یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۶

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در نشست کتاب خوان شهرداران استان:

تصمیمات مدیریتی در جوامع کتابخوان بر پایه تفکر و اندیشه و عقلانیت استوار است

کراپ‌شده - کتاب‌خوان ويژه شهرداران گيلان

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان با بیان اینکه تصمیمات مدیریتی در جوامع کتابخوان بر پایه تفکر و اندیشه و عقلانیت استوار است اذعان کرد: جامعه کتابخوان، جامعه ای آرام است، آرام نه به معنای سکون و انجماد بلکه آرامشی که مقدمه توسعه است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، در این نشست  ویژه که با حضور هادی نوری؛ مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان، شهرداران و اعضای شوراهای اسلامی شهرها، بخش ها و روستاهای استان، اصحاب رسانه، روسای ادارات کتابخانه های عمومی، مسئولین و کتابداران کتابخانه های عمومی استان و نیز مسئولین اداره کل کتابخانه های عمومی استان برگزار شد ۷ تن از شهرداران استان کتاب های خوانده شده خود را با حاضرین به اشتراک گذاشتند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان  در ابتدای این نشست با تاکید بر ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه گفت: برگزاری این نشست ها به منظور ترویج مطالعه در همه اقشار جامعه است.


جامعه کتابخوان، جامعه ای آرام است
وی با اشاره به مصوبه آبان ماه شورای فرهنگ عمومی به منظور توسعه فرهنگ کتابخوانی اظهار کرد: در این مصوبه دستگاه های اجرایی مانند آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ شهرداری ها، صدا و سیما، بهزیستی و سایر موظف به همکاری در ترویج فرهنگ کتابخوانی هستند.
نوری به ارتباط مطالعه و توسعه اشاره و بیان کرد: جامعه کتابخوان، جامعه ای آرام است، آرام نه به معنای سکون و انجماد بلکه آرامشی که مقدمه توسعه است.
وی ادامه داد: کتابخوانی و مطالعه، تفکر را به همراه دارد و انسان فکور انسانی آرام و اهل تفکر و فارغ از تصمیمات نسنجیده و شتابزده است.

وی با اشاره به رابطه معکوس خشونت و مطالعه تاکید کرد: جامعه کتابخوان جامعه ایی نیست که هر تنشی در آن منجر به خشونت اجتماعی شود، سطح مطالعه در جامعه دارای تنش اجتماعی پائین است.
نوری با بیان اینکه دولت به تنهایی توان حل همه مشکلات را ندارد اضافه کرد: سرمایه گذار در جامعه تنش دار ورود نکرده و در نتیجه پیشرفت و توسعه ای حاصل نمی شود زیرا بخش خصوصی جرأت سرمایه گذاری را ندارد.


برگزاری نشست های کتاب خوان موجب تغییر ذهنیت مردم نسبت به مطالعه می شود
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با بیان اینکه برای رسیدن به توسعه باید مقدمات فراهم و اندیشمندان  آن دارای ارزش باشند تصریح کرد: جامعه ای که اندیشمندان در آن ویترین باشند قادر به رفع مشکلات مردم و برداشتن موانع توسعه نخواهد بود.
وی برگزاری نشست های کتاب خوان را موجب تغییر ذهنیت مردم نسبت به مطالعه دانست و اظهار کرد: تغییر ذهنیت همه اقشار جامعه هدف اصلی اینگونه نشست هاست تا فضای نهادی لارم برای کتابخوانی در جامعه ایجاد شود.
در ادامه این نشست ۶ تن از شهرداران استان گیلان کتاب های خوانده شده خود را با حاضرین به اشتراک گذاشتند که در ادامه به بخش هایی از این کتاب ها اشاره می شود؛


شهردار سیاهکل: اساتید دانشگاه با اختصاص زمان موثر خود به آموزش تولید کتاب را فراموش نکنند
ایمان محمدپور نیک بین شهردار سیاهکل در این جلسه با اشاره به اینکه اساتید دانشگاه با اختصاص زمان موثر خود به آموزش تولید کتاب را فراموش نکنند، گفت: فضای مجازی آفت کتابخوانی است و جوانان به جای کتاب خواندن وقت خود را صرف خواندن مطالب در فضای مجازی می‌کنند.
او افزود: رسانه‌ها باید برای ترویج هرچه بیشتر فرهنگ کتابخوانی تلاش شان را مضاعف کنند. محمدپور در ادامه کتاب «تاریخ کامل» را در این جلسه معرفی کرد و گفت: در این کتاب گیلان به درستی معرفی شده است.
او خاطرنشان کرد: تاریخچه ورزش‌های بومی چون کشتی گیله مردی هم در این کتاب به طور شفاف بیان شده است.

شهردار سیاهکل تصریح کرد: کمترین دستاورد خواندن کتاب‌ها این است که گذشته خود را فراموش نکنیم.


شهردار آستانه اشرفیه: توجه به صنایع دستی گیلان مهمترین دستاورد استاندار گیلان است
در ادامه این جلسه عبدالله سلیمانی شهردار آستانه اشرفیه هم کتاب «سیمای کوچان» را معرفی کرد و گفت: این کتاب در دو جلد به قلم مهدی فقیه محمدی است که به جغرافیا و تاریخ و وضعیت اقتصادی و محیط زیست آستانه اشرفیه می‌پردازد.
او خاطرنشان کرد: در این کتاب به وجود بقعه سیدجلال الدین اشرف (ع) که نگین بقعه‌های استان گیلان است به خوبی پرداخته شده است.
سلیمانی تصریح کرد: در این کتاب به قومیت‌هایی که سادات بودند و به این شهر آمده‌اند اشاره شده و عنوان شده که شهر آستانه در ابتدا به نام قوچان بود به یمن حضور این قوم در جوار حرم نام قوچان به آستانه اشرفیه تغییر یافته است.

او گفت: نام و تاریخچه بازار طاقی آستانه که برندی مهم برای برنج است در این کتاب آورده شده است.
شهردار آستانه با اشاره به اقدامات مناسب استاندار گیلان در توجه به بوم گردی، افزود: بازگشت صنایع دستی فراموش شده گیلان به دوران طلایی شان می‌تواند دستاورد مهم توجه استاندار گیلان به این حوزه باشد.


شهردار گوراب زرمیخ: نخواندن کتاب تاثیر منفی بر زندگی ما خواهد گذاشت
در ادامه این جلسه داوود توفیقی شهردار گوراب زرمیخ کتاب یادداشت های احمد کسایی از نهضت جنگل را معرفی کرد و گفت: هر چه که داریم از کتاب است و نخواندن کتاب تاثیر منفی بر زندگی ما خواهد گذاشت.
او افزود: مکان‌هایی چون آرایشگاه‌ها که همه ما زمانی را در این مراکز بسر می بریم، باید به کتابخانه‌های کوچکی مجهز شوند.
توفیقی خاطرنشان کرد: در کتاب یادداشت احمد کسایی از نهضت جنگل از افرادی که در این نهضت حضور داشتند جمع آوری کرده است و حاوی اطلاعات دقیق و کاملی از اقدامات میرزا کوچک و یاران میرزا آمده است.
توفیقی گفت: نویسندگان و محققین گیلان تحقیقات بیشتری را در دهستان کسما و شهر گوراب زرمیخ انجام دهند تا موضوع نهضت جنگل به درستی به آیندگان رسانده شود.


شهردار کومله: استفاده بهینه از منابع از دستاوردهای مطالعه کتاب‌های مدیریت بحران‌است
ولی فخری شهردار کومله هم کتاب مدیریت بحران برایان تریسی را معرفی کرد و گفت: وقوع زلزله در چند ماه گذشته در استان های مختلف کشور ضرورت آمادگی برای مقابله با بحران را دو چندان کرده است.

او افزود: بحران های کوتاه مدت و بلند مدت همواره ما را تهدید می‌کند و چون غیر قابل پیش بینی هستند آثار مخربی دارند.
فخری خاطرنشان کرد: در کشوری چون ایران که بر گسل زلزله قرار دارد از نظر بیمه باید تقویت شود و پرداخت خسارت عاملی مهم در مدیریت بحران است.

وی تصریح کرد: استفاده بهینه از منابع از دستاوردهای مطالعه کتاب‌های مدیریت بحران‌است.


شهردار تالش: گردشگری در تالش باید با حفظ محیط زیست شهر همگام باشد
رامین باباپور شهردار تالش هم در این جلسه کتاب آمایش سرزمین را معرفی کرد و گفت: آمایش سرزمین منجر به تحقق اهداف درست و اجرای توسعه در شهرها می‌شود.

او با تاکید بر هدف توسعه گردشگری در شهر تالش، افزود: گردشگری در تالش باید با حفظ محیط زیست شهر همگام باشد.
باباپور تصریح کرد: باید پلی زیبا بین حفاظت و توسعه بسازیم و در این کتاب ترسیم این پل انجام شده است.

او ادامه داد: شهرداری‌ها از قوی‌ترین ارگان در شهرها هستند و به عنوان الگویی در روستاها قرار بگیرند.
باباپور افزود: ساخت و سازهای بی‌قید بند صنعتی و انسانی چون ساخت ویلاها به محیط زیست آسیب می‌زند و ما شاخص‌هایی را در شهر تالش شناسایی کرده‌ایم تا بحث حفاظت و توسعه با هم دیده شود.
شهردار تالش افزود: افزایش جذب سرمایه گذاری درست، ارمغان توجه به آمایش سرزمین است.


نماینده شهردار آستارا: مقوله کتاب و کتابخوانی در شهرستان آستارا قدمتی دیرینه دارد
در این نشست شهرام مصاحب؛ معاون حمل و نقل شهرداری آستارا نیز به نمایندگی از سوی شهردار این شهر کتاب دیروز، امروز، مفاخر آستارا، تالیف عزیز ناطقی را معرفی و در خصوص این کتاب توضیحات کاملی ارائه کرد.
شهرام مصاحب در معرفی این کتاب گفت: این کتاب تاریخی اشاره دارد به جمعی از مفاخر آستارا که پس از عهدنامه ننگین و منحوس ترکمنچای و تقسیم شدن شهرستان آستارا به دو بخش آستارای ایران و آستارای جمهوری آذربایجان، با بازگشت به وطن و سکونت در منطقه ایرانی و اسلامی، با اتحادی کامل دست به عمران و آبادانی مجدد زدند.
وی در بخشی از سخنان خود به هدف کلی عزیز ناطقی در گردآوری چنین مجموعه ای با اسناد و مدارک معتبر اشاره کرد و افزود: جوانان آستارایی باید بدانند که چه کسانی در عمران و آبادانی شهرستان سهیم بوده اند و برای رساندن آستارا به این مرحله چه زحماتی کشیده شده است.
مصاحب تاکید کرد: مقوله کتاب و کتابخوانی در شهرستان آستارا قدمتی دیرینه دارد که باید مسؤولان استانی در نگارش کتب تاریخی مربوط به فرهنگ و ادب گیلان، به شهرستان آستارا به طور ویژه‌ای نگاه کنند.
گفتنی است در پایان این نشست لوح یادبود نخستین نشست کتاب خوان شهرداران استان گیلان از سوی اداره کل کتابخانه های عمومی استان به شهرداران کتابخوان اهدا و از حضور ایشان در این نشست تجلیل شد.