چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۵

با حضور جمعی از اعضای کتابخانه مرکزی ارومیه؛

دیوان پروین اعتصامی جمع‌خوانی شد

کراپ‌شده - جمع‌خوانی دیوان پروین اعتصامی در اروميه

نشست جمع‌خوانی دیوان پروین اعتصامی با حضور جمعی از ادیبان و علاقه‌مندان در کتابخانه مرکزی ارومیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان غربی، نشست جمع‌خوانی دیوان پروین اعتصامی با حضور کامران داوری نیکو، نویسنده و فعال اجتماعی و فرهنگی؛ بهرام نعمتی، ادیب؛ زهرا نوری، مدرس دانشگاه و جمعی از فرهنگیان، دانشجویان و پژوهشگران حوزه ادبیات در کتابخانه مرکزی ارومیه برگزار شد.

زهرا نوری، مدرس دانشگاه با اشاره‌ به زندگی پروین اعتصامی، گفت: رخشنده اعتصامی معروف به پروین یکی از برجسته­ترین شاعران ایرانی است؛ وی دوران کودکی را در تبریز گذراند، علوم ابتدایی را نزد پدر عالم خود فراگرفت و پس از کسب مدارج علمی از محضر استادانی چون دهخدا و بهار بهره‌مند شد.

نوری افزود: حاصل شاعری پروین یک دیوان است که وی را در گروه سنت‌گرایان شعر معاصر قرار می‌دهد؛ قالب­ های برتر شعری پروین شامل مثنوی، قطعه و ترکیب‌بند است. پروین اعتصامی از اولین شاعران زن ایرانی است که بعد از انقلاب مشروطه در مدت کوتاهی به شهرت ادبی رسید.

نوری ادامه داد: اندیشه­ های پروین مطابق با فرهنگ «ایرانی - اسلامی» شکل گرفته است و این تفکرات در چند موضوع کلی قابل ارزیابی است.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: نخستین موضوع برجسته اشعار پروین، مضامین اجتماعی و شرح مسائلی مانند فقر، بی­عدالتی، استبداد و ریاکاری­ها در جامعه است؛ توجه به زن ایرانی و حضور اجتماعی زن در جامعه و برابری و تساوی حقوق زن و مرد، دومین محور آثار پروین را تشکیل می‌دهد.

وی ادامه داد: مضامین تعلیمی و اخلاقی نیز در اشعار پروین جایگاهی ویژه دارد و شاعر در این آثار در قالب یک معلم اخلاق ظاهرشده است و از این نظر دیوان او را باید «دیوان حکمت و اخلاق» دانست.

نوری گفت: آنچه پروین را ارزشمند کرده، توجه و تعهد او به مردم است؛ وی خواستار مساوات و برابری میان مردم، رفع بی‌عدالتی و اخلاق ناپسند در جامعه است و به عبارتی وی بر «انسان زیستن و انسان ماندن» تأکید دارد.

جمع‌خوانی دیوان توسط بهرام نعمتی، کامران داوری نیکو، فاطمه جمالی، زهرا نوری، عطا قصاب زاده و فرزانه ولی زاده قسمت پایانی برنامه بود.