سه‌شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۹

به همت کتابخانه شهدای نیروی زمینی شهرک لویزان برگزار شد؛

جمع‌خوانی کتاب «آمادگی در برابر زلزله»

کراپ‌شده - جمع‌خوانی کتاب «آمادگی در برابر زلزله» در لويزان

نشست آمادگی در برابر حوادث طبیعی با محوریت جمع‌خوانی کتاب «آمادگی در برابر زلزله» با حضور مسئولین شهرک لویزان یک و جمعی از اعضا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی تهران، نشست آمادگی در برابر حوادث طبیعی با محوریت جمع‌خوانی کتاب «آمادگی در برابر زلزله» اثر حسین دانشفر، با حضور شهروز گودرزی، کارشناس سازمان آتش‌نشانی و جمعی از مسئولین شهرک لویزان و علاقه‌مندان به حوزه کتاب و کتابخوانی، چهارشنبه ۲۷ دی‌ماه در کتابخانه شهدای نیروی زمینی شهرک لویزان یک برگزار شد.

شهروز گودرزی، کارشناس آتش‌نشانی با اشاره به توصیه‌های ایمنی به هنگام زلزله وقوع گفت: با توجه به زلزله‌های اخیر در سطح کشور، بحث ایمنی زلزله از مباحث جدی محسوب می‌شود و لازم است با رعایت مسائل ایمنی به هنگام وقوع زلزله، شدت آسیب‌های احتمالی را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: قبل از زلزله باید دقت کنید که در راهروهای ساختمان، وسایل اضافی وجود نداشته باشد و قسمت‌های امن خانه و محل کار خود را از قبل شناسایی و به افراد خانواده و همکاران خود معرفی کنید. معمولاً گوشه‌های خانه و کنار ستون‌های ساختمان، بهترین پناهگاه به هنگام زلزله است. حتماً کیف نجات خود شامل لوازم خوراکی، دارو، لوازم گرمایشی و آب را از قبل آماده کنید.

گودرزی اضافه کرد: قرص تصفیه‌کننده آب، چراغ‌قوه، رادیو و سوت را قبل از وقوع زلزله تهیه کنید و به هنگام زلزله همراه داشته باشید.

این کارشناس آتش‌نشانی بابیان اینکه «راه‌های خروجی منزل و محل کار را برای فرار مشخص کنید و از چسب پهن برای ایمن‌سازی پنجره‌ها استفاده کنید» تصریح کرد: حتماً اشیایی که احتمال سقوط شان وجود دارد را محکم کنید.

وی ادامه داد: در زمان وقوع زلزله نیز اگر داخل ساختمان بودید از شیشه‌ها و اشیایی که احتمال سقوط دارد، دوری‌کنید و به محل‌های ایمن ساختمان پناه ببرید. از ورود به راهروهای ساختمان خودداری کرده و اگر در آشپزخانه یا موتورخانه هستید بلافاصله آنجا را ترک کنید.

وی افزود: اگر زمان زلزله خارج از ساختمان بودید سعی کنید از ساختمان‌ها دوری‌کنید و از ورود به ساختمان‌های تخریب‌شده و همچنین از ورود به کوچه‌های باریک خودداری کنید و مراقب کابل‌های برق باشید و مانع ماشین‌های امدادرسان نشوید.

گودرزی ضمن اشاره به‌ضرورت تمرین مسائل ایمنی با افراد خانواده، خاطرنشان کرد: به هنگام زلزله در محل خود بمانید و تا بعد از زلزله مکان امن را ترک نکنید.

وی با اشاره به زمان بعد از زلزله گفت: در کیف نجات، به‌جای غذاهای فاسدشدنی از غذاهای کنسروی استفاده کرده و در خوردن آنان نیز صرفه‌جویی کنید. اگر به آب دسترسی داشتید حتماً بهداشت شخصی را رعایت کرده و توالت صحرایی ایجاد کنید.

این مسئول آتش‌نشانی ادامه داد: اگر می‌توانید محل اقامت خود را ضدعفونی کرده و با مأمورانی که بعد از زلزله به کمک شما می‌آیند همکاری کنید.

وی در مورد نکات ایمنی آسانسور هنگام وقوع زلزله یادآور شد: در زمان وقوع زلزله و آتش‌سوزی به‌هیچ‌عنوان از آسانسور استفاده نکنید. اگر در زمان زلزله در آسانسور بودید صبر کنید تا نیروهای کمکی برای نجات شما وارد عمل شوند و هرگز نگران تمام شدن هوای آسانسور نباشید چراکه جایگاه آسانسور معمولاً در مسیر هوای ساختمان تعبیه می‌شود.

گفتنی است؛ جمع‌خوانی کتاب «آمادگی در برابر زلزله» بخش پایانی این نشست بود.