دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۲

با محوریت نشست های کتابخوان و برنامه های فرهنگی؛

کتابخانه‌های عمومی شهرستان درمیان میزبان علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی شدند

کراپ‌شده - برنامه كتابخانه هاي درميان در سومین دهه دی‌ماه.

کتابخانه‌های عمومی شهرستان درمیان در دهه سوم دی‌ماه، میزبان برنامه‌های متنوع فرهنگی بودند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی، برگزاری نشست‌های جمع‌خوانی، شعرخوانی، قصه‌گویی، کارگاه کاردستی و نقاشی، نقد کتاب، جلسه هم‌اندیشی، قصه‌گویی و... بخشی از برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی شهرستان درمیان در سومین دهه دی‌ماه بود.
معرفی و جمع‌خوانی در کتابخانه استاد احمدی اسدیه
معرفی و جمع‌خوانی کتاب «موریس و کتاب‌های پرنده» نوشته ویلیام جودیس در کتابخانه استاد احمدی اسدیه شهرستان درمیان برگزار شد. این کتاب شامل داستان مردی به نام موریس است که طوفان کاترینا خانه و شهرش را ویران کرده و پس‌ازآن با زنی در حال پرواز با کتاب‌ها آشنا می‌شود. زن درحالی‌که ‌سوی آسمان پرواز می‌کند کتابی به سمت موریس پرتاب می‌کند که زندگی وی را تغییر می‌دهد.

کتاب از تصویرگری جذاب و بی‌نظیری برخوردار است. تصویرگر این اثر با پرداختن به جزییات و استفاده از تکنیک‌های کلاسیک تصویرگری، بخشی از انتقال مفاهیم داستان را به دوش می‌کشد.

 نقد کتاب «خانه بهشتی» به همت کتابخانه استاد احمدی
این اثر نوشته دکتر محمد داودی، در شش فصل به مباحثی چون «اهمیت و جایگاه نماز در قرآن و روایات»، «نماز به‌منزله سر برای اسلام»، «نماز به‌منزله ستون برای خیمه اسلام»، «نقش والدین در ترغیب فرزندان به نماز»، «راه‌های فراهم کردن زمینه مناسب»، «اصول هدایت و راهنمایی فرزندان به نماز»، «روش‌ها و راهکارهای عام در دعوت به نماز»، «روش‌ها و راهکارهای خاص در دعوت به نماز»، «موانع گرایش و پایبندی فرزندان به نماز» و... می‌پردازد.
جمع‌خوانی «گربه کوچولوی سفید و حلزون» در کتابخانه استاد احمدی
این کتاب به قلم جف ورینگ، جلد چهارم از مجموعه  «اولین کتاب علمی من» و داستانی علمی و تخیلی درباره حیوانات است که با زبان ساده و روان برای گروه‌های سنی (الف)، (ب) و (ج) نگاشته شده است. داستان، درباره بچه‌گربه‌ای است که دلش می‌خواهد همه‌چیز را بداند و سؤال‌های زیادی درباره اینکه برخی وسایل از چه ساخته‌شده‌اند، دارد. «گربه کوچولوی سفید و حلزون» به معرفی انواع مواد و ویژگی‌های آنها می‌پردازد.
اجرای برنامه‌های فرهنگی با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره) و مهدکودک گل‌ها
شعرخوانی از کتاب «می‌شنوم» نوشته ناصر کشاورز، قصه‌گویی از کتاب «مرغ سرخ پاکوتاه» نوشته پروین دولت‌آبادی، برگزاری کلاس مشاوره و آموزش چگونگی رفتار و اخلاق کودکان با والدین، آموزش کاردستی و نقاشی و معرفی کتاب «روزی که مداد شمعی‌ها به خانه برگشتند» نوشته درو دی والت از برنامه‌های کتابخانه امام حسین (ع) برای کودکان مهد گل‌های روستای بورنگ بود.
داستان سازی اعضای کودک کتابخانه شهید رجایی طبس مسینا
اعضای کودک کتابخانه شهید رجایی طبس مسینا بر اساس تصاویر کتاب «چتر» داستان سازی کردند.
این کتاب تصویری اثر اینگرید شوبرت و دیتر شوبرت است که مخاطب را با ویژگی مناطق گوناگون آشنا می‌کند و کودک با دیدن تصاویر می‌تواند داستان‌های زیادی به ابتکار خود بسازد. در یکی از این داستان‌ها می‌خوانیم: «در یک روز توفانی، سگ کوچکی در باغ چتری را می‌بیند و آن را برمی‌دارد؛ ولی ناگهان با وزیدن باد شدیدی سگ به هوا بلند می‌شود. از آن به بعد سفر رؤیایی سگ به دور دنیا آغاز می‌شود. باد چتر و سگ را با خود به صحرا، دریا، جنگل و سرانجام قطب جنوب می‌برد و او از آن بالا چیزهای بسیاری می‌بیند و...»
جمع‌خوانی «جهان اسرارآمیز فضا (دنیای ستارگان)» در کتابخانه شهید باهنر گزیک
کتاب «جهان اسرارآمیز فضا (دنیای ستارگان)» نوشته جان کرک وود است که توسط سید حجت‌الحق حسینی ترجمه شده و انتشارات پیدایش آن را به چاپ رسانده است. این کتاب کودکان را با موضوعاتی مانند زمین، خورشید، ماه، کهکشان راه شیری، فاصله‌ها در فضا، قطب‌نما، ستارگان متحرک و چشمک‌زن و... آشنا می‌کند.
نشست هم‌اندیشی اعضای کتابخانه خیران روستای درمیان با موضوع ترویج کتابخوانی
به همت کتابخانه خیران روستای درمیان، نشست هم‌اندیشی اعضا با موضوع ترویج کتابخوانی برگزار شد.
ابراهیم شاهدادی مسئول کتابخانه خیران، دراین‌باره گفت  در این نشست، اعضا به بیان تجربیات خود از کتابخوانی، اولین کتابی که خوانده‌اند و تأثیر کتاب بر زندگی خود پرداختند.
شاهدادی، برقراری تعامل مؤثر با اعضای کتابخانه و استفاده از تجربیات و پیشنهادات آنها برای ترویج کتابخوانی در جامعه را از اهداف برگزاری این نشست عنوان کرد.
جمع‌خوانی مجموعه «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» در کتابخانه خیران
قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب، مجموعه کتابی است به قلم مهدی آذر یزدی (پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران) که داستان‌های کهن را با زبانی ساده برای کودکان بازنویسی کرده است. این مجموعه شامل هشت جلد با عناوین «قصه‌های کلیله‌ودمنه»، «قصه‌های مرزبان‌نامه»، «قصه‌های سندباد نامه و قابوس‌نامه»، «قصه‌های مثنوی مولوی»، «قصه‌های قرآن»، «قصه‌های شیخ عطار»، «قصه‌های گلستان و ملستان» و «قصه‌های چهارده معصوم (ع)» است.