سه‌شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۲

در جلسه رسمی مجمع معتمدین البرز مطرح شد؛

باید با همه توان برای بهبود شرایط فرهنگی جامعه تلاش کنیم

کراپ‌شده - جلسه رسمی مجمع معتمدین البرز

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی البرز در جلسه رسمی مجمع معتمدین البرز گفت: همه ما به‌ویژه معتمدین استان در برابر ایجاد تغییرات مثبت در جامعه مسئول هستیم و باید با همه توان برای بهبود شرایط فرهنگی جامعه تلاش کنیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی البرز، جلسه رسمی مجمع معتمدین البرز با حضور حجت‌الاسلام شمس الله فلاح مدیرکل کتابخانه‌های عمومی البرز و جمعی از معتمدین و مسئولان در سالن اجتماعات اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان برگزار شد.

فلاح ضمن خوش‌آمدگویی به اعضاء محترم مجمع معتمدین استان گفت: مسئولان و مدیران در هر جایگاهی باید پاسخگوی عملکرد خود باشند.  نقد و نقادی به رشد و بالندگی جامعه کمک می‌کند ولی باید آگاه باشیم که نقد با تخریب، تفاوت زیادی دارد.

وی با ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه‌های عمومی استان ادامه داد: مدیریت کتابخانه‌های عمومی استان پذیرای هرگونه نقد و پیشنهاد سازنده است و از تمام انتقادات و پیشنهادات برای بهبود وضعیت کتابخانه‌های عمومی البرز استقبال می‌کند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی البرز،  با اشاره به اینکه «امروزه کتابداران در کشور با مدیریت جامع، جایگاه خوبی را به خود اختصاص داده‌اند»، افزود: متأسفانه ازنظر زیرساختی در بخش کتاب و کتابخانه با مشکلات زیادی مواجه هستیم.

عضو شورای فرهنگ عمومی استان البرز با تأکید بر اینکه «توسعه زیرساخت‌های فیزیکی کتابخانه‌های استان به همت همه دستگاه‌های اجرایی و مسئولان کشوری نیازمند است»، اظهار کرد: جوانان البرزی خواهان بهبود شرایط کنونی در بخش کتابخانه‌ها و افزایش تعداد مراکز کتابخوانی هستند که امیدواریم این مطالبه به‌حق به سرعت محقق شود.

فلاح با اشاره به استقبال خوب کتابخوانان استان البرز از نشست‌های کتاب‌خوان گفت: یکی از برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان است که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده در ۶ ماهه اول سال جاری بیش از ۱۷۷ نشست کتاب‌خوان در کتابخانه‌های عمومی استان برگزار شده است.

فلاح، کتاب، کتابخانه و کتابدار محوری را بنیان و اساس فعالیت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی دانست و بیان کرد: کتابداران به دلیل تسلط در حوزه تخصصی‌شان بهترین افراد برای انتخاب منابع مکتوب کتابخانه‌ها هستند.

وی اضافه کرد: کتابخانه‌های عمومی شامل کتابخانه‌های نهادی، مشارکتی و مستقل است که هم‌اکنون در استان البرز ۶۹ باب کتابخانه عمومی ۴۳ باب نهادی، ۲۵ باب مشارکتی و ۱ باب مستقل، فعالیت می‌کنند و میزان دسترسی به کتابخانه‌های عمومی در استان البرز، به ازای هر ۳۹.۳۱۰ نفر از جمعیت استان یک کتابخانه قابل‌دسترسی است.

فلاح همچنین با اشاره به اینکه «ترویج فرهنگ مطالعه و تقویت بنیاهای فرهنگ جامعه از وظایف همه نهادهای کشور است» تصریح کرد: همه ما به‌ویژه معتمدین استان در برابر ایجاد تغییرات مثبت در جامعه مسئول هستیم و باید با همه توان برای بهبود شرایط فرهنگی جامعه تلاش کنیم.