شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۷

در نشست مشترک اداره کل کتابخانه‌ها و نهضت سوادآموزی مطرح شد؛

لزوم تشکیل حلقه‌های کتابخوانی ویژه کم‌سوادان در کتابخانه‌های عمومی استان قم

438718467_144994.jpg

در نشست مشترک اداره کل کتابخانه‌ها و نهضت سوادآموزی استان قم بر لزوم تشکیل حلقه‌های کتابخوانی ویژه کم‌سوادان در کتابخانه‌های عمومی استان تأکید شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم، نشست مشترک اداره کل کتابخانه‌های عمومی و نهضت سوادآموزی با حضور وحید میرزایی، معاون اداره کل کتابخانه‌ها و حجت‌الاسلام محمدرضا قاسمی، معاون نهضت سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش استان قم برگزار شد.

در این نشست، میرزایی با تشریح خدمات و فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی، بر ایجاد تعامل و همکاری‌های دوجانبه در راستای تحقق اهداف مشترک فرهنگی تأکید کرد و گفت: کتابخانه‌ها با اجرای ویژه‌برنامه‌های متنوع فرهنگی از ظرفیت خوبی برای جذب نو سوادان و کم‌سوادان برخوردار هستند.

میرزایی با اشاره به آمادگی اداره کل کتابخانه‌ها در تشکیل نشست‌های دورهمی با کتاب ویژه سوادآموزان، تصریح کرد: تشکیل نشست‌های دورهمی با کتاب و همچنین برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان و نقد کتاب، می‌تواند فرصت مطالعه مفید را برای نوسوادان و کم‌سوادان در کتابخانه‌ها فراهم کند. در سال‌های گذشته کتاب‌هایی ویژه کم‌سوادان، با هدف تشویق به امر خواندن و سوادآموزی در اختیار کتابخانه‌های عمومی در مناطق محروم و کم برخوردار قرار گرفت که مورد استقبال واقع شد. امید است با ایجاد تفاهم‌نامه‌ای مشترک و راه‌اندازی بخش‌هایی ویژه نو سوادان، گامی مؤثر و روبه‌جلو در حوزه ترویج کتاب برداریم.

در ادامه حجت‌الاسلام قاسمی با اشاره به وجود ۳۰۰ هزار کم‌سواد در قم، بیان کرد: متأسفانه ما با نبود کتاب‌های مناسب برای نو سوادان در کتاب‌فروشی‌ها، انتشارات و... روبه‌رو هستیم و اهالی قلم و فرهنگ از این موضوع غافل شده‌اند. کم‌سوادان نیز می‌توانند از قشرهای تأثیرگذار و مهم در ترویج فرهنگ مطالعه باشند. چراکه یکی از ضرورت‌های گسترش کتابخوانی، همگانی کردن آن است. به‌گونه‌ای که تمامی مردم جامعه، مطالعه را از دغدغه‌های اصلی زندگی خود بدانند.

معاون نهضت سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش استان قم ادامه داد: نشست کتاب‌خوان از طرح‌های موفق در ترویج گفتمان مطالعه است؛ ازاین‌رو نهضت سوادآموزی استان، نشست کتاب‌خوان ویژه کم‌سوادان و نو سودان را با هدف ایجاد عادت به مطالعه، جذب مخاطب به کتابخانه و معرفی چهره‌های موفق سوادآموزی، برگزار خواهد کرد.

قاسمی نیا در ادامه یادآور شد: ازآنجاکه زکات علم نشر آن است؛ کتاب‌هایی کاربردی با رعایت اصول ساده‌نویسی و درست‌نویسی، ویژه کم‌سوادان به ابتکار نهضت سوادآموزی استان تولید و منتشر شده که مورد استقبال سوادآموزان عزیز نیز قرار گرفته است.

وی همچنین اظهار داشت: نهضت سوادآموزی در حال حاضر با اجرای طرح حلقه‌های کتابخوانی، پیشرو در جذب نو سوادان و کتاب‌خوانان بوده است. امید است با همگانی کردن فرهنگ مطالعه در جامعه، به مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی در حوزه کتاب جامه عمل بپوشانیم.