شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۳

باهدف ارتقاء مهارت‌های کتابداران بخش کودک؛

دوره آموزشی «هم‌افزایی مهارت‌های قصه‌گویی» در خوزستان برگزار شد

کراپ‌شده - دوره آموزشی «هم‌افزایی مهارت‌های قصه‌گویی» در خوزستان

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان با اشاره به برگزاری دوره آموزشی «هم‌افزایی مهارت‌های قصه‌گویی» باحضور کتابداران بخش کودک گفت: قصه‌گویی یکی از فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی در جهت سرمایه‌گذاری همسو با توسعه مطالعه در نسل جدید است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خوزستان، دوره آموزشی «هم‌افزایی مهارت‌های قصه‌گویی» با حضور منصور کوهی رستمی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان و ۴۰ تن از کتابداران بخش کودک کتابخانه‌های عمومی استان در کتابخانه مرکزی اهواز برگزار شد.

منصور کوهی رستمی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان در این نشست گفت: در سال‌های اخیر، سیاست‌های نهاد به فعالیت در حوزه کودک و نوجوان گرایش ویژه‌ای پیداکرده است، اداره کل خوزستان نیز در همین راستا و بنابر تجارب علمی و دانشگاهی توجه به این دسته از مخاطبان را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است.

وی افزود: اجرای برنامه‌های اثرگذار برای کودکان و نوجوانان می‌تواند زمینه رشد توانایی‌های نسل بعد را فراهم کند و کشور را در مسیر توسعه قرار دهد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان تأکید کرد: توانمندسازی کتابداران با ارائه آموزش‌های به‌روز و امکانات مناسب، بهترین روش در رشد بخش کودک و رفع کاستی‌های آن است.

وی ادامه داد: پیچیدگی‌های رفتاری و فکری کودک در سنین مختلف و ضرورت ایجاد ارتباط مناسب کتابداران با این دسته از مخاطبان، ما را بر آن داشت تا برای بهره‌گیری از تجارب موفق سازمان‌های متخصص در قالب انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری، وارد عمل شویم.

کوهی رستمی با اشاره به اهمیت آموزش خانواده‌ها برای پرورش کودکانی اهل تفکر و کتابخوانی، گفت: نظام آموزشی و خانواده‌ها نقش مهمی در گسترش مطالعه در کودکان بر عهده‌دارند که با فعالیت کتابخانه‌های عمومی تکمیل می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان با اشاره به سه مهارت موردنیاز برای کتابداران بخش کودک گفت: شناخت عمیق کودک، اولین مهارت‌های موردنیاز کتابداران این بخش است، چراکه خواسته‌ها و نیازهای فکری کودکان در سنین و دوره‌های مختلف باهم متفاوت است.

وی افزود: آشنایی با حوزه ادبیات کودکان و زمان‌سنجی مناسب برای خواندن اثر مناسب برای مخاطب، توانایی دیگری است که باید در کتابداران تقویت شود. سومین مهارت، نیز شناخت روش‌های جذاب برای ایجاد ارتباط مؤثر با کودکان از طریق قصه‌گویی است در این کارگاه‌ها آموزش داد می‌شود.

کوهی رستمی با اشاره به اهمیت قصه‌گویی برای جذب کودکان به کتابخانه‌ها یادآور شد: قصه‌گویی دارای تاریخ طولانی به قدمت اندیشه انسان است، اگرچه این هنر قدرتمند در دوران جدید به دلیل جاذبه‌های نور و تصویر و مشغله‌های فراوان بزرگ‌سالان کمرنگ شده، اما هنوز بهترین روش برای جذب کودکان به تخیل و اندیشه به شمار می‌آید.

وی با اشاره به مهم‌ترین توانایی‌های یک قصه‌گوی بخش کودک افزود: انتخاب قصه مناسب برای کودک، تناسب قصه باقدرت درک و تحلیل کودک، همچنین انتخاب زمان و زبان مناسب برای قصه‌گویی از مهم‌ترین توانایی‌های یک قصه‌گوی ماهر است.

گفتنی است، کارگاه دوروزه آموزش قصه‌گویی ویژه کتابداران بخش کودک ضمن ارائه آموزش، امکان حضور کتابداران در بخش عملی و اجرای آموخته‌های خود را نیز فراهم کرد.