سه‌شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۶

طی تفاهم‌نامه‌ای؛

شناورهای مسیر بندرعباس به جزایر قشم و هرمز کتابخانه‌دار می‌شوند

شناور دریایی

رئیس اداره ویژه کتابخانه‌های عمومی شهرستان قشم از تفاهم‌نامه راه‌اندازی کتابخانه در شناورهای مسیر بندرعباس به جزایر قشم و هرمز خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، امینه دریانورد، رئیس اداره ویژه کتابخانه‌های عمومی شهرستان قشم گفت: براساس تفاهم‌نامه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد قشم با اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر بندرعباس،  شناورهای مسافری مسیرهای یاد شده به منظور بهره‌مندی بهتر مسافران و گردشگران، به کتابخانه و کتاب مجهز می‌شوند.

او ادامه داد: توسعه و ترویج کتاب و کتابخوانی و معرفی ظرفیت‌های بومی محلی مردمان جزایر قشم و هرمز همچون آداب و رسوم، گویش، اماکن تفریحی، گردشگری و تاریخی این جزایر بخشی از اهداف این تفاهم‌نامه است.

به گفته رئیس اداره وبژه کتابخانه‌های عمومی شهرستان قشم، معرفی تازه‌های کتاب با استفاده از منابع لازم در راستای به روزرسانی اطلاعات عمومی مسافران و گردشگران و غنی سازی اوقات فراغت آنان در طول مدت سفر دریایی هم از دیگر اهداف راه‌اندازی کتابخانه در شناورها است.

وی از تامین منابع محتوایی با اختصاص کتاب با موضوعات و عناوین متنوع  و به‌روز رسانی عناوین کتاب و تامین آن با موضوعات تازه به‌عنوان تعهدات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد قشم در این تفاهم‌نامه یاد کرد.

دریانورد بیان داشت: اختصاص تجهیزاتی همچون قفسه و سایر وسایل نگهداری کتاب‌ها، تأمین نیروی انسانی (کتابدار) برای نگهداری مناسب و مسئولیت تحویل کتاب به مسافران و جانمایی و اختصاص فضای مطلوب در شناورها هم از تعهدات اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر است.

او گفت: به محض آماده‌سازی فضای کتابخانه در شناورها و اعلام آن از سوی اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر بندرعباس، کتاب‌های مورد نیاز شناورها از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد قشم در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

تفاهم‌نامه ایجاد کتابخانه در شناورهای مسیر بندرعباس به قشم و هرمز از تاریخ ششم دی ماه سال ۱۳۹۶ به مدت یکسال و قابل تمدید به امضای طرفین رسیده است. از آنجا که بخش اعظم مسافران قشم از طریق اسکله شهید حقانی بندرعباس وارد اسکله شهید ذاکری جزیره قشم می‌شوند، مدت زمان ۴۰ تا ۵۰ دقیقه‌ای این سفر دریایی فرصت مناسبی است تا مسافران و گردشگران کتاب‌های مورد علاقه خود را در حین سفر مطالعه کنند.