یکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۶

در جلسه شورای اداری کتابخانه‌های عمومی همدان مطرح شد؛

اهمیت مدیریت و درایت کتابداران در عملکرد کتابخانه‌ها

کراپ‌شده - جلسه شورای اداری کتابخانه‌های عمومی همدان

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان گفت: عملکرد کتابخانه‌ها بیش از آن‌که به گستردگی منابع و امکانات وابسته باشد، به مدیریت و درایت کتابداران بستگی دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی همدان، جلسه شورای کتابخانه‌های عمومی همدان با حضور عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان؛ سید رسول حسینی، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر همدان و جمعی از معاونین، رؤسای ادارات شهرستان‌ها و کارشناسان ستادی در سالن جلسات اداره کل برگزار شد.

در این جلسه، عاطفه زارعی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان، با اشاره به اهمیت بررسی مسائل کتابخانه‌ها در اتخاذ سیاست‌ها و تصمیم‌های دقیق نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، گفت: درایت، تدبیر و اجرای برنامه‌های هدفمند، همچنین حضور و عملکرد مطلوب کتابداران متخصص و ماهر، تنها راه موفقیت کتابخانه‌های عمومی برای گسترش کتابخوانی در جامعه است.

وی با اشاره به اینکه «عملکرد کتابخانه‌ها بیش از آن‌که به گستردگی منابع و امکانات وابسته باشد، به مدیریت و درایت کتابداران بستگی دارد»، افزود: کتابخانه‌های موفق خدماتی ارزنده به کاربران ارائه می‌کنند و منابع محدود خود را به بهترین شکل در اختیار آنان قرار می‌دهند.

زراعی با اشاره به ویژگی «پویایی» به عنوان صفت مشترک همه فعالیت‌های اثربخش در جامعه، گفت: برای رشد و پیشرفت، باید به دنبال تغییر شرایط موجود و جستجوی راه‌های نو برای افزایش تلاش‌های خود باشیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان، با اشاره به عملکرد کتابداران توانمند و پویا در کتابخانه‌های عمومی همدان گفت: باید این پویایی به‌صورت الگو و فرهنگ همگانی در اقدام‌ها و رفتارهای سازمانی جلوه‌گر شود.

در ادامه، سید رسول حسینی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان نیز با اشاره به آسیب‌های مواد مخدر به‌عنوان بحرانی جهانی گفت: کشورهای افغانستان و پاکستان به‌عنوان دو قطب تولید مواد مخدر در همسایگی کشور ما قرار دارند، داشتن ١٢۰۰ کیلومتر مرز مشترک با این دو کشور که به‌عنوان هلال تولید و کشت مواد مخدر معروفند، کشور و جوانان ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان، بهترین روش برای پیشگیری و ممانعت از گرایش افراد به مواد مخدر را فعالیت فرهنگی و آموزشی دانست و افزود: در مبارزه با مواد مخدر باید به فعالیت فیزیکی و قهری بپردازیم تا زمینه را برای سوداگران ناامن کنیم و انجام فعالیت‌های درمانی، فرهنگی و پیشگیری نیز بخشی از فعالیت‌های موردنظر در این زمینه است.

وی با اشاره به پیگیری برای برگزاری همایش‌های علمی و کارگاه‌های آموزشی برای مردم و دانش‌آموزان استان همدان، گفت: پژوهشگران، محققان و دانشجویان در تمام مقاطع تحصیلی می‌توانند با پرداختن به موضوعات این عرصه در قالب فعالیت‌های پژوهشی و پایان‌نامه از حمایت مالی برخوردار شوند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان، با اشاره به راه‌اندازی مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی در حوزه مواد مخدر در استان گفت: آموزش صحیح، اساس توسعه و بهترین راه مقابله باعرضه مواد مخدر است.