان گفت: بر اساس این تفاهمنامه، لیست کتاب‌های حوزه دفاع مقدس به اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی همدان ارسال شده است و با مجوزهایی که از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور دریافت شده کتاب‌های مورد نیاز حوزه دفاع مقدس خریداری شده است.

وی یادآور شد: به منظور پاسداشت ارزش‌های دفاع مقدس و ترویج فرهنگ ولایتمداری، مقاومت و جهاد، در طول سال برنامه‌های مختلفی در حوزه فرهنگی نظیر معرفی منابع، پویش مجازی، نقد و بررسی مختلف کتاب، مسابقات کتابخوانی و... با موضوع دفاع مقدس برگزار می‌شود.

در ادامه، مهدی ظفری، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس همدان، با ابراز خرسندی از مشارکت فعال مجموعه کتابخانه‌های عمومی استان همدان در معرفی و گسترش گفتمان دفاع مقدس، طی سخنانی اظهار کرد: اینگونه جلسات گفتمانی از دفاع مقدس است و ما در حال تمرین این گفتمان هستیم.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس همدان با اشاره به اینکه «هیچ پدیده‌ای به اندازه دفاع مقدس نتوانسته در راهبردهای دنیا تأثیرگذار باشد»، گفت: انقلاب اسلامی حاصل دفاع است و اگر دفاع مقدس را از آن جدا کنیم مانند درختی خواهد بود که ثمره‌ای نخواهد داشت. بر این اساس ضرورت دارد تا اندیشه و تفکر مدیریت شهدای دفاع مقدس همچون شهید سرافراز همدانی را در تبیین این گفتمان فرهنگی، بیش از پیش درنظر بگیریم.

وی عنوان کرد: کتابخانه متعلق به همه است و باید در راستای توسعه آن همه دستگاه‌ها گام‌های موثری بردارند. با توجه به انعقاد تفاهمنامه با اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان، آمادگی توسعه فرهنگ کتابخوانی خصوصاً در حوزه دفاع مقدس را داریم.