یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۷

با حضور جمعی از کارشناسان کتابخانه‌های عمومی و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خوزستان صورت گرفت؛

تشکیل کارگروه‌های فرهنگی و پژوهشی باهدف انعقاد تفاهم‌نامه در حوزه دفاع مقدس

کراپ‌شده - تشکیل کارگروه‌ براي تفاهم‌نامه دفاع مقدس خوزستان

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان با هدف انعقاد تفاهم‌نامه همکاری، دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خوزستان، سردار علی پور، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و منصور کوهی رستمی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان با هدف انعقاد تفاهم‌نامه همکاری، دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این نشست سردار علی پور با تبریک انتصاب مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان، ضمن تأکید بر تعامل سازنده و اجرای برنامه‌های مشترک در حوزه کتابخوانی و دفاع مقدس گفت: یکی از ویژگی‌های شاخص کتابخانه‌های عمومی، استفاده از همه ظرفیت دستگاه‌های اجرایی استان است.

وی با اشاره به انعقاد این تفاهم‌نامه همکاری، افزود: امروزه نیز برنامه‌های عمیق و جذابی در حوزه دفاع مقدس با استفاده از ابزار کتاب در حال شکل‌گیری است.

 مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خوزستان ادامه داد: استان خوزستان با پیشینه تاریخی در مباحث علمی و پژوهشی باید از همه ظرفیت‌های علمی و تجربی برای تبدیل شدن به قطب علوم و فنون در رشته مختلف استفاده کند.

وی با اشاره به ضرورت به‌کارگیری همه ظرفیت‌ها و حوادث تاریخی، جغرافیایی، اجتماعی، فرهنگی و معنوی جنگ در تولیدات و آثار مکتوب ادامه داد: باید  با تشکیل کارگروه تخصصی و انجام تحقیقات هدفمند از تولیدات آثاری با محتوای ضعیف در این حوزه، جلوگیری کنیم.

سردار علی پور تصریح کرد: اجرای برنامه‌های از قبیل نقد کتاب و بررسی آثار مکتوب قبل از چاپ و استفاده از طراحی‌هایی با نمادهای صحیح از ضروریات فعالیت در این بخش است.

وی با اشاره به لزوم اجزای برنامه‌های جدید برای مستندسازی آثار شفاهی استان گفت: وقوع بخش اعظم جنگ تحمیلی در استان خوزستان، همچنین استقبال مردم در قالب کاروان‌های راهیان نور از این مناطق، ضرورت بررسی مجدد وقایع این استان را یادآوری می‌کند و در این راه از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، درخواست همکاری می‌کنیم.

در ادامه منصور کوهی رستمی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان پس از بررسی ابعاد تفاهم‌نامه و بندهای آن توسط کارشناسان گفت: کتابخانه‌های عمومی با ویژگی‌هایی مانند وجود کارکنانی تحصیل‌کرده و جوان و ساختاری نو و برنامه محور، همچنین ظرفیت ارتباط مستقیم با مردم جامعه، یک دستگاه فرهنگی مؤثر در رشد ارزش‌های اسلامی و معنوی و کاهش آسیب‌های اجتماعی  به شمار می‌آید.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی با شاره به ۱۲ پروژه در حال تکمیل استان، اظهار کرد: امیدواریم احداث این مراکز در مناطق محروم، فضای مناسبی جهت استفاده و بهره‌مندی از امکانات مطلوب برای مردم به وجود آورد.

وی ادامه داد: تعامل سازمان‌ها با دستگاه‌های فرهنگی، ارائه خدمات بهتر به مردم را در پی دارد و تشکیل این کارگروه‌ها می‌تواند با برنامه‌ریزی برای منابع مشترک از ظرفیت‌های دو دستگاه برای ارائه خدمات مطلوب بهره‌مند شود.

رستمی با تأکید بر اهمیت کتاب و تأثیرات مطلوب آن در معرفی ارزش‌های دفاع مقدس اظهار کرد: کتاب از مهم‌ترین رسانه‌ها و ابزار برای کاهش آسیب‌های اجتماعی و جلب‌توجه مردم به ارزش‌های دفاع مقدس است.

گفتنی است، تشکیل کارگروه تخصصی جهت تدوین برنامه‌های مشترک، معرفی ۱۵ نفر از پژوهشگران و علاقه‌مندان به مباحث دفاع مقدس از سوی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خوزستان جهت انجام امور پژوهشی، برنامه‌ریزی مستمر برای استفاده از بانک اطلاعاتی و زمان‌بندی برنامه‌های نقد و بررسی و شناسایی ظرفیت‌ها جهت انعقاد تفاهم‌نامه از مصوبات  این جلسه بود.