شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۸

نگاهی به یک کتابخانه روستایی؛

کتابخانه عمومی سادات بیدله، قلب تپنده فرهنگی روستا است

کراپ‌شده - نگاهی به یک کتابخانه عمومی روستایی چهارمحال

کتابخانه عمومی سادات روستای بیدله با امکاناتی مناسب و فعالیت‌های متنوع فرهنگی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز و قلب تپنده فرهنگی روستا مشغول فعالیت است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری، کتابخانه عمومی سادات روستای بیدله از توابع بخش منج شهرستان لردگان است با امکانات خوب کتابخانه‌ای و انجام فعالیت‌های متنوع فرهنگی نقشی اساسی در تحول فرهنگی روستا ایفا می‌کند.
ابوالفضل موسوی، مسئول کتابخانه شهدای سادات بیدله ضمن اشاره به موقعیت و نقش این کتابخانه در روستا گفت: این کتابخانه یکی از معدود مراکز فرهنگی روستا محسوب می‌شود که مورد استقبال و توجه بسیار کودکان و نوجوانان  این روستا است.
موسوی گفت: تجهیزات کتابخانه‌ای مناسب این کتابخانه‌ و چینش مطلوب بخش‌های مختلف این مرکز بر محدودیت‌های فضا غلبه کرده و این کتابخانه را به محیطی جالب و دوست‌داشتنی برای اعضا به‌ویژه کودکان و نوجوانان تبدیل کرده است.

وی افزود: کتابخانه عمومی سادات بیدله دارای بیش از ۳۷۰ عضو فعال است که حدود ۲۳۰ نفر از این اعضا را کودک و نوجوان تشکیل می‌دهند.
مسئول کتابخانه سادات بیدله گفت: تلاش می‌کنیم علاوه بر ارائه خدمات کتابخانه‌ای و امانت کتاب، با اجرای فعالیت‌های جنبی متنوع و ابتکاری زمینه تحول فرهنگی این روستا را فراهم کنیم.

وی افزود: بسیاری از افراد نسل قدیم این روستا از سواد کافی برخوردار نیستند، اما ادبیات شفاهی بسیار غنی دارند و کتابخانه ما نیز بر این اساس با برگزاری نشست‌های کتابخوانی کودکان برای مادران و کلاس قصه‌های محلی مادران برای کودکان، برای گسترش فرهنگ کتابخوانی تلاش می‌کند.
موسوی برگزاری نمایشگاه کتاب، مسابقات نقاشی، جمع‌خوانی کتاب، حضور در مدارس و معرفی فعالیت‌های کتابخانه، تبلیغات خانه به خانه جهت تبیین اهمیت کتابخوانی و نقش آن در آینده کودکان و برگزاری مسابقات کتابخوانی را از دیگر فعالیت‌های این کتابخانه عنوان کرد.

نقش کتابخانه در کاهش آسیب‌های اجتماعی
سید ذبیح الله شریفی دهیار روستا، ضمن تشکر از نگاه عدالت محور نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در توجه به روستاها و مناطق کم‌برخوردار به نقش و اهمیت این کتابخانه در ارتقاء سطح فرهنگی روستا اشاره کرد و افزود: مردم این روستا با توجه به کمبود امکانات و نبود مرکز فرهنگی مناسب در این منطقه، دغدغه زیادی برای گذران اوقات فراغت فرزندان خود دارند و افتتاح این کتابخانه و فعالیت چشمگیر و متنوع آن میزان رضایتمندی ساکنین را افزایش داده است و کاهش چشمگیر آسیب‌های اجتماعی را در پی خواهد داشت.
وی افزود: بخش اعظمی از دلیل مهاجرت روستاییان به شهر، کمبود امکانات و نبود فرصت رشد در روستاها است و امیدواریم این حرکت نهاد کتابخانه‌ها در گسترش امکانات روستا، انگیزه بیشتری برای حضور ساکنان در محل زندگی خود ایجاد کند.