چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۸

به‌منظور اجرای برنامه‌های‌فرهنگی کتاب‌محور؛

تفاهم‌نامه همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان با دانشگاه یزد امضا شد

امضای تفاهم‌نامه اداره کل و دانشگاه یزد

در جلسه‌ای با حضور مدیرکل کتابخانه‌های استان و رئیس دانشگاه یزد، تفاهم‌نامه همکاری بین دو دستگاه به منظور استفاده دانشجویان و کارکنان دانشگاه از امکانات کتابخانه‌ها و همچنین برگزاری جلسات نشست کتاب‌خوان و نقد و رونمایی کتاب در دانشگاه، منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی یزد، رقیه دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در این جلسه که روز یکشنبه اول بهمن‌ماه برگزار شد، برگزاری نشست کتاب‌خوان ویژه اساتید را شروع همکاری‌های فرهنگی بین نهاد کتابخانه‌های عمومی و دانشگاه یزد دانست و گفت: با توجه به وجود ۱۱۰ باب کتابخانه عمومی در استان، زمینه بسیار خوبی برای بهره‌مندی اساتید و دانشجویان مراکز آموزش عالی از منابع مفید و به‌روز مکتوب، فراهم است.

وی برگزاری نشست‌های مختلف نقد و رونمایی کتاب و برگزاری دوره‌های آموزشی در دانشگاه را از جمله فعالیت‌های کتاب‌محور در محیط دانشگاه دانست و تأکید کرد: این‌گونه نشست‌ها در ترغیب دانشجویان به مطالعه، موثر است.

محمدصالح اولیا، رئیس دانشگاه یزد نیز با ابراز خرسندی از امضای تفاهم‌نامه همکاری با اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، اظهار امیدواری کرد: با تشکیل جلسات هم‌فکری با کتابخانه‌های عمومی بتوان دانشجویان را به سمت مطالعه کتاب‌های غیردرسی هدایت کرد و سطح کتابخوانی را در این قشر ارتقا داد.

ابوالفضل مرشدی، مدیر امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه یزد  نیز در این جلسه با اشاره به اینکه مهم‌ترین محصول و رویداد فرهنگی در تاریخ بشریت، تولید کتاب و خواندن آن است، گفت: در راستای پیوند دانشگاه با نهادهای فرهنگبی برآن شدیم تا با موثرترین نهاد در زمینه کتاب و کتابخوانی، یعنی نهاد کتابخانه‌های عمومی تعامل سازنده برقرار کنیم و در این راستا، تفاهم‌نامه همکاری دو مجموعه تنظیم شده و به امضای مدیران این دو مجموعه می‌رسد.

در پایان این نشست، تفاهم‌نامه همکاری بین اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و دانشگاه یزد به منظور استفاده حداکثری از امکانات و منابع و ارتقای فرهنگ کتاب‌خوانی در بین دانشجویان و کارکنان دانشگاه و همچنین برگزاری جلسات نشست کتاب‌خوان تخصصی در دانشگاه، به امضا رسید.

گفتنی است، بر اساس این تفاهم‌نامه همکاری، اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان متعهد شد زمینه لازم برای عضویت دانشجویان و کارکنان دانشگاه بر اساس دستورالعمل و بخشنامه‌های ابلاغی نهاد کتابخانه‌های عمومی و همچنین استفاده بهینه آنان از امکانات کتابخانه‌های عمومی استان را فراهم کند.

فراهم کردن زمینه بازدید دانشجویان از کتابخانه‌های عمومی استان به صورت متمرکز، اجرای برنامه‌های مختلف مربوط به کتاب در دانشگاه یزد و دعوت از اساتید دانشگاه یزد در نشست‌های مربوط به کتاب و کتابخوانی، از دیگر تعهدات اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان است.

در بخش دیگری از این تعهدنامه نیز دانشگاه یزد متعهد شد اطلاع‌رسانی سریع و مناسبی از برنامه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان در سطح دانشگاه و تشکل‌های دانشجویی داشته باشد و در همین راستا، فضاهای مناسب دانشگاه به برگزاری نشست‌های مختلف مرتبط با کتاب  و کتابخوانی اختصاص یابد.

اعتبار این این تفاهم‌نامه که به امضای رئیس دانشگاه یزد و مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان رسید، به مدت ۲ سال است.